9 روش عجیب و موثر برای تقویت حافظه کوتاه مدت

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، انجام چند روش که تاثیر مهمی در تقویت حافظه کوتاه مدت شما دارد.

9 روش عجیب و موثر برای تقویت حافظه کوتاه مدت

به گزارش باشگاه وبلاگ کاتالوگ و بروشور، احتمالا این اتفاق چند بار برای تان رخ داده است: شما به دلایلی به اتاق دیگری در خانه می روید، اما نمی توانید دلیلش را به یاد بیاورید. یا، با کسی دست می دهید و قبل از اینکه رهایش کنید، نام او را به یاد نمی آورید؛ و بدترین مورد ممکن! برای خرید به فروشگاه می روید و وقتی برمی گشت، یادتان می آید که کالای اصلی را نخریده اید! وای خدای من! اصلا برای خرید همان کالا بود که در وهله اول به فروشگاه رفته بودید. اینجاست که پای تقویت حافظه کوتاه مدت به میان می آید. اما چطور و به چه شیوه هایی می توانند حافظه را بهبود داد؟

علائم ضعف حافظه کوتاه مدت می تواند ناشی از مشغله کاری، حواس پرتی و عدم تمرکز باشد. مطمئناً این حالت با افزایش سن بدتر می شود، اما افرادی که کار و مشغله زیادی دارند، در هر سنی با فراموشی دست و پنجه نرم می کنند؛ و کارآفرینان مطمئناً در این دسته قرار می گیرند!

راه های تقویت حافظه کوتاه مدت

این روش های موثر و البته غیرعادی را امتحان کنید و در عرض چند هفته شاهد بهبودی خواهید بود!

1. در حین یادگیری آدامس بجوید

شاید بهتر باشد اجازه ورود آدامس به کلاس درس داده شود، زیرا برخی از مطالعات نشان می دهند که جویدن آدامس در حین یادگیری، زمان واکنش را دقیق تر و بهبود یافته تر می سازد؛ و به دلایل ناشناخته، فعالیت در هیپوکامپ، ناحیه مهم مغز برای حافظه را افزایش می دهد. یک مطالعه اجرا شده در بریتانیا نشان داد که نمرات آزمون کسانی که آدامس جویده بودند 24 درصد برای یادآوری فوری کلمات و 36 درصد در آزمون های یادآوری تاخیری کلمات بیشتر بود. خوب حالا بگویید ببینیم، آدامس مورد علاقه شما چیست؟

2. برای تقویت حافظه کوتاه مدت چشمان خود را از یک سمت به سمت دیگر حرکت دهید

ممکن است زیادی عجیب و غریب به نظر برسد، اما این حرکت جانبی می تواند به تحریک حافظه کمک کند. گفته می شود که حرکات افقی چشم به فعال شدن و پیوند دو نیمکره مغز کمک می کند. یک مطالعه نشان داد شرکت کنندگانی که هر روز صبح به مدت 30 ثانیه چشمان خود را تمرین می دادند، به طور میانه 10 درصد وظایف حافظه خود را بهتر انجام می دادند! بد نیست شما هم این تمرین ساده را شروع کنید.

3. مشت های خود را گره کنید

به طور معمول، کاری که تحت استرس یا در هنگام عصبانیت انجام می دهیم، یعنی مشت کردن دست ها، احتمال یادآوری را بهبود می بخشد. برخی می گویند برای ذخیره یک خاطره دست غالب خود را فشار دهید و دست دیگر خود را برای یادآوری آن! این حالت را حدود 45 ثانیه نگه دارید. گفته می شود که مشت کردن نواحی مغزی مرتبط با حفظ حافظه را فعال می کند.

4. برای تقویت حافظه کوتاه مدت از فونت های غیر معمول استفاده کنید

خواندن چیزی که سخت است، از جمله یک فونت پیچیده، به تمرکز زیادی نیاز دارد. اعتقاد بر این است که افزایش تمرکز باعث می شود تا آنچه خوانده اید به یاد بسپارید.

5. خط خطی کنید

شاید تینگه فرزندتان در کلاس درس خط خطی می کند، نشانه بی توجهی نباشد. تحقیقات زیادی نشان می دهد که خط خطی کردن می تواند به افراد کمک کند متمرکز بمانند، مفاهیم تازه را درک کنند و اطلاعات را حفظ کنند. خط خطی یک تکه کاغذ خالی مغز را به سوی کاوش، تتازه نظر و بهبود افکار و ایده های خلاق ترغیب می کند.

6. بخندید

خنده نمرات تست های حافظه کوتاه مدت را در مطالعات تحقیقاتی را بهبود می دهد. پس از تماشای یک ویدیوی خنده دار به مدت 20 دقیقه، سطح کورتیزول برای شرکت کنندگان کاهش یافت. از آنجایی که این هورمون با استرس مرتبط است، که بر حافظه تأثیر منفی می گذارد، داشتن یک دوز خنده روزانه برای سلامت کلی شما مفید خواهد بود! چه چیزی راحت تر از این؟ برای بهبود حافظه کوتاه مدت تان بخندید!

7. بکوشید شرایط بدنی مناسبی داشته باشید

مطالعات نشان می دهد که شرایط بدن می تواند به طور قابل توجهی بر حافظه تأثیر بگذارد. این احتمال وجود دارد که خاطراتی که با بدن و چشمان متمایل به سمت پایین به یاد می آورید، ماهیت منفی داشته باشند. این حالت را امتحان کنید. دقت داشته باشید که خمیدگی چه تاثیری روی روحیه شما دارد. برعکس، صاف بنشینید یا بایستید و چانه خود را کمی به سمت بالا ببرید - اکنون تقریباً غیرممکن است که خاطرات منفی را به یاد بیاورید و روی آن ها تمرکز کنید؛ و بهتر اینکه، صاف نشستن ممکن است جریان خون را تا 40 درصد افزایش دهد.

8. برای تقویت حافظه کوتاه مدت رژیم غذایی مدیترانه ای را دنبال کنید

بر کسی پنهان نیست که درست غذا خوردن برای عملکرد مغز مهم است. تحقیقات نشان می دهند که رژیم های غذایی سرشار از سبزیجات، امگا 3 و میوه ها ممکن است به حفظ حافظه با افزایش سن کمک کند. یک رژیم غذایی مدیترانه ای - که سرشار از میوه ها، سبزیجات و امگا 3 است (مانند ماهی و روغن زیتون) - ممکن است با افزایش سن به جلوگیری از کاهش حافظه کمک کند. مطالعات کاهش 19 درصدی احتمال مسائل شناختی در افرادی شد که اسید های چرب امگا 3 بیشتری مصرف و از گوشت قرمز و لبنیات اجتناب می کردند.

9. مراقبه کنید

تحقیقات نشان می دهند که حتی کسانی که هیچ تجربه ای در مدیتیشن یا مراقبه ندارند، می توانند حافظه خود را تنها در هشت هفته بهبود ببخشند. انجام مدیتیشن منظم توانایی شما را برای تمرکز و حتی قبولی در آزمون ها بهبود می بخشد.

مطالعاتی در دانشکده پزشکی هاروارد نشان داد افرادی که مدیتیشن می کنند کنترل بیشتری بر ریتم آلفا دارند (یک موج مغزی که گفته می شود حواس پرتی های روزمره را فیلتر می کند و به چیز های مهم تر امکان پردازش می دهد). این تنها یک فرضیه است. مدیتیشن به طور قابل توجهی جریان خون به مغز را افزایش می دهد و مکانیسم های ذخیره سازی را چند برابر می کند.

به علاوه، این اطمینان را می دهد که مغز شما این توانایی را حفظ می کند. خوب، اگر شما هم جزو آن دسته از آدم هایی هستید که در پی تقویت حافظه کوتاه مدت تان هستید، همین حالا دست به کار شوید! مشت های تان را گره کنید، چشم های تان را از این طرف به طرف دیگر حرکت دهید (این یکی کمی سرگیجه می آورد)، درست و صاف بنشینید و ببینید آیا می توانید همزمان بخندید و آدامس بجوید!

منبع: فرارو

به "9 روش عجیب و موثر برای تقویت حافظه کوتاه مدت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 روش عجیب و موثر برای تقویت حافظه کوتاه مدت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید