خانه حاج آقاعلی ، بزرگترین خانه خشتی دنیا رفسنجان

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، در این مقاله از وب سایت گردشگری خبرنگاران شما را با خانه حاج آقا علی ، بزرگترین خانه خشتی دنیا در رفسنجان آشنا خواهیم کرد . در ادامه مطلب همراه ما باشید.

خانه حاج آقاعلی ، بزرگترین خانه خشتی دنیا رفسنجان

در فاصله 6 کیلومتری شهر رفسنجان از توابع استان کرمان، خانه ای خشتی قرار گرفته که نه تنها یکی از بزرگترین خانه های خشتی دنیا به شمار می رود، بلکه یکی از زیباترین آن ها نیز هست. خانه حاج آقا علی، معروف به زعیم الله رفسنجانی، با زیربنایی بالغ بر 7000 متر مربع و مساحتی برابر با 12000 متر مربع، دارای 86 اتاق بوده که در چهار بخش اصلی ساختمان، یعنی حوضخانه، شاه نشین، پاییزی و زمستانی احداث شده اند.

بلیط هواپیما در طاهاگشت

خانهٔ حاج آقا علی با زیربنایی بالغ بر هفت هزار متر مربع و با معماری زیبا و ایرانی یکی از بزرگترین و زیباترین خانه های خشتی و سنتی دنیا به شمار می آید که توسط حاج آقا علی معروف به زعیم الله رفسنجانی (بزرگترین تاجر ایرانی آن دوره) در 1136 هجری خورشیدی بنا شده است.خانهٔ حاج آقا علی در سابق به خانهٔ وقفی شهرت داشته است. خانه دارای هشتاد و شش اتاق (هفت دری، پنج دری، سه دری و پستو) بوده که در چهار بخش اصلی ساختمان حوضخانه، شاه نشین، پاییزی و زمستانی احداث شده اند.یک آشپزخانه بزرگ و انبار بزرگ وظیفه تأمین نیازهای این مجموعه را بر عهده داشته است.چهار حیاط، راهروهای سرپوشیده و روباز و سه هشتی نیز ارتباط قسمت های مختلف این خانه را تأمین می نموده است.

برخی از بخش های خانه حاج آقا علی عبارتند از:

تالار حوضخانه

وسیعترین فضای سرپوشیده خانه است سقف آن در ارتفاع طبقه دوم با گنبدی عظیم پوشانده شده است. در زمینه مستطیل کار بندی شده و در مرکز آن کلاه فرنگی قرار گرفته است که نور فضای حوضخانه را تأمین می کند.در وسط حوضخانه حوض مستطیل شکلی قرار گرفته است که در گذشته با حوض های حیات های جانبی در ارتباط بوده است و آب آن به وسیله قنات تأمین می شده است حوضخانه در دو طبقه ساخته شده که در طبقه بالای آن تعدادی اتاق و دو تالار در ضلع شمالی و جنوبی قرار گرفته است.نمای داخلی حوضخانه با با اندود گچ و گچ بری های برجسته با طرح های اسلیمی تزیین شده است.

تالار شاه نشین یا بهاره

تالار شاه نشین در مرکز ضلع جنوبی ایوانی نسبتاً رفیع قرار گرفته است که در طرفین آن با حفظ تقارن دو راهرو دسترسی ایجاد شده است .

تالارهای پاییزی و زمستانی

این تالارها در اضلاع غربی و شمالی بنا قرار گرفته اند و نسبت به تالار شاه نشین و حوضخانه کمی ساده تر اجرا شده اند.

یکی از جذابیت های حوضخانه، گچبری های برجسته با طرح های اسلیمی است. علاوه بر این، ارسی هایی که در اندرونی خانه قرار گرفته اند هم، در نهایت زیبایی و دقت طراحی شده اند، چراکه محل پذیرایی از مهمانان بوده اند.

پدر حاج آقا علی امین التجار (امینیان) به زعیم الله ملقب بوده و به علما و ملاهای زمان خود تعلیم میداده. حاج آقا علی به تجارت رو آورد و به تدریج به یکی از ثروتمندان عمده رفسنجان تبدیل شد و در تجارت باممالک شرق مثل هند و چین ارتباط پیدا نمود. هنوز بشقابها وکاسه های چینی که در داخل آن فرمایش 110 (علی) نوشته است از آن موقع در دسترس مردم باقی است.وی تا آخر عمر مردی ساده پوش باقی ماند. حاج آقا علی بعدها لقب امین التجار گرفت و فامیل فرزندانش امینیان گذاشته شد .

روایتی هست در میان مردم آن موقع که مابین راه بندرعباس و رفسنجان هر 30 یا 40 کیلومتر قریب 20 منزل و مال التجاره حاج اقا علی افتاده بود، که بارگیری و حمل می کردند به طوریکه قافله از منزلی به منزل دیگر قطع نمیشد و تمامی شترها و قاطر و اسبها مال خود حاج آقا علی بود. یعنی حدود 40 کیلومتر طول قافله ایشان بود که مرکب و بارش مال حاج اقا علی بود. گله های گوسفند چند هزار تایی و منازل زیادی در گوشه وکنار ایران و مقدار زیادی طلا و نقره و اشرفی از وی بجا ماند. وقتی از املاک او برطرف توقیف شد، معلوم نشد که این همه کالا کجا رفت و چه شد. حاج اقا علی امین التجار (امینیان) املاک زیادی را از خود بر جای گذاشت . از جمله بازار و مسجد ایشان درشهر کرمان، بازار و مسجد و آب انبار هایی در شهر رفسنجان، کاروان سرا، بزرگتری بنای خشتی در دنیا و کیلومترها مزرعه زیر کشت، که قسمت عمده ای از این املاک و ثروت را وقف بر حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) نموده و متولی این املاک را فرزند خود عباس (حاجی ملک) و فرزندان او معین نموده است .

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت دندان ارتودنسی

منبع: تاپ تراول

به "خانه حاج آقاعلی ، بزرگترین خانه خشتی دنیا رفسنجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه حاج آقاعلی ، بزرگترین خانه خشتی دنیا رفسنجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید