خبرنگاران سه میلیون متر مکعب روان آب در استان مرکزی کنترل شد

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، اراک - خبرنگاران - معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: سه میلیون متر مکعب از رواناب های این استان در بارندگی های اخیر از طریق سازه های آبخیز کنترل شد.

خبرنگاران سه میلیون متر مکعب روان آب در استان مرکزی کنترل شد

رضا عظیمی روز دوشنبه در گفت و گو با وبلاگ کاتالوگ و بروشور اضافه نمود: 30 درصد از ظرفیت 600 سازه آبخیز در شهرستان های شازند، اراک و خمین در بارندگی های اخیر استان مرکزی آبگیری شد.

وی ادامه داد: با توجه به کاهش بارندگی ها در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه قبل، کنترل و ذخیره سازی رواناب ها در سازه های آبخیز منابع طبیعی استان مرکزی فرایند کاهشی داشته است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی از انعقاد قرارداد 12 طرح آبخیزداری شامل بند خاکی، پخش سیلاب، گابیون بندی و سنگ و ملات در این استان در امسال خبرداد و گفت: اجرای این طرح ها با پیشرفت فیزیکی 75 درصد در 19 حوزه آبخیز استان در حال اجرا است و پیش بینی می گردد بهره برداری از آنها تا اردیبهشت ماه سال آینده شروع گردد.

عظیمی اعلام کرد: با اجرای این طرح ها زمینه مدیریت و کنترل رواناب و سیلاب 20 هزار هکتار از حوزه آبخیز استان مرکزی فراهم می گردد.

وی اضافه نمود: 240 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری شامل 160 میلیارد ریال برای اجرای عملیات مکانیکی و 80 میلیارد ریال برای اجرای طرح های بیولوژیکی در اراضی آبخیزداری استان مرکزی اختصاص یافته است.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان مرکزی، مجموع بارندگی های 2هفته اخیر در ایستگاه اراک 27.9 میلیمتر، تفرش 12.7، محلات 8.1، شازند 66.1 میلیمتر، خنداب 50.5، کمیجان به 38.2، دلیجان 4.5 میلیمتر، آشتیان 14.4، غرق آباد15.1، باران سنج فرمهین 26.4 و در مامونیه 6.9 میلیمتر گزارش شده است.

براساس اطلاعات پایگاه اینترنتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی، آبخیزداری به مجموعه علوم وفنونی گفته می گردد که هدف آن چگونگی بهره برداری صحیح واصولی از منابع آب، خاک و پوشش گیاهی یک حوزه آبخیز را تعیین می نماید، عوامل مختلف جاندار یا بی جان شامل آب، هوا و خاک وگیاه و حیوان دریک حوزه آبخیز اثر دارند و هرچه تعداد این عوامل دریک حوزه بیشترباشد آن حوزه کاملتراست،

استان مرکزی با 29 هزار و 530 کیلومتر مربع وسعت، یک و 82 صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که 70 درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران سه میلیون متر مکعب روان آب در استان مرکزی کنترل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سه میلیون متر مکعب روان آب در استان مرکزی کنترل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید