پهنای باند نیاز اصلی دسترسی پایدار

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، در نیمه دوم دهه شصت میلادی و نیمه اول دهه هفتاد، جهان، شاهد بروز جنبش های اعتراضی در جهان غرب و بویژه ایالات متحده امریکا بود.عمده ترین دلایل ایجاد جنبش های مذکور، استمرار جنگ ویتنام، ظهور انقلابیون جهان، عدم رعایت حقوق سیاه پوستان و نیز علاقه مندی جوانان به شکستن انحصار منفعت طلبانه کاپیستالیستی و سوسیالیستی در دو بلوک شرق و غرب بود؛برخی از مهم ترین این جنبش ها عبارتند از جنبش حقوقی مدنی سپاهپوستان، بوهیمیسم، هیپی گرایی و...

پهنای باند نیاز اصلی دسترسی پایدار

طیف وسیعی از مطالبات نیز در جنبش ها مطرح شد که از شیوه های معاش و کسب درآمد و لباس و آرایش تا موسیقی و هنر و ایجاد جامعه شبکه ای را در برمی گرفت؛ به مرور زمان، بخشی از این مطالبات و تغییرات که ریشه در نیازهای فطری بشری داشتند - نظیر رعایت حقوق سیاه پوستان یا محیط زیست گرایی- استمرار یافتند و حتی در قالب ساختارهای اجتماعی تجلی پیدا کردند و آن بخش که چنین نبود- نظیر نحوه پوشش یا لباس، اندک اندک از میان رفت و امروزه اثری از آن جز در خاطرات، نوشته ها یا عکس ها باقی نمانده است.

مطالبات جامعه نیز به این دو گروه اصلی تقسیم می شوند؛ بخشی ریشه در نیازهایی دارد که جدیت دارند و استمرار می یابند و بخشی دیگر به دلیل مد گرایی یا فرار از روزمرگی مطرح می شوند که به مرور زمان از میان می فرایند. مطالباتی که ریشه در شئون اصلی زندگی بشر داشته باشند نظیر کمال گرایی فرهنگی، رفاه اقتصادی، عدالت اجتماعی و... را نمی توان نیازی زودگذر دانست که با مرور زمان به دست فراموشی سپرده می شوند و به همین دلیل است که دولت ها، تأمین این دسته از مطالبات را وجه همت خود قرار می دهند. مطالبات در فضای مجازی نیز اینگونه هستند. تمشیت و توجه به آن بخش از مطالبات آحاد جامعه که بر اساس مدگرایی یا صرفاً برای تفریح زودگذر مطرح می شوند، اهتمام جدی نمی طلبد، لیکن آن بخش از فضای مجازی که به نیازهای اصیل گره خورده اند توجهی دو چندان را می طلبد.

هنوز از خاطرمان نرفته است که چند سال قبل، ایجاد شبکه های دوستی و دوستیابی های اقتضایی در فضای مجازی تا چه اندازه مورد استقبال جامعه قرار گرفته بود و آن هنگام در اذهان عوام الناس، کارکرد اصلی فضای نوپای ارتباطی و شبکه ای نیز همین موضوع ذکر می شد ،لیکن چنین کارکردی فاقد ریشه های عمیق و فطری بود و اکنون می توان ادعا کرد که شاید نیازمند به واکنش های سلبی جدی نیز نمی بود، چرا که خود به خود از میان می رفت کما اینکه اندک اندک نیز، این کارکرد شبکه ها در حاشیه قرار گرفته و درحال محو شدن است.لایو های جنجالی و گپ و گفت های جمعی نیز، آنجا که صرفاً جنبه تفرحی دارند شاید دیر یا زود به همین سرنوشت دچار شوند لذا اتخاذ رویکرد سلبی در این زمینه هم شاید تنها به صرف پتانسیل هایی منجر شود که نهایتاً سالبه به انتفاع موضوع باشد و باعث به هدر رفتن منابع مادی و معنوی شود.

لیکن توسعه کسب و کارها و حصول درآمد که ریشه در علاقه مندی بشر به توسعه رفاه دارد دارای ماهیتی متفاوت است.این رویکرد به فضای مجازی مستمراً افزایش یافته و بررسی فرایندهای قبلی نیز نشان دهنده آن است که شاید بهره برداران آغازین از فضای مجازی، کسب و کارهای مستقیم ارتباطات و فناوری اطلاعات نظیر تأمین کنندگان سرویس های فناوری اطلاعات وشبکه باشند ،لیکن به مرور زمان سایر کسب و کارها و فروشندگان کالا و خدمات نیز در این فضا حضور یافته اند و بخش مهمی از درآمدهای خود را اینگونه کسب می کنند.

از سوی دیگر شاید اقناع بازارهای داخلی در دهه های گذشته منجربه پایداری کسب و کارها می شد ،لیکن امروزه، پدیده جهانی شدن اقتصاد، منجر به الزام حضور در بازارهای جهانی شده است و حضور در این بازارها نیز نیازمند بهره گیری از ابزارهای جهانی است.به همین دلیل است که دو مطالبه اصلی بخش خصوصی و کارآفرینان بالقوه و بالفعل در زمینه فضای مجازی را نباید سر سری و سطحی بدانیم:

یکی نیاز به دسترسی پایدار و ایمن به شبکه جهانی که پهنای باند از جمله الزمات این مقوله است ودیگری بهره گیری از ابزارهای ارتباطی جهانی که با حضور مشتریان و رقبای جهانی امکان حضور مؤثر را فراهم سازد. هرگونه سطحی نگری در مواجهه با این مطالبات و فروکاستن آنها به ذائقه های زودگذر یا برخوردهای سلبی، انتزاعی و فاقد برنامه ریزی می تواند آسیب های جدی به کسب و کارها و درآمد بخش عمده ای از جامعه وارد سازد.این دسته از مطالبات نه از جنس مد هستند و نه برای تفنن یا زیاده خواهی مطرح می شوند که امید به کاهش یا از میان رفتن شان وجود داشته باشد، بلکه بنیان های مشترک ارتباطات نوین تجاری و اقتصادی در قرن بیست و یکم هستند. این بار آثار ناشی از جهت گیری های اشتباه، نه تنها باعث زیان به هموطنان می شود بلکه می تواند به همان میزان و شاید بیشتر باعث خروج ارز از کشور و واریز شدن منابع ملی به جیب بیگانگان شود.

منبع: ایران آنلاین

به "پهنای باند نیاز اصلی دسترسی پایدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پهنای باند نیاز اصلی دسترسی پایدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید