خبرنگاران وزیر ارتباطات: شیراز می تواند قطب تولیدات اینترنت اشیاء گردد

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، شیراز-خبرنگاران- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان اینکه در سال جهش فراوری در حوزه الکترونیک شرایط صنعت الکترونیک در استان فارس جهش خوبی داشته گفت: امروز شیراز با تکیه به ظرفیت ها و داشته های خود می تواند به قطب فراوریات اینترنت اشیاء در کشور تبدیل گردد.

خبرنگاران وزیر ارتباطات: شیراز می تواند قطب تولیدات اینترنت اشیاء گردد

محمدجواد آذری جهرمی این سخنان را شامگاه چهارشنبه و در خاتمه نخستین روز سفر به استان فارس در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم استان اعلام کرد.

اینترنت اشیاء (IOT) شامل اشیاء و وسایل اطراف و محیط زندگی انسان می گردد که قابلیت اتصال به اینترنت و فضای مجازی را دارا هستند و امکان کنترل و مدیریت آنها به وسیله اپلیکیشن های موجود در تلفن های همراه هوشمند فراهم است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در گذشته شرکت کارخانجات مخابراتی ایران، صنایع قطعات الکترونیکی و صاایران در استان فارس کارخانه های بزرگی بودند که صنعت الکترونیک را در کشور پیگیری می کردند.

او اضافه نمود: کارخانه مخابرات راه دور ایران (آی تی آی) پس از ورشکستگی بر اساس ماده 141 به دستگاه قضایی واگذار شده بود و اداره املاک آن برای پرداخت مطالبات طلبکاران تحت تصرف قوه قضائیه درآمده بود و امکان بازیابی آن نبود.

آذری جهرمی اضافه نمود: اما کارخانه آی تی ام سی با کوشش و همت مدیران و مسئولان کشوری و استانی بازیابی شد و امروز یکی از بزرگترین کارخانه های نوآوری ایران در شرکت آی تی ام سی دایر شده که به دستور رئیس جمهوری نیز افتتاح شد و این مجموعه به چرخه فراوری بازگشته و بر روی اینترنت اشیاء و سنسورهای اینترنت اشیاء کار می نماید.

وی اضافه نمود: صاایران نیز در رابطه با فراوری تلفن همراه در حال راه اندای مجدد خط فراوری خود است و امیدواریم تفاهم آی تی ام سی و ایران خودرو برای فراوری قطعات الکترونیک نیز به خاتمه برسد.

98 درصد مردم به اینترنت دسترسی دارند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اقدامات صورت گرفته در حوزه توسعه زیرساخت های ارتباطی و اهتمام ویژه دولت به این بخش سبب شد که امروز 98 درصد مردم به کشورمان به اینترنت دسترسی داشته باشند.

آذری جهرمی اضافه نمود: با شیوع ویروس کرونا و لزوم تقویت زیرساخت های ارتباطی برای ارائه خدمات آموزشی به دانش آموزان، برخورداری روستاها از اینترنت نیز در دستور کار وزارت ارتباطات نهاده شد و امروز حتی در محروم ترین روستاهای کشور هم اینترنت را دایر نموده ایم.

وی ادامه داد: طی یک سال گذشت به چهار میلیون دانشجو، طلبه و استاد دانشگاه، یک میلیون معلم بسته رایگان اینترنت ارائه کردیم و آموزش 13 میلیون دانش آموز نیز رایگان شد و در حقیقت هزینه آموزش را از سبد مردم حذف کردیم.

او گفت: به نوعی روزانه یک و نیم میلیارد تومان یارانه برای شارژ ترافیک مصرفی دانش آموزان پرداخت کردیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه نمود: به رقم اینکه اینترنت کالای مهمی بود و مصرف بالایی هم داشت، طی یک سال گذسته نه تنها اجازه افزایش قیمت آن را ندادیم بلکه به 18 میلیون نفر هم اینترنت رایگان دادیم که همین مساله فشار زیاد مدیریتی برای تامین منابع اقتصادی آن هم در این شرایط سخت و تنگنای اقتصادی وارد کرد.

آذری جهرمی ادامه داد: بسیاری از کسب و کارها توانستند با استفاده از شبکه مجازی به فعالیت خود ادامه دهند و سرپا بمانند و فضای مجازی و امکاناتی که فراهم آمد بخش قابل توجهی از مشاغل مردم را بازگرداند و اجازه نداد که با مشکل روبرو شوند.

او گفت: امروز می توان گفت که مردم ایران نسبت به یک سال قبل با فضای مجازی آشناتر شده اند و استفاده از فضای مجازی کاربردی تر شده است.

پوشش اینترنت در روستاهای فارس 100 درصد می گردد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به اینکه هم اینک 92 درصد روستاهای بالای 20 خانوار فارس به اینترنت متصل هستند گفت: بنا بود در این سفر 120 سایت جدید روستایی که از مصوبات سفر خردادماه بود به بهره برداری برسد که این افتتاح را لغو و به اردیبهشت ماه و زمانی که 100 درصد روستاهای بالای 20 خانوار فارس به اینترنت متصل شدند موکول کردیم.

وی، در مورد پوشش پوشش نسل پنجم اینترنت همراه در شیراز نیز گفت: هم اینک در محدود زند و ارگ کریم خانی (شهرداری) امکان دسترسی به اینترنت 5G فراهم است و کسانی که تلفن همراه آنها پشتیبانی کند می تواند با استفاده از سیم کارت ایرانسل از این قابلیت استفاده نمایند.

او اضافه نمود: در ادامه توسعه پوشش نسل پنجم، در اواسط فروردین ماه 1400 نفر همراه اول در دانشگاه علوم پزشکی و محدوده باغ ارم اقدام به راه اندازی اینترنت نسل پنجم خواهد نمود و تا خاتمه اردیبهشت ماه نیز راه اندازی این ظرفیت در شاهچراغ (ع) و تخت جمشید را در دستور کار داریم.

وزیر ارتباطات چهارشنبه در نخستین روز سفر به استان فارس از بعضی روستاهای شهرستان زرقان در 25 کیلومتری شمال شیراز بازدید کرد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران وزیر ارتباطات: شیراز می تواند قطب تولیدات اینترنت اشیاء گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وزیر ارتباطات: شیراز می تواند قطب تولیدات اینترنت اشیاء گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید