توقف عملیات ساخت و ساز غیرمجاز در محدوده تپه پایین ده

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، توقف عملیات ساخت و ساز غیرمجاز در محدوده تپه پایین ده صورت گرفت.

توقف عملیات ساخت و ساز غیرمجاز در محدوده تپه پایین ده

ملک حسین قویدل چوکانلو، مسئول حقوقی و املاک اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: باتوجه به حساسیت موضوع حفاظت از آثار تاریخی نظارت و سرکشی های مستمر از آثار، ابنیه و تپه های تاریخی استان، با سرکشی های مستمر اکیپ های عملیاتی از آثار تاریخی یک مورد عملیات ساخت و ساز غیرمجاز با همکاری نیروی انتظامی و امور حقوقی اداره کل در محدوده محوطه عرصه و حریم تپه پایین ده در شهرستان شیروان متوقف شد.

قویدل توضیح داد: به استناد فصل نهم قانون مجازات اسلامی در تخریب اموال تاریخی و فرهنگی، هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز در ابنیه، اماکن و محوطه های تاریخی و مذهبی که به ثبت آثار ملی رسیده ممنوع است و برحسب مورد به مجازات های مقرر محکوم می شوند.

تپه پائین ده یکی از گسترده ترین تپه های مربوط به دوران اسلامی است که در دره رود اتـرک، در میـانه دشـت میان کوهی شیروان، در فاصله 26 کیلومتری جنوب غرب شهر شیروان از توابع استان خراسان شمالی واقع شده است. تپه در حدود 2.5 هکتار مساحت را دربرگرفته است. پراکندگی سفالینه ها در سطح تپه به احتمال زیاد در برگیرنده استقراری از دوران اسلامی بوده و گستردگی محوطه و پراکندگی سفال فضای مناسبی جهت مطالعه را فراهم آورده است. تپه باستانی پایین ده با شماره 26185 در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

منبع: همگردی

به "توقف عملیات ساخت و ساز غیرمجاز در محدوده تپه پایین ده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف عملیات ساخت و ساز غیرمجاز در محدوده تپه پایین ده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید