نسل سوم مکمل های معدنی دام و طیور در کشور فراوری شد

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، یکی از شرکت های دانش بنیان پیروز به فراوری نسل سوم مکمل های معدنی مبتنی بر روی که تا به امروز وارداتی بود، شده است که از آن برای تقویت خوراک دام و طیور استفاده می گردد.

نسل سوم مکمل های معدنی دام و طیور در کشور فراوری شد

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ کاتالوگ و بروشور، فاطمه سقطچی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: این مکمل به خوراک دام و طیور و حتی آبزیان و حیوانات خانگی اضافه می گردد تا ارزش غذایی این خوراک ها بهبود یابد. ما در حال حاضر فراوری نیمه صنعتی محصول را با ظرفیت یک تُن در ماه انجام می دهیم و به زودی وارد مرحله فراوری انبوه خواهیم شد.

سقطچی با بیان اینکه نسل اول مکمل ها به صورت ساختار هایی نظیر سولفات بود که مستقیم از معدن استخراج می شد و ترکیبات مورد احتیاج بدن دام را تامین می کرد، ادامه داد: این مکمل ها با بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، موجب ارتقاء سلامت دام می شد، اما نسل اول این مکمل ها به علت عدم خالص سازی و وجود عناصر سنگین، جذب و دسترسی زیستی پایینی نیز داشتند. از این رو نسل دوم مکمل های حاوی ترکیبات کیلاته کننده را توسعه دادیم.

وی اضافه نمود: در واقع با استفاده از مواد آلی و اسید های آمینه ترکیباتی نظیر روی به صورت کمپلکس عایدی که در این صورت مکمل های فراوری شده پایداری بیشتری یافتند. این مکمل ها وقتی وارد بدن حیوانات می شدند، رهایش را در محل مورد نظر انجام می دادند، از این رو جذب و دسترسی زیستی بالاتری داشتند، اما نسبت به حرارت و رطوبت حساس بودند و از آنجایی که در فراوری غذای طیور و دام گاهی حرارت دادن اجتناب ناپذیر است، از این رو ساختار نسل دوم مکمل های این شرکت دستخوش تغییر شده و گاهی هم تبدیل به مواد سمی برای دام و طیور می شد.

مدیر عامل این شرکت تداخل جذبی را مشکل دیگر مکمل های نسل دوم مطرح کرد و یادآور شد: این امر باعث عدم جذب عناصری نظیر آهن می شد، به همین علت نسل سوم مکمل ها طراحی و فراوری شدند که هم مزیت های نسل اول و دوم را داشتند و هم نسبت به رطوبت و دما حساس نیستند.

به نقل از ستاد نانو، این دانش آموخته دکتری مهندسی شیمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان یادآور شد: یک شرکت هلندی-آمریکایی با 10 سال تحقیق و توسعه این مکمل را برای اولین بار فراوری کرد و به 92 کشور دنیا نیز صادرات انجام داد. این مکمل ها به ایران نیز وارد شدند و مورد استقبال نهاده شدند و این شرکت دانش بنیان این محصول را توسعه داد و برای اولین بار این نسل از مکمل ها در ایران فراوری شدند.

سقطچی اظهار کرد: در این مکمل از پودر نانوصفحات هیدروکسید کلرید روی استفاده شد که به صورت کنسانتره، مکمل دارویی حیوانی و اضافه نمودنی در صنعت خوراک دام، طیور، آبزیان و حیوانات خانگی قابل استفاده است.

به گفته این محقق نمونه های فراوری شده از نظر فیزیکی، خلوص، پایداری و عملکرد در دانشگاه تهران روی جوجه های گوشتی مورد آنالیز نهاده شد و نتایج جالب توجهی به دست آمد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نسل سوم مکمل های معدنی دام و طیور در کشور فراوری شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "نسل سوم مکمل های معدنی دام و طیور در کشور فراوری شد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسل سوم مکمل های معدنی دام و طیور در کشور فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید