آخرین خبرها از عرضه اموال مازاد بانک ها در بورس

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار آخرین شرایط مذاکره با وزارت اقتصاد برای عرضه اموال مازاد بانک ها در بورس را تشریح کرد.

آخرین خبرها از عرضه اموال مازاد بانک ها در بورس

شاپور محمدی در گفت وگو با وبلاگ کاتالوگ و بروشور، درمورد عرضه اموال مازاد بانک ها در بورس شرح داد: معاونت بانک و بیمه وزارت اقتصاد با سازمان بورس درمورد عرضه اموال مازاد بانک ها، زیمن و املاک و مستغلات در بورس کالا مذاکره نموده اند.

وی ادامه داد: درمورد سهام هم صحبت نموده اند. می توانند عرضه نمایند و منعی برای آن وجود ندارد. بانک ها می توانند سهام خود را در بورس عرضه نمایند. ساز و کار آن از قبل وجود داشته و به ساز و کار جدید احتیاج ندارد.

محمدی همچنین گفت: موضوع مورد مذاکره با معاونت بانک و بیمه عرضه امکلاک و مستغلات و زمین در بورس کالا بود که در تابلو هم تعیین است.

سابقه واگذاری اموال مازاد بانک ها

بر اساس این گزارش، واگذاری اموال مازاد بانک ها و خروج بانک های دولتی از بنگاه داری موضوعی است که طی سال های اخیر بانک مرکزی بر آن تاکید نموده، اما در هیچ دوره ای این واگذاری به نقطه موردنظر نرسیده است.دی ماه سال 1393 نمایندگان مجلس شورای اسلامی همه بانک ها و مؤسسات اعتباری را موظف کرد که در مدت سه سال، اموال منقول و غیرمنقول مازاد و سهام تحت تملک خود را در بنگاه هایی که فعالیت غیربانکی دارند، واگذار نمایند.

بخشی از قانون برطرف موانع فراوری نیز که در خرداد سال بعد از آن به تصویب رسید، به موضوع فروش اموال مازاد بانک ها اختصاص داشت و بسترهای قانونی این طرح را آماده و ضمانت اجرایی قانونی برای انجام این مهم را برای بانک ها فراهم کرد.

بر اساس این مصوبه، همه بانک ها و مؤسسات اعتباری ملزم شدند سالانه حداقل 33 درصد از اموال خود اعم از منقول، غیر منقول و سرقفلی را که به تملک آن ها و شرکت های تابعه آن ها درآمده و به تشخیص شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مازاد محسوب می گردد، واگذار نمایند.

فرهاد دژپسند - وزیر امور مالی و دارایی - نیز در ابتدای خرداد ماه امسال طی جلسه ای با مدیران عامل بانک های دولتی، تاکید نمود که برنامه واگذاری اموال و دارایی های مازاد بانک ها باید تا انتهای امسال به پایان برسد.وی از مدیران عامل بانک های دولتی خواست تا برنامه مدون واگذاری ها شامل زمان بندی و شیوه های واگذاری اموال و دارایی های مازاد خود را به معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی این وزارت خانه ارائه دهند.

قول یک ماهه برای عرضه املاک مازاد بانک ها در بورس کالا

در این راستا، اواخر آذرماه بود که مدیرکل امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد از عرضه املاک مازاد بانک ها در بورس کالا و طی یک ماه آینده خبر داده بود.

عباس مرادپور با بیان اینکه حکم واگذاری املاک مازاد بانک ها، اردیبهشت 94 و در قالب ماده 16 و 17 قانون برطرف موانع فراوری توسط مجلس تصویب شده اعلام نموده بود در حالی طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، مازاد اموال تملیکی بانک ها باید حداکثر طی دو سال به فروش برسد که زمینه عرضه املاک مازاد بانک ها به وسیله بورس کالا فراهم شده و طی یک ماه آینده عملی می گردد. مذاکرات متعددی هم با سازمان بورس صورت گرفته و انتظار می رود طی یک ماه آینده عملی گردد.

به گفته او، این اموال شامل سهام شرکت ها و املاک مازاد بانک ها بوده که باید سالانه 33 درصد به فروش برسند. تا قبل از حضور دژپسند، 8000 میلیارد تومان و طی یک سال اخیر 11 هزار میلیارد تومان از اموال هم به فروش رسیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آخرین خبرها از عرضه اموال مازاد بانک ها در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین خبرها از عرضه اموال مازاد بانک ها در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید