می توان با درختان بلوط مهربان تر بود

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، مجله مهر: بلوط ها در ایران به دلایل مختلف انسانی و طبیعی با آسیب های جدی موجه شده اند. این درختان پهناور که گاهی با بی لطفی ما قطع و تبدیل به ذغال می شوند، در کشورهای دیگر نظیر پرتغال یکی از دارایی های ارزشمند آنها به شمار می فرایند. نه تنها در این کشورها درخت بلوط قطع نمی گردد بلکه دارای اهمیت بسیار بالایی در بین مردمان آن سرزمین است.

می توان با درختان بلوط مهربان تر بود

کمپین لمس بلوط یک برنامه اجتماعی و محیط زیستی است در خصوص شناخت درخت بلوط در سرزمین های مختلف، اهمیت این جنگل ها در معیشت هر نقطه از دنیا و اسطوره های برخواسته از این درخت در بین فرهنگ های مختلف. پس از مطالعه اینگونه از درختان و حواشی جنگل سوزی در ایران، تصمیم گرفتم تا در کشورهایی که زیستگاه اینگونه درختی هستند، به مطالعه و تحقیق بپردازم.

نخستین کشوری که انتخاب کردم، پرتغال بود و با محبت های سفیر این کشور به مدت 20 روز به تحقیق و پژوهش پرداختم. نمایش نوع کاربری این جنگل ها، دیدگاه های مردم روستای و اندیشمندان این کشور دستاوردی تصویری و متنی از سفر من حاصل کرد تا برای سرزمینم به ارمغان آورم؛ شاید اینکار زمینه ساز گسترش فرهنگ نگهبانی از این درختان در سرزمینم باشد.

در سفر خود از شهر لیسبون به منطقه حفاظت شده، گوادیانا در استان النتیجو با شهرها و مردمانی آشنا شدم که داستان آنها را به روایت تصویر در آوردم، زندگی مردم روستایی شبیه مردمان خطه لرستان. در این سفر با استادان بزرگ باستان شناسی و بیولوژی و نیز مردم عادی مصاحبه هایی انجام دادم که بر بار علمی این تحقیق اضافه کرد.

آشنایی با کشور پرتغال

طی صحبت هایی که با مردم بومی منطقه های مختلف این کشور داشتم، بحث ها و منطق های مختلفی در خصوص نامگذاری این کشور شنیدم، نکته جالب اینکه اغلب پرتغالی ها نمی دانستند یکی از مرکبات معروف در ایران نامش پرتغال است و پس از شنیدن این وجه تسمیه خنده بر لبانشان جاری می شد. در شمال این کشور شهری زیبا واقع شده است که تا به امروز دو بار توانسته بهترین مقصد گردشگری اروپا باشد، نام این شهر پورتو یا به اصطلاح محلی او پرتو هست. نام نخست پرتغال برگرفته از نام این شهر زیبا بوده و به نواحی کناری این شهر در کنار رود زیبای دورو سرزمین پرتغالی Terra Portucalense می گویند.

بعضی دیگر نام این کشور را برگرفته از بندر قوم کاله می دانند یعنی پورتو کاله (بندر کال ها). این نامگذاری در بین مردم بومی آنچنان که باید شناخته نیست اما تفاوت معماری در شهرهای پورتو و لیسبون به وضوح دیده می شود. در لیسبون که به شهر هفت تپه معروف بوده ، معماری اش تحت تاثیر اعراب و آفریقایی ها قرار گرفته است.

کوچه های بسیار تنگ و باریک و ساختمان های رنگارنگ و کاشی کاری های بسیار متنوع و زیبا روی دیوارهای خانه ها ، نشان از حضور معماران مسلمان و آفریقایی است. برای من بعنوان یک ایرانی که با هنر کاشی کاری آشنا بودم، دیدن صحنه هایی بدیع از کاربری کاشی بعنوان نمای خارجی ساختمان ها بسیار جالب بود.

پرتغال، غربی ترین سرزمین اصلی در اروپاست که به همراه تنها همسایه خود اسپانیا شبه جزیره ایبری را می سازد. این کشور در مرز غربی خود اقیانوس اطلس را دارد و یکی از بدیع ترین ساحل های شناخته شده روی زمین را به نام خود ثبت نموده است. دو مجمع الجزایر آزرو و مادیرا نیز جزو خاک این کشور به شمار می فرایند. دین رایج مردم پرتغال کاتولیک رومی بوده و زبان رسمی آنها پرتغالی است که جزو زبان های رومی تبار به شمار می رود.

بلوط در پرتغال

درخت بلوط سابقه ای طولانی در طبیعت دارد و از دوران کهن این درخت در اسطوره ها و نمایه های بشری حضور داشته است، ارتفاع زیاد گونه هایی خاص از این درخت باعث شده تا سقف جنگل های دنیا را به خود اختصاص دهند، آثار کهن این درخت را می توان در اسطوره های یونانی و رومی به خوبی دید.

در کتیبه هایی که در شهر تاریخی Evora در مرکز استان آلنتاجو در موزه شهر دیدم، فرمانده هان رومی پس از فتح نبردهای خود تاجی از برگهای این درخت بر سر قرار می دادند؛ همچنین در اندیشه های یونانی این درخت را سمبل زئوس می دانند. خدای سبز نیز که یکی دیگر از اسطوره های دنیای باستان است را بسیاری درخت بلوط دانسته اند. نشانه های جالبی از این موجود اسطوره ای زیر ستون های بلند کلیسای مادر که در دوره قبلی مسجدی در شهر مرتولا Mertola بوده، وجود دارد.

تاریخ تشکیل جنگل های زاگرس را 5500 سال پیش عنوان نموده اند که ناشی از افزایش بارندگی و کاهش دما بوده است. مهمترین گونه گیاهی و درختی این جنگل ها درخت بلوط است. جامعه بلوط ایران بیش از 3500000 هکتار زمین در شیب های زاگرس پوشیده از این جنگل هاست، انتشار این جامعه بیشتر مخصوص دامنه های جنوب غربی رشته کوه زاگرس است که روبرو با رطوبت بر آمده از خلیج فارس است.

ارتفاع استقرار این درخت در ارتفاعی بین هزار تا 2 هزار متر از سطح دریاست، جنگل های ایران با 4/12 میلیون هکتار وسعت، 4/7 ٪ از سطح کشور را در برگرفته است و در مقایسه با سایر نقاط دنیا به لحاظ پوشش جنگلی کشوری فقیر به شمار می رویم اما به لحاظ تنوع گونه ای و گیاهی و ذخایر ژنتیکی گیاهی در دنیا کم نظیر هستیم. تعداد گونه های گیاهی ایران در حدود 8000 گونه است که جغرافیدان ها آن را پل ارتباطی بین اقلیم های دنیای می نامند. جنگل های بلوط در سال های اخیر به دلیل عدم نمایش اهمیت آنها برای معیشت زاگرس نشین ها مورد تهدید قرار گرفته و وظیفه ماست بعنوان ساکنان این سرزمین حرکت های ویژه ای انجام دهیم.

در کشور پرتغال اما در بخش های شمالی و نیز مرکزی و گاهی در بخش های جنوبی با گونه هایی متفاوت از بلوط برخورد می کنیم که بعضی از آنها شباهت های زیادی با گونه های موجود در ایران دارند. من سفر خود را از استان مرکزی این کشور یعنی استان آلنتیجو شروع کردم، این بخش از کشور پرتغال اصلی ترین محل رویش درخت های بلوط به شمار می رود.

یکی از نکات قابل توجه در کشور پرتغال حصاربندی بسیار خوب مراتع و باغ هاست، بر خلاف روش متداول دیوار چینی در ایران که موجب از بین رفتن مناظر بدیع می شود. در کشور پرتغال باغ ها تنها توسط سیم خاردارهای کوتاهی محاظت می شوند، این موضوع باعث شده تا از نظر توریستی مناطق دچار آسیب نشوند و گله ها در مناطق غیر مجاز اجازه چرا نداشته باشند و همچنین حیوانات وحشی نتوانند به داخل بافت های شهری ورود پیدا نمایند.

منطقه ای باستانی اوورا

بخش اول سفر من از جهتی هموار از شهر لیسبون به سمت شهر اوورا شکل گرفت، پس از گذشتن حدود 100 کیلومتر از شهر لیسبون به سمت شرق از دور شهر کوچکی با نام مونته مو دیده می شود که بر فراز تپه های آن قلعه ای باستانی خودنمایی می نماید. این روستای کوچک در نزدیکی خود یکی از قدیمی ترین نشانه های بشر پیش از تاریخ دوره مگاتلیک را در خود جای داده است. این منطقه دارای دو بخش است که در یک قسمت آنها تنها یک سنگ باستانی و در بخش دیگر به فاصله 1 کیلومتر تعداد زیادی از این سنگ های بزرگ واقع شده است. برای کسانی که از استون هیج در انگلستان بازدید نموده اند، این منطقه بسیار شبیه به آن بخش است.

پس از بازدید از این مناطق تاریخی مسافتی حدود 35 کیلومتری را برای رسیدن به شهر تاریخی اوورا طی می کنم، درتمامی جهت شاهد مناطق بکر جنگل های بلوط در حاشیه جاده هستید، زندگی مردم این استان گویا با درخت بلوط عجین شده است. منطقه اوورا بر اساس تحقیقات اجرا شده به دوره قدیم نئولیتیک در دوران های زمین شناسی می رسد، این دوره به حدود 7 تا 8 هزار سال پیش می رسد.

شهر اوورا توسط یک دیوار حفاظی بسیار بلند احاطه و توسط این دیوار شهر به دو قسمت میانی دیوار و خارجی تقسیم شده است که اغلب آثار تاریخی این شهر در بخش میانی آن واقع شده است. شهری کوچک اما با تاریخی طولانی، قدمت شهرنشینی آن را به دوره رومی ها می توان نسبت داد و بقایای دیوارهای رومی این سرزمین در تمامی بخش های شهر به خوبی قابل مشاهده است. با اینکه مقصد اصلی من شهر پورتل و نهایتا شهر مرتولا بود، مدت سه روز در این شهر زیبا ماندم تا بتوانم به آنالیز موزه ها و نیز آثار رومی به جای مانده بپردازم.

در بیشتر نقاط شهر شما آثار باقی مانده از دوره رومی ها را می ببینید که یکی از برترین این آثار، معبدی است در بالا ترین قسمت شهر، این معبد با نام دیانا Temple of Diana شناخته شده و تاریخ ساخت آن به قرن اول میلادی باز می شود. در مجاورت این معبد باستانی موزه بسیار غنی شهر اوورا واقع شده است که مجموعه های نفیسی از آثار هنری درون خود جای داده است. این موزه روی آثار به جای مانده از دوران رومی ها ساخته شده که بنای قدیمی این موزه متعلق به اسقف شهر اوورا بوده است. مجسمه های بدست آمده از حفاری های معبد در قرن نوزدهم تماما در این موزه نگهداری می شوند.

تاریخ نگاری این شهر را به چند بخش مهم بر اساس تاریخ نگاری ها و اتفاق های مهم تقسیم نموده اند؛ بخش نخست به دوره پیش از تاریخ آن، تا قرن 12 میلادی، از قرن 12 تا 16 میلادی، قرن 17 و قرن 18 میلادی، قرن نوزدهم و دوره معاصر. در برگیری دوره های مهم تاریخی موجب شده تا این شهر به یک کانون بزرگ تحقیقاتی تاریخی و باستان شناسی در پرتغال تبدیل شود. علاقه شدید آندره که یکی از تاریخ شناسان پرتغالی است و مرا در این سفر همراهی می کرد، به ایران باعث شد تا بخشی از صحبت های ما معطوف به نشان دادن بعضی از زیبایی های کشورمان به او شود. ایران برای بسیاری از اروپایی هایی که با آنها گپ و مصاحبه داشتم، یک سرزمین جادویی به شمار می رود.

امیدوارم تا در بخشی که پیرامون زاگرس تهیه می شود، بتوانم اطلاعات مفیدی را در اختیار علاقه مندان پرتغالی قرار دهم و زمینه ساز ایجاد توریسم مشترک باستان شناسی و تاریخ باشم. البته جای خالی اطلاعات دقیق به زبان انگلیسی در بسیاری از آثار تاریخی ما مشاهده می شود و به نظرم وظیفه هر شهفرایند با هوش و علاقه مندی است که بخشی از فعالیت های خود را به ارائه ای نوین از سرزمینش اختصاص دهد.

شهر اوورا باید مدیون فعالیت های André de Resende راهب و پدر باستان شناسی پرتغال دانست. او متولد 1498 بوده و در سال 1573 درگذشت، تحقیقات بیشمار این راهب انسان شناس یاری بسیار زیادی در معرفی اوورا داشته است. یکی از قدیمی ترین دانشگاه های پرتغال به نام University of Evora که خود یکی از آثار تاریخی به شمار می رفت یکی دیگر از برنامه های بازدیدم بود. برای بازدید از این شهر کوچک شما احتیاج به 3 روز زمان خواهید داشت، موزه های پر بار این شهر چشمان شما را خیره خواهد ساخت.

کلیسای استخوان

یکی دیگر از محل هایی که چشم همگان را به خود مبهوت می نماید، کلیسای مخوف استخوان است. کلیسای سنت فرانسیس در سال های 1460 تا 1510 بر اساس یک معماری گوتیک ساخته شد. کلیسای استخوان نیز توسط عده ای راهب در قرن 16 میلادی ساخته شد، راهب ها تصمیم دریافتد تا استخوان هایی را به عنوان ارتباطی غیر قابل اجتناب با مرگ به جای در خاک کردن نمایش دهند. در سر درب این رواق جانبی کلیسای سنت فرانسیس این جمله نوشته شده است: استخوان های ما در اینجا و در انتظار شماست.

تعداد تقریبی این استخوان ها 5 هزار عدد بوده که متعلق به جنگ جویان و قربانیان نبردهاست. استخوان های راهبانی که این بنا را تاسیس کردند، نمایش داده نمی شود و در دو تابوت سفید در محل رواق قرار دارند.

صندلی درختان بلوط

طبق گفته های پرفسور فاطیما نونش، یکی از چهره های معتبر تاریخ در کشور پرتغال درختان بلوط با زندگی مردم این کشور چنان عجین شده اند که نمی توان خط تمایزی بین این درخت و زندگی مردم در نظر گرفت. به قولی زیر چتری از درختان بلوط این مردم زندگی مشترکی با درختان بلوط بدست آورده اند.

در دوره های گذشته مردم این منطقه از آرد میوه بلوط نان تهیه می کردند که تا زمان حال نیز این موضوع ادامه یافته، شبیه این موضوع را در لرستان نیز می توان یافت، با مصاحبه من با آقای افشار پدر بلوط ایران متوجه شدم، در دهه 30 با گسترش قحطی در ایران مردم زاگرس نشین حیات خود را مدیون آرد این میوه می دانند. در دوره معاصر پرتغال به دلیل اهمیت تولید پوست این درخت و تبدیل آن بعنوان یک ماده اولیه پر کاربرد مردم پرتغال خصوصا در استان آلنتیجو درآمد روزانه خود را از محصولات این درخت بدست می آورند.

در ادامه سفر به سمت شهر پرتل متوجه می شوید که تمامی زمین های درخت بلوط دارای مالک بوده و به خوبی مراقبت می شوند. تعیین بودن میزان چرای دام و نیز حفاظت فیزیکی از این درختان یکی از نمایه های میزان اهمیت این درخت در بین پرتغالی هاست.

پیش از رفتن به پرتغال با خانم دکتر شیرین ابوالقاسمی مدیر طرح زاگرس نشستی داشتم و متوجه شدم یکی از عوامل اصلی تخریب در منطقه زاگرس چرای بی رویه دام است. این موضوع در کشور پرتغال کاملا تحت کنترل قرار گرفته است.

رشد و تکثیر درخت بلوط توسط دانه های آن است، وقتی توسط سنجاب ها این دانه ها در زمین مخفی می شوند، پس از مدتی جوانه زده و متاسفانه در ایران به دلیل وجود دام زیاد این جوانه ها توسط دام خورده می شوند.

شرکت های بزرگی در پرتغال هستند که محصول پوست درختان بلوط را از صاحبان زمین به صورت مرتب می خرند. این موضوع در شهر پورتل شغل اغلب مردم شده است. شهر کوچک اما زیبای پورتل در مجاورت اسپانیا واقع شده و اغلب آنرا پایتخت بلوط پرتغال می دانند، شغل غالب مردم کار برای شرکت های بزرگ فعال در زمینه صنایع بلوط است. شهری با حدود 7 هزار نفر جمعیت که در حاشیه خود زیباترین جنگل های طبیعی بلوط را جای داده است.

با ژوزه یکی از کافه داران شهر آشنا شدم و شب را در خانه اش به مهیمانی رفتم و تمام مدت شب در کافه با تعداد زیادی از مردم بومی به مصاحبه در زمینه تاثیر درختان بلوط بر زندگی آنها به بحث نشستم. برای دریافت تصاویر زیبای جنگل های بلوط با ماشین آفرود ژوزه ساعت 4 صبح به ارتفاعات پورتل از یک جهت خاکی رفتیم و تا صبح به تماشای زیبایی های این درختان نشستیم.

بخش نخست سفر من با کوله باری از تجربه و شناخت نسبت به این کشور زیبا انتها یافت، آنچه دستاورد من برای مردم سرزمینم شد، نوع نگرش متفاوت مردم پرتغال به منابع خدادادی و درخت بلوط بود، نگاهی آمیخته با احساس و تحسین به سرزمین، اکنون جهتم برای ملاقات از سرزمین زاگرس شروع شده، سرزمینی اسطوره ای با قدمتی برابر پیشینه دنیا.

سرزمینی اسیر نا ملایمتی ما و احتیاجمند دانش و مهربانی. درختان بلوط در سرزمین من تنها هستند، این تحقیق نشان خواهد داد، چگونه خواهیم توانست به جای ذغال سازی از درختان سر به فلک کشیده بلوط فرهنگ بسازیم.

گزارش: صدرا شریعتمداری

منبع: خبرگزاری مهر

به "می توان با درختان بلوط مهربان تر بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می توان با درختان بلوط مهربان تر بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید