راه های مقابله با گرمازدگی

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، با وجودی که بیماری ها و مرگ های ناشی از گرمای شدید، قابل پیشگیری هستند، هر ساله در فصل گرما افراد زیادی دچار آنها می شوند. در آمریکا در فاصله سال های 1980 تا 2003، گرمای شدید باعث مرگ 8 هزار نفر شد که این اندازه بیش

راه های مقابله با گرمازدگی

با وجودی که بیماری ها و مرگ های ناشی از گرمای شدید، قابل پیشگیری هستند، هر ساله در فصل گرما افراد زیادی دچار آنها می شوند. در آمریکا در فاصله سال های 1980 تا 2003، گرمای شدید باعث مرگ 8 هزار نفر شد که این مقدار بیش از مرگ ومیر به علت رعد و برق، توفان و زلزله بوده است.

بدن انسان معمولا با مکانیسم هایی مانند عرق کردن در هوای گرم خودش را خنک می نماید اما گاهی عرق کردن به تنهایی کافی نیست. در این موارد درجه حرارت بدن به سرعت بالا می رود و انسان را دچار بیماری های ناشی از گرما می نماید. افزایش رطوبت هوا هم بر توانایی بدن برای مقابله با گرما اثر می گذارد. در هوای مرطوب، عرق بدن به سرعت تبخیر نمی گردد و به بدن اجازه نمی دهد که به سرعت از شر گرما خلاص گردد. علاوه بر رطوبت، شرایط خاص بدنی هم در بروز بیماری های مرتبط با گرما نقش دارد. مانند سن، چاقی، تب، مصرف برخی داروها.

همه افراد باید بدانند که چه کسانی بیشتر از دیگران در معرض خطر گرما هستند، علایم گرما زدگی را بشناسند و راه های مقابله با آن را بیاموزند. در مجموع افراد مسن، نوزادان و بچه ها زیر 2 سال، افراد باسابقه بیماری های روانی و مزمن، بیش از دیگران در معرض خطرند. اگر افراد جوان و سالم هم ساعت های طولانی در گرمای شدید بمانند، در خطر هستند.

... و اما راهکارهایی برای پیشگیری از بروز خطر در گرمای شدید:

مایعات فراوان بنوشید:

در هوای گرم، بدون توجه به سطح فعالیت خود، مایعات بیشتری بنوشید. نباید صبر کنید تا تشنه شوید. هنگام انجام تمرین های ورزشی در هوای گرم، در هر ساعت 4-2 لیوان مایعات خنک بنوشید اما از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل یا شکر زیاد خودداری کنید. مایعات خیلی سرد هم ننوشید چون باعث درد معده می گردد.

مواد معدنی را جایگزین کنید:

عرق کردن زیاد باعث خروج نمک و مواد معدنی از بدن می گردد. این مواد برای بدن ضروری هستند و باید دوباره جایگزین شوند. اگر در هوای گرم ورزش می کنید، نوشیدن نوشابه های ورزشی می تواند املاح از دست رفته بدن را جبران کند. اگر تحت رژیم غذایی خاصی هستید، قبل از مصرف این نوشابه ها، باید با پزشک خود مشورت کنید.

لباس های مناسب بپوشید و ضدآفتاب بزنید:

در فصل گرما تا حد امکان لباس های رنگ روشن، گشاد و سبک بپوشید. خارج از خانه حتما خود را از آفتاب محافظت کنید. کلاه های لبه دار، عینک های آفتابی و استفاده از ضدآفتاب های با SPF مناسب (15 به بالا) یاری بزرگی هستند. کرم های ضدآفتاب را نیم ساعت قبل از ترک خانه به پوست بزنید و پس از مدتی آن را تجدید کنید.

برای زمان هایی که باید خارج از منزل باشید، برنامه ریزی کنید:

اگر ضروری است حتما از منزل خارج شوید، تاحدامکان فعالیت های خود را محدود به صبح های زود و ساعت های عصر کنید. به علاوه تا حدامکان در سایه بمانید. تهویه هوا عامل مهمی در مقابله با بیماری های ناشی از گرماست. اگر منزل شما تهویه ندارد، ساعت هایی از روز را از خانه خارج شوید و به محل های دارای تهویه مناسب بروید. اگر در منزل هستید، دوش آب سرد، یاری خوبی برای مقابله با گرماست. تا حد امکان کمتر از گاز و فر بهره ببرید تا خانه خنک بماند.

به دیگران یاری کنید و از آنها یاری بخواهید:

اگر محل کار گرمی دارید، شرایط سایر همکاران خود را زیر نظر بگیرید و از آنها بخواهید شرایط شما را در نظر بگیرند. گرمای شدید باعث می گردد فرد گیج گردد و هوشیاری اش را از دست بدهد.

افراد در معرض خطر را کنترل کنید:

هر کسی ممکن است در هر سنی دچار خطر گردد اما افراد 65 سال به بالا و بچه ها زیر 2 سال، افراد چاق یا بیماران دچار مشکل های روانی و بیماران قلبی و فشارخونی، بیشتر در معرض خطر گرما هستند. به این افراد بیشتر سر بزنید و علایم گرمازدگی را زیر نظر بگیرید. هر تغییر ناگهانی دمای محیط برای بدن استرس زاست. سعی کنید بدن خود را کم کم به دمای محیط عادت دهید. اگر قصد سفر به منطقه ها گرم را دارید، بدن خود را به تدریج به شرایط عادت دهید.

بچه ها را هرگز در اتومبیل رها نکنید:

حتی در زمانی که هوا چندان گرم نیست، دمای داخل اتومبیل به سرعت بالا می رود و به حد خطر می رسد. هر کس که در اتومبیل پارک شده بماند، در معرض خطر است به خصوص بچه ها و نوزادان. حتی اگر پنجره ها باز بود آنها را درون اتومبیل خاموش نگذارید. تا حد امکان غذای داغ و سنگین نخورید: این کار، بدن را بیشتر گرم می نماید. از علایم گرمازدگی مطلع باشید: در صورت بروز این علایم، به سرعت به خودتان یا دیگران یاری کنید.

منبع: هفته نامه سلامت

منبع: راسخون

به "راه های مقابله با گرمازدگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های مقابله با گرمازدگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید