راه چاره های کم هزینه برای کاهش آلودگی هوا

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به آنالیز راه چاره های کم هزینه و زودبازده برای کاهش آلودگی هوا پرداخت.

راه چاره های کم هزینه برای کاهش آلودگی هوا

به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در این گزارش نسبت به عبور غلظت برخی از آلاینده های هوا از استاندارد های ملی هشدار و تاکید شده که برآورد می گردد با احتساب تأثیر پدیده ریزگردها، بیش از نیمی از جمعیت کل کشور در معرض آلودگی قرار دارند.

در این گزارش تصریح شده که این مشکل نه تنها سلامت مردم را به مخاطره می اندازد، بلکه هزینه های زیادی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر حوزه سلامت، به علت افزایش احتیاج به خدمات مراقبتی و بهداشتی و فوریت های پزشکی که برای جمعیت تحت تأثیر انجام می گردد- و بعلاوه سایر حوزه های مالی تحمیل می نماید. بعلاوه بار مالی زیادی به علت مرگ و میر های زودرس بر سیستم بهداشتی تحمیل می گردد به صورتی که در صورت رخداد مرگ های زودرس سال های زیادی از عمر افراد و نیروی کار یک کشور از دست می رود.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به گزارش وزارت بهداشت در مورد آلودگی هوا می افزاید که آلودگی هوا سالیانه حدود 3751 نفر در شهر تهران قربانی می گیرد و بعلاوه اندازه مرگ ومیر ناشی از آلودگی هوا در کل کشور به سالیانه 11159 نفر می رسد و تقریباً آمار قربانیان آلودگی هوا با آمار تلفات جاده ای برابری می نماید.

براساس این گزارش خسارت آلودگی هوا بر سلامتی شهروندان تهران حدود 2/3 میلیارد دلار تخمین زده شده است که این اندازه برای کل کشور به 7 میلیارد دلار می رسد.

پژوهشگران علت اصلی عدم اجرای راه حل های پیشین مبارزه با آلودگی هوا را نبود بودجه کافی و تخصیص منابع اعتباری ارزیابی کردند و افزودند راه حل های دائمی کاهش آلودگی هوا پر هزینه و بلندمدت هستند، راه حل هایی ازجمله نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی، توسعه وسایل نقلیه برقی، بهبود راندمان نیروگاه ها، اصلاح کیفیت سوخت و ... احتیاجمند به صرف بودجه و زمان زیادی هستند.

در این گزارش راه حل های موقتی به عنوان جایگزین راه حل های اصلی معرفی شده که در عین تأثیر برابر در کاهش آلودگی هوا، از هزینه اجرای بسیار کمتری برخوردار هستند و در این راستا 15 راه حل برای منابع مختلف آلاینده هوا به نمایندگان ملت پیشنهاد کردند.

بنابر این گزارش این راه حل ها به صورت دقیق از منظر فنی و اجرایی آنالیز شده و الزامات اجرای هریک معین گشت. سپس اندازه کاهش انتشار آلاینده های گازی و ذرات معلق در نتیجه اجرای راه حل ها به صورت ساده و کلی تخمین زده شد. درنهایت با توجه به وسعت اجرای هر راه حل، برآورد کلی از هزینه های اجرای آن ها و درآمد مالی ناشی از کاهش آلودگی هوا صورت گرفت تا نحوه بازگشت سرمایه تعیین گردد.

مطالعات در این گزارش بیانگر این است که با اجرای 15 راه حل منتخب کم هزینه و زودبازده، در مرکز حداقل 27/8 درصد از انتشار آلاینده های گازی و 19/6 درصد از انتشار آلاینده ذرات معلق کاهش پیدا خواهد نمود.

پژوهشگران با ارزیابی هزینه های پیش رو برای اجرای این راه حل ها افزودند: برای این اندازه کاهش آلودگی هوا حدوداً 107 هزار میلیارد ریال اعتبار مورد احتیاج است که بخشی از آن به وسیله دولت، بخشی به وسیله شهرداری ها، بخشی آورده متقاضیان و باقی از سایر منابع قابل تأمین است. با صرف این هزینه، حداقل 176 هزار میلیارد ریال درآمد مالی ناشی از کاهش آلودگی هوا نتیجه خواهد شد و بیانگر این است که طول دوره بازگشت سرمایه کمتر از یک سال خواهد بود.

در انتهای این گزارش با مقایسه این ارقام در مقایسه با اجرای راه حل های اصلی کاهش آلودگی هوا، هزینه های راه حل های پیشنهادی این گزارش را بسیار ارزان تر و مؤثرتر ارزیابی کردند، به گونه ای که با صرف کمتر از یک سوم هزینه راه حل های اصلی، بین 2 تا 3 برابر کاهش آلودگی هوا حادث خواهد شد

وبلاگ کاتالوگ و بروشور سیاسی مجلس

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "راه چاره های کم هزینه برای کاهش آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره های کم هزینه برای کاهش آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید