با توافق برگزیت چه چیزهایی تغییر می نماید

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، رسانه هایی همچون گاردین و بلومبرگ به تشریح توافق به دست آمده میان انگلیس و اتحادیه اروپا که بعضی آن را توافقی تاریخی می خوانند پرداخته و در گزارش های خود نوشته اند: با این توافق تجارت نزدیک به 900 میلیارد دلاری بریتانیا و اتحادیه اروپا قرار است حفظ گردد و تجارت کالا شامل تعرفه گمرکی و سهمیه بندی نباشد، اما خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به این معنی است که این کشور دیگر عضوی از اتحادیه گمرکی و بازار واحد اروپایی نیست و تجارت مانند قبل راحت نخواهد بود.

با توافق برگزیت چه چیزهایی تغییر می نماید

بدین ترتیب که شرکت های تجاری و مالی بریتانیا برای انجام خدمات در اتحادیه اروپا با محدودیت روبرو خواهند شد و تجارت کالا نیز احتیاجمند مدارکی است که هم در چارچوب استانداردهای خاص اروپا و هم بریتانیا باشد.

ترانزیت کالا در مناطق مرزی با تاخیر و بازرسی های اضافی انجام خواهد شد. بدین ترتیب، بازار خودرو، شرکت های هواپیمایی و بسیاری از شرکت های تولیدی مجبور خواهند شد قطعات، لوازم و محصولات مورد احتیاج خود را قبلاً سفارش داده و انبار نمایند، چون مانند قبل بلافاصله نمی توانند آن ها را سفارش داده و دریافت نمایند.

مخصوصاً تجارت محصولات حیوانی (گوشت، لبنیات و غیره) احتیاج به مجوزها و استانداردهای بهداشتی ویژه خواهد داشت و با احتمال تاخیر بیشتری روبرو است.

شرکت های بریتانیایی برای ادامه ارائه خدمات مالی، تجاری، مشاوره ای و غیره احتیاجمند ثبت دفتر در اتحادیه اروپا و کسب مجوزهای محلی و استانداردهای لازم در اتحادیه خواهند بود و با توجه به اینکه 80 درصد اقتصاد انگلیس را بخش خدمات تشکیل می دهد، این موضوع خبر خوش آیندی برای فعالان مالی این حوزه نیست.

همچنین برای تجارت کالا، باید اسنادی که مبدا کالای تولیدی است ارائه گردد و تنها کالاهایی از تعرفه گمرکی معاف خواهند بود که کیفیت بالایی داشته باشند.

شهروندان انگلیسی برای سفر به اتحادیه اروپا باید 6 ماه قبل از انقضای گذرنامه خود اقدام نمایند و اگر مدت اقامت آن ها بیش از سه ماه باشد، باید ویزا بگیرند. همچنین برای بردن حیوانات خانگی احتیاج به مجوزهای پزشکی و واکسیناسیون حیوانات است که می تواند چند هفته طول بکشد.

تردد آزاد میان بریتانیا و اتحادیه اروپا انتها خواهد یافت و بریتانیا در نظر دارد سیستم مهاجرتی جدیدی وضع کند که تنها کسانی بتوانند برای کار به این کشور سفر نمایند که اولاً زبان انگیسی بدانند و ثانیاً پیشنهاد کار از طرف یک شرکت داشته باشند و درآمد سالانه آن ها هم بیش از 20 هزار و 480 پوند باشد.

همچنین انگلیس از برنامه اراسموس که شامل اعطای بورس تحصیلی در اتحادیه اروپا به دانشجویان خارجی است، خارج شده و معلوم نیست آینده دانشجویان خارجی که در بریتانیا با بورس مشغول تحصیل هستند چه خواهد شد.

با این حال توافق برگزیت شاید بهترین گزینه بدی بود که طرفین می توانستند داشته باشند.

خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا می توانست در سال آینده دو درصد از اقتصاد کشور را از بین ببرد و زیان 40 میلیارد پوندی در پی داشته باشد.

همچنین پیش بینی شده بود که برگزیت بدون توافق، منجر به از بین رفتن 300 هزار شغل در بریتانیا می شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "با توافق برگزیت چه چیزهایی تغییر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با توافق برگزیت چه چیزهایی تغییر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید