برای هر کاری چه سرعت اینترنتی لازم دارید؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، سرعت آپلود بسته به ISP شما (ارایه دهنده خدمات اینترنتی)، نوع اتصال اینترنتی که استفاده می کنید (از قبیل: DSL، کابل یا فیبر) و موقعیت مکانی شما می تواند متفاوت باشد. از طرفی به طور کلی، نرخ دانلود همواره بالاتر از نرخ آپلود است.

برای هر کاری چه سرعت اینترنتی لازم دارید؟

گاهی کیفیت 4 K. آنلاینی که از اشتراک ویدیویی تلویزیون آنلاین خود دریافت می کنید، واقعا 4 K. نیست و علت این موضوع هم کیفیت پایین اتصال اینترنت شماست.

این روز ها که ویروس کرونا در همه دنیا گسترش یافته و افراد را به خانه نشینی مجبور نموده، افراد بیشترین اوقات خود را با استفاده از اینترنت می گذرانند و البته سرعت اینترنت از مواردی است که همواره داشته؛ خصوصا در شرایطی که افزایش ترافیک، منجر به کندی در شبکه بسیاری از کاربران هم شده است.

در این میان علاوه بر امکانات دورکاری و آموزش آنلاین، بسیاری اوقات فراغت خود را به سرگرمی می پردازند و از ابزار های نوظهور الکترونیکی مثل تلویزیون های 4 K. تا دستگاه های پخش ویدیو های آنلاین و بازی های ویدیویی استفاده می نمایند.

وقتی صحبت از سرعت اینترنت می گردد، استفاده از کلمات تخصصی ممکن است کمی گیج نماینده باشد، اما به طور خلاصه، سرعت های اینترنتی معمولا با مگابیت برثانیه یا Mbps اندازه گیری می گردد و هرچه این نرخ بالاتر باشد، اینترنت شما سریع تر خواهد بود. هر مگابیت یک هشتم یک مگابایت است (برای مثال دانلود یک تصویر 10 مگابایتی با سرعت یک مگابیت برثانیه، 80 ثانیه طول می کشد.)

وب سایت تایم به آنالیز این موضوع پرداخته است که آیا از بیشترین امکان سرعتی اینترنت خود استفاده می کنید و اینکه چطور می توانید بدون اینکه منجربه افزایش هزینه برایتان گردد، به این سرعت برسید.

سرعت چه زمانی اهمیت دارد؟

سرعت اینترنت بیشتر هنگام لذت بردن از پخش تلویزیون آنلاین، دانلود فایل های حجیم یا مرور شبکه های اجتماعی اهمیت پیدا می نماید. هرچه سرعت دانلود شما بیشتر باشد، می توانید از داده های بیشتری نیز بهره ببرید و این حالت برای محتوا های با کیفیت بالا که به جریان دانلود ثابت احتیاج دارد که کیفیت تصاویر را به حداکثر برساند، ایده آل است.

سرعت آپلود همزمانی اهمیت دارد که پای محتوای مشارکتی در میان باشد، مثل زمانی که با دوستانتان بازی های آنلاین انجام می دهید یا وقتی یک تماس ویدیویی استفاده می کنید یا اینکه بخواهید فایل های خود را در سرویس ذخیره فضای ابری خود آپلود کنید.

سرعت آپلود بسته به ISP شما (ارایه دهنده خدمات اینترنتی)، نوع اتصال اینترنتی که استفاده می کنید (از قبیل: DSL، کابل یا فیبر) و موقعیت مکانی شما می تواند متفاوت باشد. از طرفی به طور کلی، نرخ دانلود همواره بالاتر از نرخ آپلود است.

سرعت مناسب برای بازی کردن و فیلم دیدن

اگر فقط می خواهید گاه به گاه به بعضی بازی های آنلاین مشغول باشید یا بخواهید آخر هفته خود را به تماشای ویدیوی آنلاین بپردازید، به سرعت بالایی احتیاج ندارید. سایت های پخش آنلاین فیلم مانند نتفلیکس، برای لذت بردن از محتوای HD، سرعت پنج مگابیت برثانیه (یا بیشتر) را به شما توصیه می نمایند.

ین سرعت دانلود برای لذت بردن از محتوایی با حداقل رزولوشن 720 پیکسل کافی است، البته با چنین سرعتی هیچ وقت محتوایی با کیفیت 4 K. را دریافت نمی کنید و حتی ممکن است فایل هایی با رزولوشن 1080 پیکسلی هم با چنین سرعتی، به کندی دانلود شوند.

اگر سرعت اینترنت شما حول و حوش پنج مگابیت برثانیه متغیر باشد، احتمالا سرعت آپلود مساوی یا کمتری خواهید داشت، به این معنی که پخش سریع بازی ها یا تبادل نظر های تصویری با دوستانتان ممکن است آنقدر سخت و بی کیفیت باشد که از خیرش بگذرید.

اگر محتوای ویدیویی با کیفیت بالایی را می خواهید، یا یکی از تعداد کاربران رو به افزایش بازی های آنلاین ابری هستید که از پلی استیشن، گوگل استادیا یا ایکس کلاود مایکروسافت استفاده می کنید، احتمالا به اتصال قوی تری احتیاج دارید.

محتوای آنلاین با کیفیت 4 K. معمولا به اینترنتی با سرعت 25 مگابیت برثانیه یا بیشتر احتیاج دارند، اما اگر به طور مرتب مشغول دانلود فایل هایی با حجم بالا می شوید، می توانید اینترنتی با سرعت دانلود 100 مگابیت برثانیه یا بیشتر را دریافت کنید.

اگر قصد دارید زمان زیادی را به بازی های آنلاین مشغول شوید، سرعت آپلود را در نظر بگیرید؛ البته این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که سرعت های بالای آپلود ممکن است مستلزم پرداخت هزینه به گیگابیت شوند، که ممکن است برای استفاده های معمول بیش از اندازه باشند، هرچند این سرعت برای استفاده هنگام ویدیو های زنده یا انتقال فایل هایی با حجم بالا، کارآمد است.

علاوه بر این، تعداد دستگاه هایی که به شبکه شما متصل شدند هم می تواند در تراکم شبکه موثر باشد و منجربه کندی سرعتتان گردد؛ بنابراین علاوه بر اینکه می توانید دستگاه خود را با استفاده از چیزی مانند کابل اینترنت به صورت مستقیم به شبکه وصل کنید، همچنین می توانید تنظیمات روتر خود را (چه در مرورگر وب و چه به وسیله برنامه مرتبط با آن) آنالیز نموده و دستگاه های اولویت دار را معین و سریع ترین اتصال به شبکه را برای دستگاه ها فراهم کنید.

تأثیرگذاری سخت افزار شبکه روی سرعت اینترنت

اگرچه ارایه دهندگان خدمات اینترنتی معمولا سرعت پهنای باند را بر اساس سرعت دانلودی که برایش تبلیغ نموده اند، ارایه می دهند، شما همچنین می توانید تخمین خوبی از سرعت واقعی اینترنت خود را با استفاده از سایت هایی مانند Speedtest به دست آورید. از آنجا می توانید ببینید که سرعت اینترنت شما دلیل کندی عملیات است یا یک مشکل سخت افزای منجر به کند شدن شده است.

اگر آن سرعتی که فکر می کنید باید دریافت کنید را دریافت نمی کنید، ممکن است روتر بی سیم شما مقصر باشد. بیشتر قابلیت های روتر مبتنی بر استاندارد هایی است که عواملی از جمله فاصله (اینکه تا چه حد می توانید از روتر دور باشید برای اینکه اتصالتان همچنان برقرار باشد) یا توان عملیاتی (اینکه روتر چقدر داده می تواند ارسال یا دریافت کند) بر آن ها تاثیرگذار است.

روتر هایی که از استاندارد های جدید بهره می برند، برای انتقال مقدار زیادی از داده های مورد احتیاج و آنچه که مناسب جریان های ویدیویی 4 K. است، مناسب تر هستند. دامنه هم بر سرعت و همچنین استحکام اتصال روتر تاثیر می گذارد؛ اینکه هرچه بیشتر از روتر فاصله بگیرید، اتصال شما ضعیف تر باشد یا احتمال از دست رفتن اطلاعات بیشتر گردد. نرخ پایین توان عملیاتی هم ممکن است منجر به کاهش کیفیت گردد که ممکن است در طول یک جریان تجربه کنید.

درنهایت اگر به دنبال یک روتر بی سیم جدید برای حل مشکل اتصال به اینترنت نیستید، یک راهکار ارزان تر، استفاده از یک شبکه سیمی مانند سوئیچ شبکه است؛ در اصل جعبه ای با پورت های اترنت که به روتر خود و سایر دستگاه ها وصل کنید. این شبکه به شما این امکان را می دهد که دستگاه هایی مانند کنسول بازی، رایانه شخصی یا تلویزیون 4 K. خود را مستقیما به وب متصل کنید، بدون اینکه این اتصال منجربه کاهش سرعت به دلیل عواملی مانند فاصله یا روتر بی سیم گردد.

منبع: فرادید

به "برای هر کاری چه سرعت اینترنتی لازم دارید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای هر کاری چه سرعت اینترنتی لازم دارید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید