ارسال گزارش اقدامات ایران درباره نقالی و لنج سازی به یونسکو

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ نقالی و دانش لنج سازی درحالی سال 2011 به عنوان دو پرونده اضطراری در فهرست میراث درخطر یونسکو به ثبت رسیدند که طبق قوانین یونسکو ایران به مدت 4 سال باید تمامی اقدامات مربوط به پاسداشت این دو پرونده در فهرست آثار در خطر را انجام می داد.

ارسال گزارش اقدامات ایران درباره نقالی و لنج سازی به یونسکو

فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور در این رابطه گفت: از آنجایی که دو پرونده نقالی و دانش لنج سازی در خلیج فارس در فهرست آثار در خطر ثبت شده اند از همین رو نیازمند اقدامات پاسدارانه فوری هستند.

او گفت: ثبت دو پرونده نقالی و دانش لنج سازی در خلیج فارس در فهرست آثار در خطر بیانگر آن بود که این دانش ها شرایط مناسبی ندارند. به همین دلیل ایران متعهد شد که در مدت 4 سال اقدامات لازم را برای ادامه حیات و ترویج این دو پرونده انجام دهد.

به گفته نظری، درحال حاضر اقدامات پاسدارانه درباره نقالی و دانش لنج سازی در خلیج فارس در بازه زمانی معین شده انجام گرفته که تاسیس خانه نقالی یکی از این فعالیت ها است.

مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور تاکید نمود: سه شنبه هفته گذشته توضیح اقدامات انجام گرفته درباره این دو پرونده در قالب یک گزارش کامل به یونسکو ارسال شد و اقدامات حفاظتی برای ترویج نقالی و دانش لنج سازی در خلیج فارس به صورت مداوم ادامه دارد.

پرونده نقالی و دانش سنتی لنج سازی در خلیج فارس آذرماه سال 1390 در ششمین نشست کمیته بین الدول کنوانسیون حفاظت میراث فرهنگی ناملموس در بالی اندونزی به ثبت رسید.

این درحالی است که در پرونده دانش سنتی دریانوردی با لنج سازی سنتی در حوزه خلیج فارس تمامی آیین ها، مراسم، آوازها و نواها، گویش های محلی، اعیاد، فنون سنتی دریانوردی، صیادی و لنج سازی در محدوده استان های هرمزگان، بوشهر، خوزستان و جزایر مسکونی خلیج فارس مورد آنالیز قرار گرفته اند و در پرونده قصه پردازی اجرایی (نقالی) نیز تمامی انواع قصه پردازی در ایران و تاریخچه آن مورد آنالیز قرار گرفته و نحوه اجراهای گوناگون این شیوه تشریح شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ارسال گزارش اقدامات ایران درباره نقالی و لنج سازی به یونسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارسال گزارش اقدامات ایران درباره نقالی و لنج سازی به یونسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید