سیل با تاریخِ سیستان و بلوچستان چه کرد؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، مدیر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان خبر می دهد: به جز آسیب کمتر از پنج درصدی به کوه خواجه و خانه شمسی در استان، خوشبختانه در سیل اخیر، کمترین آسیب به محوطه های تاریخی در سطح استان وارد شده اند.

سیل با تاریخِ سیستان و بلوچستان چه کرد؟

علیرضا جلال زایی با بیان این که کمتر از پنج درصد آسیب به محوطه کوه خواجه وارد و بین دو تا پنج درصد آسیب نیز متوجه خانه تاریخی شمس در زاهدان شده است، می گوید: در حال حاضر تلاش شده تا با کشیدن روکش روی این آثار تاریخی، مسائل موجود برطرف شود. هر چند آسیب های وارد شده به این دو اثر تاریخی بیشتر متعلق به سیل سال گذشته است که مرمت های آن هنوز ادامه دارد.

به گفته وی احتمالا وسایل برخی از کارگاه های صنایع دستی در روستاهای که آسیب های بیشتری در سیل دیده اند، مانند روستای زرآباد از بین رفته اند.

او همچنین درباره شرایط فعالیت موزه های سطح استان اظهار می کند: خوشبختانه موزه ها به صورت مرتب فعال هستند و هیچ تعطیلی متوجه آن ها نیست. فقط موزه چابهار که در بارندگی سال گذشته سقف آن آسیب دیده بود و هنوز مرمت آن ادامه دارد، تعطیل شده است.

تعطیلی محوطه های تاریخی تا چند روز بعد از سیل

جلال زایی با تاکید بر این که از زمان وقوع بارش ها و سیل تا امروز محوطه های تاریخی تعطیل شدند، ادامه می دهد: در آن زمان اعلام کردیم محوطه های تاریخی مانند شهر سوخته، کوه خواجه، سراوان و قلعه ناصری و دیگر محوطه های تاریخی مشابه آن، باید تعطیل شوند تا بعد از انجام بررسی های کامل در محوطه و جمع اوری احتمالی یافته های تاریخی توسط یگان حفاظت و حراست فیزیکی، محوطه بار دیگر فعال شود که اکنون آن سایت های تاریخی فعال شده اند.

جهت بادهای سیستان تغییر کرده

وی اما از تغییر جهت جهت بادهای سیستان به خصوص در منطقه ای مانند آسبادهای سیستان خبر می دهد و می گوید: خوشبختانه آسبادها دیگر در معرض تخریب نیستند، چون جهت باد که غربی شرقی بود، اکنون تغییر کرده و هیچ آسیبی وارد نمی کند.

روکش های پلاستیکی، راه حل اولیه برای جلوگیری از آسیبِ بارش های موسمی

مدیر کل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان همچنین در توضیح انجام اقدامات پیشگیرانه برای محوطه های تاریخی در زمان بارش های موسمی یا رگباری که چند سال است از سمت افغانستان وارد سیستان می شوند، بیان می کند: برنامه ریزی هایی برای جلوگیری از وقوع آسیب ها داریم، تا کنون نیز هماهنگ شده تا روکش های پلاستیکی توسط همکاران محوطه ها در زمان نزدیک به آغاز بارش ها روی آثارو محوطه ها کشیده شوند، این کار حدود 70 تا 80 درصد از آسیب جلوگیری می کند.

وی با تاکید بر رصد انجام موارد ایمنی برای این محوطه های تاریخی، اظهار می کند: آموزش های مدیریت بحران در این مناطق به همکاران داده شده است. باید نگاه مان پیشگیرانه باشد. در این شرایط همه چیز به سبک نگاه و مدیریت ها بستگی دارد که چه میزان نسبت به این اتفاقات حساس باشیم، دغدغه داشتن برای جلوگیری از آسیب به محوطه های تاریخی خود موردی است که می تواند به عنوان یک مطالبه از سوی مسوولان میراث فرهنگی پیگیری شود که خوشبختانه در میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان این اتفاق رخ می دهد.

منبع: دنیای سفر

به "سیل با تاریخِ سیستان و بلوچستان چه کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیل با تاریخِ سیستان و بلوچستان چه کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید