گلایه های فعالان گردشگری در اتاق بازرگانی استان

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان خراسان رضوی با حضور رییس اتاق بازرگانی ایران و جمعی از مسوولان و فعالان صنعت گردشگری با دستورکار پرداختن به مسائل و طرح اخبار و اطلاعات حوزه گردشگری روز پنج شنبه در محل اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار گردید.

گلایه های فعالان گردشگری در اتاق بازرگانی استان

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، سعید ولی زاده نماینده کمیسیون جهت طرح مسائل زیرساختی حوزه گردشگری بیان نمود: 500 آژانس مسافرتی در استان داریم که بیش از 20 هزار نفر در آن ها مشغول به کار هستند و مسائلی دارند که تاکنون حل نشده است.

وی اضافه کرد: مالیات بر ارزش اضافه نموده دستور معین و واضحی ندارد و هر طوری که سلیقه افراد است عمل می گردد. مالیات بر ارزش اضافه نموده باید از سود گرفته گردد؛ تور گردشگری، یک هتل و بلیط دارد، زمانی که هتل دار و فروشنده بلیط مالیات بر ارزش اضافه نموده پرداخت می نمایند، چرا باید مجددا از فروش تور هم مالیات گرفته گردد که رقم سود آن بسیار ناچیز است.

ولی زاده عنوان نمود: مسوولان مالیاتی می گویند چون شما خودتان هم فروشنده شده اید باید مالیات ارزش اضافه نموده دهید. هر طور دلشان می خواهد رفتار می نمایند.

وی توضیح داد: همچنین در حوزه مجوزها هم قبلا کمیسیونی وجود داشت که مجوز ارائه و ضوابط را معین می کرد اما الان هر دستگاهی ضوابط و بازرسی های خود را دارد.

ولی زاده اعلام کرد: در سال گذشته پروژه قطار گردشگری در استان اجرایی شد که استقبال خوبی هم صورت گرفت اما متاسفانه قیمت راه آهن در طول سال چندین بار تغییر کرد و باعث ایجاد مسائلی برای حوزه گردشگری شد. تقاضای ما این است که یک قیمت در ابتدای سال تعیین گردد تا بر اساس آن بتوانیم جذب گردشگر داشته باشیم.

وی متذکر شد: همچنین در حوزه ناوگان هوایی به دلیل افزایش هزینه ها، قیمت بلیط ها افزایش یافته که خواهشمندیم با خرید هواپیمای دست دوم یا اجاره هواپیما این قیمت ها شکسته گردد. در حوزه حمل و نقل جاده ای وضعیت مناسبی برای گردشگری نداریم و زیرساخت ها و سرویس های این حوزه در سطح گردشگر نیست.

ولی زاده اظهار کرد: از مسائل دیگر ما عدم تفویض اختیارات به بخش خصوصی است که تاکنون به عناوین مختلف داده نشده و سازمان میراث فرهنگی تشکیل انجمن حرفه ای را بهانه می نماید که روال تاسیس انجام آن هم بسیار سخت است و اگر هم انجمن حرفه ای بخواهد تشکیل بگردد، پیش از آن باید تفویض اختیارات صورت بگیرد و پس از تشکیل انجمن حرفه ای آن اختیارات به انجمن حرفه ای منتقل گردد، نه این که تفویض اختیارات را به بهانه انجمن حرفه ای مسکوت نگه دارند.

دولت ها در ایجاد شرایط مطلوب گردشگری ناتوان بوده اند

در ادامه این نشست پروین دلیری، نماینده کمیسیون جهت طرح مسائل و مسائل حوزه صنایع دستی عنوان نمود: علی رغم این که 45درصد جمعیت کشور ما جوانان و نیروی کار هستند اما دولت ها نتوانسته اند شرایط مطلوبی را برای بهره برداری از صنعت گردشگری در حوزه اشتغال ایجاد نمایند. آمریکا به عنوان بزرگترین فراورینماینده نفتی جهان، بالاترین آمار جذب گردشگر را دارد، یا کشورهایی مانند قطر، امارات و بحرین نیز در رتبه های نخست جذب گردشگر قرار دارند اما متاسفانه ما در این حوزه عقب هستیم.

وی اضافه کرد: مرکز پژوهش های مجلس اعلام نموده است که در هیچکدام از برنامه های توسعه و سیاست ها به سرمایه گذاری و اشتغالزایی گردشگری توسط دولت توجهی صورت نگرفته است. بنابراین ما هر چه کوشش می کنیم بر صنعت گردشگری متمرکز شویم، چون نگاه دولت تقلیل گرایانه است نتوانسته ایم پیروز عمل کنیم.

دلیری توضیح داد: انجمن جهانی مالی طی گزارشی به نام گزارش فصلی مسافرت و گردشگری در سال 2017، 136 کشور را از نظر گردشگری آنالیز نموده که آمار کشورمان در شاخص های این گزارش قابل تامل است. ما در شاخص رقابت پذیری در بخش مسافرت و گردشگری رتبه 93، در زیر ساخت فناوری اطلاعات رتبه 94، در حوزه منابع انسانی و بازار کار رتبه 105، در حوزه امنیت و ایمنی رتبه 87، در شاخص آماده بودن فضای مالی برای سرمایه گذاری رتبه 79 و در حوزه بهداشت رتبه 79 را کسب نموده ایم. برای این که ببینیم در کجای صنعت گردشگری قرار داریم، باید این رتبه ها را مد نظر قرار دهیم.

وی تاکید نمود: متاسفانه نداشتن سند جامع گردشگری، عدم اولویت گذاری برای گردشگر داخلی، تمرکز بر مقاصد خاص و بی توجهی به تمامی ظرفیت های گردشگری، عدم برنامه ریزی سفر برای دهک های مختلف جامعه، فقدان نظام آماری دقیق و توجه ناکافی به بازار گردشگری کشورهای همسایه و منطقه از مهم ترین مسائل حوزه عملکردی و سیاست گذاری های گردشگری هستند. مسائل دیگر این حوزه مسائل زمینه ای هستند که به زیرساخت ها مربوط می شوند و آقای ولی زاده بخشی از آن را مطرح کردند.

دلیری اضافه کرد: البته مرکز پژوهش های مجلس 13 نقطه ضعف هم در روند 40 ساله دولت که منجر به عملکرد نامطلوب در ایران شده بیان نموده که مواردی همانند کیفیت ضعیف خدمات گردشگری، عدم ثبات ساختاری و مدیریت در حوزه های مختلف، عدم تبلیغ مناسب در زمینه جاذبه های سیاحتی ایران، زیرساخت و ... را در بر می گیرد.

وی متذکر شد: در حوزه صنایع دستی با وجود این که سومین فراوری نماینده از نظر تنوع صنایع دستی هستیم، اما صندلی صادرات مان در این حوزه 39 است. حمایت هایی که از صنعت خودرو در ایران می گردد اگر 10 درصدش از صنایع دستی باشد، اشتغالزایی فراوانی ایجاد خواهد شد.

دلیری ادامه داد: سرمایه گذاری های سال های آینده در جهان به سمت هنر و صنایع دستی خواهد رفت و ما هم در کشورمان پیشینه بسیار غنی و خوبی در این زمینه داریم که البته از آن غافل بوده ایم. بجای صنعت خودرو که باعث سرافکندگی ایران هم شده با حمایت و سرمایه گذاری بر روی صنایع دستی می توانیم با کمترین آلودگی و هزینه، بیشترین استفاده را ببریم.

در بخش دیگری از این نشست ناصر غفران، نماینده کمیسیون جهت طرح مسائل و مسائل حوزه گردشگری سلامت بیان نمود: حجم گردشگری از فراوری ناخالص ملی 3 درصد است که رقمی حدود 8 میلیارد دلار را در بر میگیرد.

وی اضافه کرد: در سال 96 حرکت ها به سمت گردشگری با جدیت بیشتری دنبال شد و توانسته ایم در 6 ماهه امسال بنا به صحبت آقای مونسان به 11.8 میلیارد دلار برسیم. سهم گردشگری سلامت از این عدد 2 میلیارد دلار است.

غفران اعلام کرد: حجم گردشگری از فراوری ناخالص ملی و گردشگری سلامت از کل گردشگری، نشان دهنده اهمیت گردشگری سلامت است و شاهد هستیم که انتهای تمامی صحبت ها در حوزه گردشگری به سمت گردشگری سلامت می رود؛ چرا که این حوزه بسیار با ظرفیت و سودآور است. اتاق بازرگانی می تواند با معین سیاست ها و مدیریت ظرفیت هایش اقدام مهمی را در زمینه گردشگری سلامت انجام دهد.

همچنین در ادامه مرجان شاه ولایتی نماینده کمیسیون جهت طرح مسائل و مسائل حوزه هتل ها عنوان نمود: برخی از مسائل و مسائل همواره وجود داشته و در جلسات مختلفی عنوان شده است که متاسفانه حل هم نشده اند، مسائلی نظیر مالیات بر ارزش اضافه نموده، قبوض حامل های انرژی، اداره کار، بازرسی ها و ... از سری مسائلی است که همواره گریبانگیر جامعه هتل داران بوده اند.

وی اضافه کرد: رفع شدن این مسائل ممکن است زمان زیادی طول بکشد اما مساله مهم تر از این موارد، عدم تعادل بین هزینه و درآمد واحدهاست که باعث می گردد کوچک ترین چالش ها، بزرگترین مسائل را برای هتل ها ایجاد کند و آن ها را به مرز ورشکستگی و تعطیلی ببرد.

شاه ولایتی ادامه داد: اگر درآمد هتل ها به یک شکل معمولی و صحیحی باشد و شیب مناسب افزایشی داشته باشد، خیلی از مسائلی که لیست می کنیم قابل تحمل می گردد. اگر سیاست گذاری ها را به سمت افزایش درآمد مجموعه ها ببریم، خیلی از مسائل رفع می گردد اما متاسفانه الان اختلاف هزینه و درآمد آنقدر زیاد است که حتی یک قبض آب سنگین باعث دردسر می گردد.

وی تاکید نمود: متاسفانه در مشهد عدم تعادل بین عرضه و تقاضا داریم و هر چقدر هم مسافر وارد مشهد می گردد باز هم هتل ها خالی هستند و در اکثر مواقع حتی زمان اوج سفرها هم هتل ها کمتر از نرخ مصوب را از مشتریان دریافت می نمایند.

مهدی آجیلیان نماینده کمیسیون جهت طرح مسائل و مسائل حوزه هتل آپارتمان ها و مهمان پذیرها نیز در ادامه اظهار کرد: متاسفانه سرمایه های سرگردان در مشهد به سمت ایجاد واحدهای اقامتی غیررسمی می رود و سرمایه گذاری مردم اخیرا معطوف به این حوزه شده که فضای رقابتی ناسالمی را ایجاد نموده است.

وی اضافه کرد: این رقابت های ناسالم در دراز مدت مسائل و آسیب هایی جدی را به ویژه در قسمت کیفیت خدمات به حوزه گردشگری شهر مشهد وارد می نماید و از آنجا که یکی از رکن های مهم صنعت گردشگری واحدهای اقامتی هستند، آسیب زدن به حوزه واحدهای اقامتی باعث ضربه خوردن سایر بخش ها نیز می گردد.

آجیلیان اعلام کرد: همچنین آماری که از زائران و مسافران مشهد ارائه می گردد به صورت دقیق نیست و تعیین نیست تا چه میزان صحیح است؛ نهادهای مختلف عدد گردشگران مشهد را از 15، 20 الی 30 میلیون زائر در سال عنوان می نمایند که معلوم نیست کدام یک صحیح است.

وی تاکید نمود: سه قانون مهم مالیات بر ارزش اضافه نموده، قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون مدیریت پسماند که بخش هایی از آن ها به موضوعات گردشگری مربوط می گردد در مجلس در حال پیگیری است و خواهشمندیم اتاق بازرگانی نسبت به این قوانین و موضوعات گردشگری ورود جدی داشته باشد.

حمیده روح بخش، نماینده کمیسیون جهت طرح مسائل و مسائل حوزه رانمایان گردشگری بیان نمود: همه دوست دارند گردشگری رونق پیدا کند و اطلاع دارند که رونق گردشگری به درآمدزایی و اشتغال منجر می گردد ولی متاسفانه به ارکان گردشگری که یکی از آن ها راهنمایان هستند بی توجهی می گردد.

وی متذکر شد: متاسفانه راهنمایان گردشگری حتی بیمه هم نیستند و احتمالا هم نباید منتظر خبر خوشی درباره بیمه راهنمایان باشیم.

روح بخش اضافه کرد: اگر می خواهیم توریست اروپایی داشته باشیم که خوب خرید کند، هتل خوب بگیرید و همانند ورودشان به کاشان میلیونی خرید نمایند، نیازمند راهنمایان برجسته و قوی هستیم. زمانی که توریست اروپایی وارد می گردد باید راهنمای تور داشته باشد.

وی توضیح داد: شغل راهنمایان تور پاره وقت و فصلی است و باید به صورت جدی تری به وضعیت معیشتی و آیندهه آن ها نگاه گردد اما متاسفانه اکنون شرایط مناسب راهنمایان نیست و پس از مدتی فعالیت در این شغل سرخورده می شوند و سراغ شغل های دیگر می روند و ما با کمبود نیروهای باتجربه و خوب در این حوزه روبرو می شویم.

روح بخش اظهار کرد: همچنین ما برای افزایش مدت حضور گردشگران و سفرشان به مشهد و خراسان رضوی، یک راستا گردشگری برای شرق کشور باید تعریف کنیم؛ گردشگر خارجی که وقت و هزینه خودش را صرف می نماید، فقط برای دیدن خراسان رضوی و یا مشهد نمی آید و بارها حتی شاهد هستیم گردشگرانی که از مرز باجگیران وارد می شوند، اصلا در خراسان رضوی توقفی نمی نمایند و مستقیما به وسیله فرودگاه مشهد به شیراز و شهرهای دیگر می روند.

وی ادامه داد: بنابراین ما نیازمند این هستیم که راستا گردشگری شرق کشور را از خراسان شمالی تا سیستان و بلوچستان تعریف کنیم.

در ادامه یوسف بیدخوری، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی بیان نمود: بخش دولتی در کنار فعالان حوزه گردشگری است.

وی اضافه کرد: در خراسان 236 هتل با 38728 تخت، 309 هتل آپارتمان با 24912 تخت، 376 مهمان پذیر با ظرفیت 20234 تخت، 75 اقامتگاه بوم گردی، 650 خانه مسافر دارای مجوز، 370 آژانس بند پ و حدود 400 راهنمای گردشگر داریم. مجموعا حدود 104168 تخت در این اقامتگاه ها در سطح استان داریم. متاسفانه واحدهای اقامتی غیررسمی بسیار زیادی هم داریم.

بیدخوری توضیح داد: در کنار این واحدهای اقامتی غیرمجوز که عدد بالایی هم دارند، مدارس را هم داریم که البته مصوب کردیم فقط از کارمندان آموزش و پرورش پذیرش داشته باشند و غیر از آن را نپذیرند.

وی تاکید نمود: سیاست سازمان حمایت از بخش خصوصی است و در این زمینه از نظرات و پیشنهادهای کارشناسی بسیار استقبال می کنیم. به استناد ماده98 برنامه ششم در حال پیگیری ایجاد و حمایت از تشکل های قانونی حوزه گردشگری هستیم. جامعه حرفه ای هتل داران، بوم گردی و انجمن حرفه ای گردشگری سلامت تشکیل شده اند. مهمان پذیرها و هتل آپارتمان ها نیز در حال تاسیس هستند.

بیدخوری متذکر شد: ما در متوسط میانگین کشوری حداکثر به 60 درصد ظرفیت اشغال واحدهای اقامتی می رسیم و 40 درصد همواره خالی است و این درحالی ست که سرمایه گذاری بسیار زیادی در این حوزه اجرا شده و باید با انسجام و هماهنگی بیشتر هم اندیشی کنیم که چه باید انجام دهیم تا این ظرفیتی که هر شب هدر می رود چنین حیف نگردد.

وی توضیح داد: برنامه بازاریابی و بازار هدف اعلام شده و در این برنامه کوشش می کنیم درباره جذب گردشگر راهکارهایی را ارائه کنیم.

بیدخوری با اشاره به ارزانی سفر به خراسان رضوی گفت: یکی از دلایل آن رقابت ناسالم واحدهای غیررسمی است اما در هر صورت ما باید بتوانیم زمینه حضور گردشگران بیشتر را در استان فراهم کنیم تا واحدهای ما اکثرا در حال ارائه تخفیف های 30 تا 40 درصدی نباشند. این ارزانی سفر می تواند زمینه حضور گردشگران خارجی را فراهم کند.

وی ادامه داد: البته برابر آمار و اطلاعاتی که در سایت میراث فرهنگی و گردشگری توسط مسوولین واحدهای اقامتی وارد شده است، در 6 ماهه ابتدای امسال برخی واحدهای اقامتی 20 درصد نسبت به پارسال افزایش پذیرش گردشگران خارجی داشته اند، برخی واحدهای اقامتی دیگر مثل هتل آپارتمان ها تا 40 درصد پذیرش شان متعلق به گردشگران خارجی بوده که البته بیشتر عراقی هایی بوده اند که به مشهد آمده اند و این موضوع نشان می دهد اگر مقداری این حوزه را تقویت کنیم می توانیم به ضریب اشغال واحدهای اقامتی یاری کنیم.

بیدخوری گفت: نشست های بیشتری با فعالان این حوزه با دستورکارهای موردی و مصداقی باید برگزار گردد تا درباره مسائل و چالش ها هم اندیشی نموده و گام به گام موانع را رفع کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گلایه های فعالان گردشگری در اتاق بازرگانی استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلایه های فعالان گردشگری در اتاق بازرگانی استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید