آسیابهای تاریخی دزفول یکی از جاذبه های دیدنی ایران هستند

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های منتشر گشته، آسیابهای تاریخی دزفول یکی از جاذبه های دیدنی ایران هستند.

آسیابهای تاریخی دزفول یکی از جاذبه های دیدنی ایران هستند

آسیابهای تاریخی دزفول حدود 1700 سال قبل یعنی در دوره ساسانیان و در واقع همزمان با ساخت اولیه شهر دزفول ساخته شده اند، سازه های آبی که رومن گریشمن، باستان شناس فرانسوی آن را یکی از قدیمی ترین سیستم های آبیاری در دنیا معرفی نموده است. تعداد این آسیاب ها بین 50 تا 60 حلقه بوده که بعضی از آن زیر پل قدیم، بعضی زیر پل نو و بعضی در محدوده علی کله شهر دزفول قرار گرفته اند. هر چند این آسیاب ها در سه قسمت رودخانه دز قرار گرفته اند، اما قدمت بعضی از آنها به دوره های صفویه و قاجاریه می رسد، دورانی که این آسیاب ها به اقتصاد شهر دزفول نیز یاری زیادی کرد.

البته به مرور زمان به علت طغیان رودخانه و قرار گرفتن در مسیر جاده ساحلی بعضی از آنها تخریب شده اند، به گونه ای که امروز فقط حدود 20 حلقه از این آسیاب ها به جای مانده اند. آسیاب های آبی دزفول تیر 1380 در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است اما اهمیت این سازه ها امروزه به حدی است که مطالعاتی ویژه روی این سازه ها، مجموعه پل های باستانی و دیگر سازه های آبی دزفول با هدف ثبت در لیست میراث دنیای یونسکو شروع شده است.

عکس از: امین نظری

منبع: همگردی

به "آسیابهای تاریخی دزفول یکی از جاذبه های دیدنی ایران هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیابهای تاریخی دزفول یکی از جاذبه های دیدنی ایران هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید