ساخت اولین دستگاه طیف سنج از طریق دانش بنیان ها، دقت آزمون شناسایی ویروس کرونا افزایش می یابد

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، یک محصول ایران ساخت با تست راستی آزمایی استخراج دی ان ای از فرد مبتلا به کرونا، صحت تست های پی سی آر را به طرز قابل توجهی افزایش داده است.

ساخت اولین دستگاه طیف سنج از طریق دانش بنیان ها، دقت آزمون شناسایی ویروس کرونا افزایش می یابد

به گزارش گروه علم و پیشرفت وبلاگ کاتالوگ و بروشور به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این دستگاه، قابلیت مقدار گیری نمونه های دی ان ای و آران ای و پروتئین با غلظت های خیلی کم و خیلی زیاد را دارد و برای این منظور، نیازی به رقیق سازی نمونه های غلیظ نیست. نرم افزار به روزشده این محصول شامل تست های پرکاربرد برای مقدار گیری انواع پروتئین ها، دی ان ای ها، تست های سلولی و ... است.

پردازش های پیشرفته

طیبه قدس الهی مدیرعامل شرکت نانومبنا ایرانیان که این طرح کلان فناوری را اجرا کرده است، گفت: دستگاه نانودراپ اسپکتروفتومتر یک طیف سنج بازه کامل مرئی فرابنفش است که برای مقدار گیری نمونه های کم حجم 1 تا 2 میکرولیتر به کار می رود.

این دستگاه، پردازش های پیشرفته ای دارد که قادر است غلظت، کیفیت و خلوص دی ان ای و پروتئین ها را با دقت بالا شناسایی کند.

نخستین در منطقه

طراحی و ساخت سخت افزار و نرم افزار این دستگاه به طور کامل، در شرکت نانومبنا ایرانیان بومی شده است که این اتفاق در کشور و منطقه، برای نخستین بار تحقق یافته است.

دستگاه شامل بخش های اپتیک، مکانیک، نرم افزار و الکترونیک است و از زیست فناوری در نرم افزار آن استفاده شده است .

از کاربردهای این محصول می توان به افزایش صحت تست های کرونا اشاره کرد. در تست پی سی آر، ابتدا دی ان ای ویروس را استخراج کرده و قبل از ارسال آن برای پی سی آر، این دستگاه بررسی می کند که آیا دی ان ای، درست استخراج شده است یا خیر.

با این عمل، صحت نتایج تست های پی سی آر بالا می رود و به همین دلیل، این کارکرد، از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که ضمن صرفه جویی در مواد آزمایشگاهی و تست های پی سی آر، به کاهش قیمت و زمان این تست ها می انجامد. اکنون برخی آزمایشگاه ها، قبل از تست های پی سی آر خود، از این دستگاه استفاده می کنند.

از دیگر کاربردهای این محصول می توان به استفاده در حوزه های پزشکی، ژنتیک، زیست فناوری، کشاورزی، علوم سلولی، علوم دارویی، صنایع غذایی، تست های بیوشیمی و سایر آزمون ها اشاره کرد.

بهتر از نمونه وارداتی

این دستگاه مشابه دستگاه نانودراپ اسپکتروفتومتر آمریکایی که درحال حاضر بهترین محصول جهان در این حوزه است، بوده و قابلیت رقابت فنی با آن را دارد. حتی برخی مصرف کنندگان اعلام کرده اند که محصول ایرانی، از نمونه مشابه آمریکایی بهتر است چرا که نوع مرغوب این دستگاه، وارد ایران نمی شود درحالی که محصول ایران ساخت، در بالاترین کیفیت عرضه می شود.

از دیگر مزیت های رقابتی محصول ایران ساخت در قیاس با نمونه مشابه آمریکایی، خدمات پس از فروش و پشتیبانی علمی و فنی آن است. ضمن آن که محصول ایرانی، یک سوم نمونه آمریکایی، قیمت گذاری شده است.

تا به امروز تعداد قابل توجهی از این محصول در دانشگاه ها ، پژوهشگاه ها و مراکز پزشکی نصب شده و در حال استفاده است.

حمایت منجر به محصول ایران ساخت

در تولید این محصول، 10 نفر به طور مستقیم و 20 نفر به شکل غیرمستقیم مشغول به کار شده اند.

قدس الهی با قدردانی از حمایت های معاونت در جهت توسعه این محصول گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ابتدا، 500 میلیون تومان تسهیلات با بهره کم به شرکت ما اعطاء کرد که پس از موفقیت طرح و اخذ تاییدیه IMed و پروانه تولید از اداره کل تجهیزات پرشکی، این تسهیلات، شکل بلاعوض پیدا کرد و شرکت، گام بزرگی در جهت توسعه این محصول ایران ساخت برداشت.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ساخت اولین دستگاه طیف سنج از طریق دانش بنیان ها، دقت آزمون شناسایی ویروس کرونا افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت اولین دستگاه طیف سنج از طریق دانش بنیان ها، دقت آزمون شناسایی ویروس کرونا افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید