بعد از گم شدن چمدان چکار کنیم

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، گاهی اوقا ممکنه برای همه ما پیش بیاد که بعد از انجام پرواز و خروج از هواپیما در زمان تحویل دریافت چمدونها متوجه میشیم که چمدون ما بین چمدونهای دیگه نیست. در همچین شرایطی ممکنه دچار سردرگمی بشیم اما با راهکارهایی که امروز براتون توضیح میدیم احتمالش زیاده که بتونید چمدونتون رو دوباره پس بگیرید. پس در ادامه با دورونزدیک همراه باشید...

بعد از گم شدن چمدان چکار کنیم

یه لحظه، تصور کنین که تو فرودگاه، منتظرین که، همون طوری که چمدونتون رو تحویل دادین، صحیح و سالم چمدونتون رو بهتون تحویل بدن، اما هرچی منتظر می مونین، سر و کله چمدونتون پیدا نمیشه! با کلی پرس و جو کردن می فهمین چمدونتون گم شده، تا حالا فک کردین تو این شرایط باید چی کار کنین؟

موقع سفر کردن، هر نوع سفری، حالا می خواد سفرتون کاری باشه یا تفریحی فرقی نمی کنه، حتی تصور اینکه، یک مشکل بزرگی مثل گم شدن چمدون تو فرودگاه، پیش بیاد، وحشتناکه. اونم بعد از اینکه کلی تو سایت های گردشگری گشتین و تونستین، یه ارزون و چارتر زیر قیمت پیدا کنین. کلی واسه سفرتون برنامه ریزی کردین و حتی کارای رزرو هتل رو هم ازقبل انجام دادین. حالا با نبودن چمدونتون چی کار باید بکنین؟!

تو اینجور مواقع، هرچی توی فرودگاه بهتون میگن که، طی 24 ساعت آینده چمدون های گم شده به دستتون می رسه، گوشتون بدهکار نیست! البته حق هم دارین، ولی باید به خودتون مسلط باشین، و فقط یه چیز رو با خودتون تکرار کنین چون خیلی مهمه. اونم اینه که : یا من با چمدونم ازین فرودگاه خارج میشم، یا با فُرمه PIR.

فُرم PIR چی هست؟

PIR یه فرم برای گزارش بی نظمیه، در رابطه با اتفاقی که برای اجناس و چمدون هایی که به فرودگاه تحویل دادین، و تحویل نگرفتین.

چطوری فرم PIR بگیریم؟

خوب باید بدونین که بعد از اینکه خونسردی تون رو حفظ کردین، باید برین دنبال کارای اداری که برای برگردوندن چمدونتون، باید انجام بدین. پس خیلی ضروریه که قبل از ترک کردن محلی استرداد چمدون ها، گم شدن چمدونتون رو به پیشخوان خدمات مشتری فرودگاه، و یا یکی از پرسنل ایرلاین، اطلاع بدین، و فرم PIR بگیرین و پر کنین، در ضمنً یک کپی از این فرم رو هم بگیرین و پیش خودتون نگه دارین. اگه می خواین چمدونتون رو دوباره ببینین، وجود فرم PIR، و رسید چمدونی که قبل از پرواز گرفتین (معمولا روی یا گذرنامتون این رسید رو ضمیمه می کنن) ضروریه.

حواستون باشه، اگه بهتون گفتن با پرواز بعدی، چمدونتون رو واستون می فرستن، باز هم شما فرم PIR رو پر کنین، چون حتی اگه دو روز هم از گم شدن چمدونتون گذشته باشه و فرم شکایت پر نکرده باشین، ممکنه که ادعاتون رو بی اعتبار بدونن و اونوقت دیگه حرفتون به جایی نمی رسه.

خسارت چمدان تاخیری

برای تاخیر چمدونتون درخواست خسارت کنین، مخصوصا اگه در سفر خارجی هستین، باید درخواست کنین، یه مقداری پول نقد برای لوازم ضروری سفرتون در اختیارتون بزارن. ممکنه شرکت های هواپیمایی (ایرلاین ها) بهتون پیشنهاد بدن که،خودشون وسایل ضروری سفر رو واستون بخرن تا زمانی که، چمدونتون به دست تون برسه.

اگه در راه برگشت به خونتون این اتفاق واستون بیفته، شرکت هواپیمایی نهایتا، وقتی چمدونتون پیدا شد، با هزینه خودش اون رو واستون ارسال می کنه.

در بدترین حالت هم، ممکنه 21 روز طول بکشه، و شرکت هواپیمایی اعلام نکنه که چمدون شما گم شده. در این حالت خسارت به شما تعلق می گیره، و باید برای خسارت دریافت به صورت کتبی، درخواست کنین. بلیط تهران استانبول | بلیط استانبول تهران

خسارت چمدان گم شده

معمولا شرکت ها هواپیمایی (ایرلاین ها)، عادت ندارن که بدون هیچ دلیل و مدرکی بابت چمدون های گم شده، خسارت بدن. پس اگه چمدونتون کلا گم شد، و بهتون برگردونده نشد. برای دریافت خسارت، شما باید برای اثبات، ارزش وسایل داخل چمدونتون، دلیل و مدرک داشته باشین. چون میزان خسارتی که دریافت می کنین بستگی به ارزش محتویات داخل چمدونتون داره.

خسارت برای اشیاء دزدیده شده

اگه بعد از دریافت چمدونتون، متوجه شدین که چیزی از وسایلتون کم شده، میشه گفت غیر ممکنه که بتونین از ایرلان ها، خسارت بگیرین، چون باید اول ثابت کنین، که اون چیزی که گم کردین از اول داخل چمدون بوده. چون شرکت های هواپیمایی (ایرلاین ها)، تو قرار دادهاشون، درباره حمل و نقل، یه بندی رو قید می کنن، که هیچ مسئولیتی در برابر اشیائ داخل چمدون شما ندارن. پس بهتره، اولا از بیمه سفر استفاده کنین و دوم اینکه وسایل قیمتی مثل دوربین و موبایل و جواهرات تون رو داخل چمدون نزارین.

خسارت برای چمدان آسیب دیده

اگه وقتی چمدونتون به دستتون رسید، متوجه شدین که، چمدونتون شکسته یا هر آسیبی دیده (البته شامل محتوای داخلش نمیشه)، می تونین برای دریافت یه چمدون جدید و یا هزینه تعمیر چمدونتون پافشاری کنین.

منبع: دور و نزدیک

به "بعد از گم شدن چمدان چکار کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعد از گم شدن چمدان چکار کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید