امداد و نجات در زلزله به یاری فناوری نسل پنجم تلفن همراه

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، حوادث غیرمترقبه طبیعی ازجمله زلزله، می تواند کل زیرساخت های یک شهر را نابود کند، راه های ارتباطی را از بین ببرد و عملاً دیگر مردم منطقه زلزله زده به سیگنال های تلفن همراه نیز دسترسی نداشته باشند. چنین منطقه ای عملاً برای گروه های امداد و نجات درست مانند یک جعبه سیاه می ماند که نمی دانند درون هریک از خانه های ویران شده چه چیزی انتظار آنها را می کشد. اما فناوری تا حدود زیادی کوشش نموده تا مسائل این گروه ها را کاهش دهد.

امداد و نجات در زلزله به یاری فناوری نسل پنجم تلفن همراه

یکی از تازه واردهای دنیای تکنولوژی، اینترنت نسل پنجم تلفن همراه(5G) است که می خواهد در شرایط اضطراری ناشی از زمین لرزه، سونامی یا هرگونه حادثه طبیعی غیرمترقبه دیگری یاریگر بشر باشد.

نسل 5 و نجات جان مجروحان

فناوری 5G چه مزیتی دارد که می توان از آن در شرایط اضطراری زلزله یاری گرفت؟ در پاسخ باید گفت درحال حاضر مدت زمانی که بین فرمان یک وسیله دیجیتال و دریافت پاسخ طول می کشد، حدود 50 میکروثانیه است درحالی که فناوری5G می تواند این زمان را به یک میکروثانیه یا حتی کمتر برساند و این به معنای ارتباط گیری با تأخیری بسیار کم است. همین موضوع شاه کلید فعالیت در شرایط اضطراری است چراکه با یاری آن می توان دیتا و اطلاعات مورد نظر را در کمترین زمان ممکن ارسال کرد.

یکی از موضوع هایی که 5G به آن وارد شده، سیستم نجات اضطراری در شرایط زمین لرزه و مسائل پس از آن است که انتظار می رود از آن در هنگام وقوع زلزله، سونامی یا سایر حوادث غیرمترقبه در دنیا استفاده گردد. سیستم نجات اضطراری5G شامل یک آمبولانس مجهز به فناوری5G است که با هوش مصنوعی(AI)، واقعیت افزوده(AR)، واقعیت مجازی(VR) یکپارچه شده است و همچنین از قابلیت های کاربردی پهپادها در زمان زلزله نیز یاری می گیرد در این آمبولانس های 5G آزمایش خون از فرد مجروح گرفته می گردد و شرایط قلب وی نیز با دریافت نوار قلب مورد ارزیابی قرار می گیرد.

ازآنجاکه در زمان وقوع زلزله و زیر آوار ماندن مردم، احتمال خونریزی های داخلی وجود دارد در این آمبولانس امکان انجام سونوگرافی برای مجروحان نیز وجود دارد تا پزشکان از وجود هرگونه خونریزی داخلی که گاه دیر تشخیص داده می گردد و جان بیمار به خطر می افتد، آگاه شوند. فناوری 5G سرعت انتقال داده ها و اطلاعات مربوط به مجروحان بدحال به بیمارستان های عظیم و تخصصی را نیز بسیار بالا می برد. به این ترتیب می توان در شرایطی که احتمالاً بسیاری از خطوط تلفن ثابت و همراه درمنطقه زلزله زده قطع شده اند، امکان تماس را برقرار نموده و این حوادث طبیعی قربانیان کمتری داشته باشد. به بیان دیگر این فناوری می تواند برای مجروحان زمان بخرد و عملاً فاصله بین مراقبت های اولیه و درمان های جدی بیمارستانی را کاهش دهد چراکه تنها یک کلیک، فاصله بین یاری ها و امدادرسانی های اولیه و درمان های جدی پزشکی در مجهزترین بیمارستان هاست.

این سیستم برای نخستین بار 17 ژوئن (28خرداد) سال گذشته در زلزله 6 ریشتری یکی از شهرستان های واقع در شرق استان سیچوان چین مورد استفاده نهاده شد. سلامت یکی از مجروحان که تیم امداد و نجات نسبت به پارگی طحال وی مشکوک بود توسط مشاوره ویدئویی به وسیله اینترنت نسل پنجم تلفن همراه(5G) مورد آنالیز نهاده شد. درواقع تیم امداد و نجات از پزشکانی زبردست از راه دور یاری دریافتد تا بلافاصله و بدون فوت وقت درباره سلامت این مجروح در میانه زلزله یاری بگیرند. با استفاده از قابلیت های این شبکه، پزشکان از مرکز استان توصیه هایی را برای امدادگران درمنطقه زلزله زده داشتند تا به نجات جان بیمار یاری گردد و هیچ زمانی هدر نرود. این نخستین بار محسوب می گردد که بشر از فناوری 5G برای یاری های پزشکی در زمان وقوع زلزله یاری گرفت و درواقع همه چیز در نخستین آمبولانس مجهز به فناوری 5G انجام شد.

نسل 5 و ارزیابی ایمنی ساختمان ها

پس لرزه ها شاید گاهی از خود زلزله هم ترسناک تر باشند چراکه هیچ کس در انتظار زلزله نیست اما حداقل تا چند ساعت پس از وقوع این حادثه طبیعی، همه نگاه ها به لوستر و سایر وسایل خانه است تا در صورت وقوع پس لرزه بسرعت ازخانه خارج شوند. در چنین شرایطی، بعضی نیز ترجیح می دهند شب را بیرون از خانه بمانند تا در صورت وقوع پس لرزه های قوی، در خانه های ناامن گرفتار نشوند. اینجاست که بازهم فناوری 5G به یاری بشر آمده است. محققان می توانند اطلاعات موثقی در خصوص میزان خسارت در یک ساختمان، ایمنی ساختمان و همچنین چشم انداز مجدد پس از وقوع زلزله را به دست آورند تا به این ترتیب مردم پس از شناسایی ساختمان های ایمن، بتوانند شب را بدون دلهره در خانه خود سپری نمایند. محققان آزمایشگاه ملی لارنس برکلی، راهی برای سرعت دادن به ارزیابی ایمنی ساختمان ها پس از زلزله ارائه داده اند. در زلزله سال گذشته کالیفرنیا، برای این منظور از سنسورهای نوری یاری گرفته شد تا اطلاعاتی از شرایط ساختمان جمع آوری شده و این دیتا به وسیله5G برای مهندسان سازه ارسال گردد و آنها هم بسرعت، ارزیابی خود از شرایط ساختمان و میزان استحکام آن را انتقال دهند. سنسور نوری DDPS اطلاعاتی درباره جابه جایی کف یک ساختمان در زمان زلزله که از آن با عنوان شاخص رانش بینابینی یاد می گردد را ثبت می نماید و این دیتا را انتقال می دهد. در واقع این سنسور نور لیزر را به صورت عمودی بر ساختمانی که مورد ارزیابی ایمنی واقع شده است می تاباند و پس از برخورد نور با ردیاب های واقع در ساختمان، موقعیت پایه نور تعیین می گردد. به این ترتیب این سنسور می تواند تعیین کند که آیا موقعیت این پرتوی لیزری افت نموده است یا خیر. اطلاعات بلافاصله به وسیله شبکه 5G برای مهندسان سازه ارسال می گردد و پاسخ دریافتی می تواند خیال صاحبخانه را راحت کند و شب را در خانه بماند یا اینکه با توجه به نتایج ارائه شده و اطلاع از ناامنی خانه، شب را بیرون از خانه بماند و به فکر ایمن سازی خانه خود بیفتد. این موضوع برای بیمارستان هایی که آسیب جزئی در زلزله دیده اند از اهمیت بسیار برخوردار است تا اگر ساختمان ایمنی بالایی ندارد، بیماران و مجروحان در نتیجه پس لرزه های احتمالی زیر آوار باقی نمانند.

نسل 5 و مدیریت زلزله

یکی دیگر از موارد مورد مطالعه دانشمندان در حوزه 5G، مدیریت زلزله است. در تازه ترین تجربه و آزمایش استفاده از فناوری 5G در مواقع اضطراری زلزله، شهر لکوئیلا در ایتالیا به عنوان پایلوت در نظر گرفته شده است و کوشش می گردد تا با یاری این فناوری، این شهر که 11سال قبل بیشترین آسیب را از زلزله دیده است، در آینده از این خطرها در امان بماند. در این زلزله که آن را یکی از بدترین زمین لرزه ها در تاریخ ایتالیا می دانند، 309 نفر جان باختند و 80هزار نفر بی خانمان شدند و حالا این شهر می خواهد با یاری 5G آینده ای جدید برای خود بسازد. در این میان شهر لکوئیلا کمپانی چینی ZTE (تولیدنماینده پیشرو در زمینه سرویس ها و محصولات ارتباطی) را پذیرفته تا نخستین مرکز تحقیقاتی و نوآوری خود در زمینه 5G و زلزله را در این شهر راه اندازی کند. این کمپانی با همکاری دانشگاه لکوئیلا در حال اجرا آزمایش این فناوری برای مدیریت بهتر شرایط اضطراری مربوط به زمین لرزه هستند. به گفته این محققان، با یاری 5G می توان پیغام های هشداری را بسیار سریع تر ازسال کرد که خود موضوع مهمی در حوادث غیرمترقبه به شمار می رود. فابیو گرتزیوزی استاد مهندسی مخابرات در دانشگاه لکوئیلا به یورونیوز گفت: ما بنایی را تصور می کنیم که در نزدیکی مرکز لرزه (اپی سنتر) واقع شده است. ما می توانیم لرزش را بسرعت ردیابی نموده و به لطف سرعت بالای فناوری 5G، 8ثانیه زودتر از رسیدن امواج واقعی زلزله، پیغام هشداری را به شهر لکوئیلا ارسال کنیم که خود می تواند گامی رو به جلو برای کاهش خسارات جانی ناشی از این حوادث غیرمترقبه باشد. قرار است این شهر ایتالیایی به آزمایشگاه زنده(Living Lab) تبدیل گردد؛ جایی که تکنولوژی به منظور تأمین سرویس های مورد احتیاج در بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. محققان ZTE درحال انجام آزمایش هایی برای استفاده از5G در 6بخش زمین لرزه، هنر، سلامت، کشاورزی، امنیت و حمل ونقل هستند.

نسل 5 و مخالفان سرسخت

البته گروهی هم از 5 Gدل خوشی ندارند و از این تحقیقات حمایت نمی نمایند؛ آنها هم نسبت به خطرات زیست محیطی و هم سلامت مردم نگران هستند تا جایی که در ایتالیا گروهی به نام Stop5G تشکیل شده که 5G را یک سلاح خطرناک می دانند و معتقدند باید از آن دوری کرد.آنها اعتقاد دارند بعضی بیماری ها بویژه سرطان به دلیل قرار دریافت انسان ها در معرض تشعشع امواج این فناوری ایجاد می گردد به همین دلیل هم از مجلس اروپا و همچنین دولت های عضو این اتحادیه خواستند تا این تکنولوژی را متوقف نمایند. مردم بعضی دیگر از کشورهای دنیا نیز تا به امروز از این فناوری استقبال ننموده اند طوری که چندی پیش شاهد آتش زدن دکل های 5G در بریتانیا بودیم. این افراد حتی شیوع کرونا را نیز در اثر تشعشعات ناشی از دکل های 5G می دانستند درحالی که منشأ این بیماری ویروس کووید 19 است و این ادعا هیچ پشتوانه علمی ندارد.

منبع: ایران آنلاین

به "امداد و نجات در زلزله به یاری فناوری نسل پنجم تلفن همراه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امداد و نجات در زلزله به یاری فناوری نسل پنجم تلفن همراه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید