مسمومیت غذایی ناشی از مصرف میگو

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، میگو یکی از معروف ترین غذاهای دریایی است که در مهمانی ها و دورهمی ها سرو می گردد. اما مسمومیت غذایی ناشی از مصرف میگو پدیده بسیار شایعی است. این مقاله را خوانده تا در مورد مسمومیت غذایی ناشی

مسمومیت غذایی ناشی از مصرف میگو

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

میگو یکی از معروف ترین غذاهای دریایی است که در مهمانی ها و دورهمی ها سرو می گردد. اما مسمومیت غذایی ناشی از مصرف میگو پدیده بسیار شایعی است. این مقاله را خوانده تا در مورد مسمومیت غذایی ناشی از مصرف میگو اطلاع کسب کنید.

میگو هواخواهان زیادی دارد به این علت که خوشمزه بوده و یکی از محبوب ترین غذاها در مهمانی ها به تعداد می رود. اما آیا می دانستید میگو یکی از شایع ترین موارد مسمومیت غذایی در میان انسانها است. این امر زمانی رخ می دهد که میگو تحت تأثیر و یا آلوده به بعضی میکروارگانیسمها بوده و یا زمانی که میزان بالایی از مواد شیمیایی در بدن آنها وجود داشته باشد.

میگو در آب شیرین و بعلاوه آب دریا یافت می گردد. شرکتهای زیادی وجود دارند که بجای صید آنها از دریا و سرمایه گذاری بیشتر در صنعت ماهیگیری، در حوضچه های پرورش میگو به پرورش آن مبادرت می نمایند. این حوضچه ها دارای ترکیبی از آب دریا یا اقیانوس و آب شیرین می باشند. به منظور حفظ میگو از حمله باکتریها و سایر میکروارگانیسمها به آن، به این حوضچه ها مواد شیمیایی حاوی آنتی بیوتیکها و مواد شیمیایی سمی زده می گردد. از آنجا که میگو قدرت مقاومت در برابر مواد شیمیایی را دارا می باشد، در چنین شرایطی به زندگی خود ادامه می دهد، اما بدون شک مصرف این میگوها برای انسان ضرر خواهد داشت. رشد و پرورش زیاده از حد میگو در یک حوضچه مشابه، بعلاوه می تواند خطرناک باشد به این علت که این حوضچه به علت وجود مدفوع و ضایعات میگو آلوده می گردد.

پیش از این تایوان بزرگترین فراوری میگو را در اختیار داشت اما در سال 1988 آنها 75% محصول خود را به علت ویروسی تحت اسم مونودون باکو ـ لوویروس (Monodon bacu-lovirus) از دست دادند. این امر معایب پرورش میزان زیادی میگو در یک حوضچه را نشان می دهد چرا که یک ویروس ضرر هنگفتی را برای پرورش دهندگان میگو به همراه خواهد داشت. استفاده از یک اسپری شیمیایی خاص به طور مرتب جهت از بین بردن باکتریها گاهی ممکن است منجر به مسمومیت غذایی با باکتریهای مقاوم نسبت به آنتی بیوتیک گردد. از بین بردن این باکتریها مشکل بوده و ممکن است خطر بسیاری برای جان انسان داشته باشند. حتی سبزیجاتی که اطراف این حوضچه ها رشد می نمایند ممکن است سمی باشند.

علل مسمومیت غذایی ناشی از مصرف میگو

بدون شک میگو غذای دریایی بسیار معروفی است اما گاهی ضروری است که پیش از مصرف آن مراقب باشید. در ادامه به بعضی از علل مسمومیت غذایی ناشی از مصرف میگو می پردازیم.

میگوهای مانده (غیر تازه) یا آلوده که معمولاً از کشورهای دیگر صادر می شوند.

میگوهای بسته بندی شده که دارای تاریخ انقضاء نمی باشند.

میگوهایی که آلوده به باکتری و یا هر میکروارگانیسم دیگر شده باشند.

مواد شیمیایی موجود در بدن آنها

علائم مسمومیت غذایی

علائم مسمومیت غذایی را می توان نیم ساعت تا چند روز پس از مصرف میگو مشاهده نمود. این بستگی به میزان مقاومت بدنی هر فرد دارد. در ادامه بعضی از نشانه های این مسمومیت غذایی آورده شده است.

درد معده

سردرد

استفراغ

سرگیجه

ضعف عضلانی

سستی در بازو، پا، لب و زبان

وجود خون در مدفوع

دو بینی یا تاری دید

داشتن مشکل در بلع

درمان مسمومیت غذایی

به محض اینکه فرد متوجه مسمومیت غذایی در خود شد، بایستی بلافاصله با پزشک تماس بگیرد. آب بدن فرد بایستی با نوشیدن آب و یا هر مایع دیگری به طور منظم حفظ گردد. این کار تهوع، ضعف و استفراغ را تا حدی کاهش می دهد. پزشک ممکن است به منظور کنترل استفراغ و درد معده واکسن تجویز نماید. ضروری است به مدت چند روز غذای سبک مصرف کنید، مناسب ترین رژیم غذایی در این زمان رژیم متشکل از موز، برنج، سس سیب و نان تُست است.

ضروری است که به منظور دور نگاه داشتن خود از خطر ابتلاء به مسمومیت غذایی اقدامات پیشگیرانه را اتخاذ نمایید. همواره پیش از خرید میگو تاریخ انقضاء آن را آنالیز کنید و آن را به مدت طولانی در یخچال نگهداری نکنید. هرگز میگو نپخته مصرف ننمایید. آنها را به خوبی و در دمای مناسب پخته و از خوردن غذای مانده خودداری کنید. از خوردن میگو تازه و خوشمزه با اتخاذ اقدامات پیشگیرانه لذت ببرید.

منبع: راسخون

به "مسمومیت غذایی ناشی از مصرف میگو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسمومیت غذایی ناشی از مصرف میگو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید