30 دقیقه پرواز در آسمان مریخ

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، اولین بالگرد مریخی در مجموع 30 دقیقه بر فراز مریخ پرواز کرده است.

30 دقیقه پرواز در آسمان مریخ

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در روز چهارشنبه 15 دسامبر در بیانیه ای خاطرنشان کرد که در پی پرواز 117 ثانیه ای بالگرد مریخی نبوغ در روز پنجم دسامبر، مجموع زمان پرواز های این بالگرد در آسمان مریخ به 30 دقیقه و 48 ثانیه رسید. این بالگرد به تازگی هفدهمین پرواز خود را به انجام رسانده است.

آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا گفت که به دلیل بروز یک نقص فنی، تاخیری در انتشار نتایج رخ داده است. زمانی که این بالگرد در حال کاهش ارتفاع برای انتها دادن به پرواز خود بود، ارسال داده ها از سمت نبوغ به طور غیرمنتظره ای متوقف شد.

اگرچه این مرکز داده های انگشت شماری را بلافاصله دریافت کرد که نشان می داد نبوغ احتمالا در شرایط خوبی واقع شده است، اما داده هایی که در تاریخ 10 دسامبر به دست آمد نشان دهنده موفقیت آمیز بودن پرواز هفدهم بود.

آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا خاطرنشان کرد که نبوغ در شرایط فوق العاده ای واقع شده است و این بالگرد در طول این هفته هجدهمین پرواز خود را انجام خواهد رساند.

بالگرد نبوغ که همراه مریخ نورد استقامت در ماه فوریه بر روی سطح مریخ فرود آمد با تغییرات فصلی جو مریخ دست به گریبان بوده و از آن جا که هوای مریخ رقیق تر شده است باید سرعت چرخش ملخ هایش را بیشتر کند. تا به امروز این بالگرد به خوبی از عهده انجام این کار برآمده است.

در طول هجدهمین پرواز، نبوغ 230 متر را می پیماید و حداکثر سرعت آن 9 کیلومتر بر ساعت خواهد بود. این پرواز 125 ثانیه به طول خواهد انجامید و نبوغ وارد منطقه هوایی جدیدی در نزدیکی مرز شمالی منطقه Séítah خواهد شد.

بُرد رادیویی و عملکرد نبوغ تا حد بسیار زیادی در این پرواز مورد آزمایش قرار می گیرد و به همین دلیل مهندسان تصمیم گرفته اند که ارتباط میان نبوغ و استقامت را در حالت سرعت پایین انتقال داده قرار دهند.

تدی تزانتوس (Teddy Tzanetos)، رهبر ماموریت نبوغ در بیانیه ای گفت: اگر ارتباط رادیویی میان نبوغ و استقامت را حین فرود از دست بدهیم چندین روز تا چندین هفته طول می کشد تا بتوان ارتباط مجدد برقرار کرد.

اگرچه تاخیر در دریافت داده های پس از پرواز موضوع ناراحت کننده ای است، اما غیرمنتظره نیست و تبدیل به موضوعی عادی می شود، زیرا طی هفته های آینده ما به انجام عملیات در مناطقی چالش برانگیز خواهیم پرداخت.

منبع: فرارو

به "30 دقیقه پرواز در آسمان مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 دقیقه پرواز در آسمان مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید