طوفان به پناهگاه اقتصاد ایران رسید

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، خبرنگاران: امروز 11 آذرماه فرایند بازار اوراق بدهی دولت با دیروز کاملا متفاوت بود، دیروز شاهد رشد کم سابقه 175درصدی در معاملات بودیم، اما امروز با سقوط 50 درصدی روبرو هستیم.

طوفان به پناهگاه اقتصاد ایران رسید

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور امروز معاملات اوراق بدهی دولت کاهش 50 درصدی داشت و به 176 میلیارد تومان رسید. باید توجه داشت که نوسانات شدید در معاملات باعث ایجاد ریسک نقدشوندگی اوراق می شود و جذابیت این اوراق را برای سرمایه گذاری از بین می برد.

بازار بدهی به سبب نرخ هایی که از آن کشف می شود، می تواند مبنای انتظارات در دیگر بازارها باشد به عنوان بازار معیار اقتصاد شناخته شده و نوسان در این بازار موجب تلاطم در بازارهای دیگر می شود.

بازار بدهی اوراق دولت یکی از کم ریسک ترین بخش های سرمایه گذاری اقتصادی است و به عنوان پناهگاه اقتصاد نیز از آن یاد می شود. در بازار اول سرمایه و نرخ بازدهی سررسید از سوی دولت تضمین شده است، در بازار دوم این اشخاص حقوقی و حقیقی هستند که بنا بر برآوردهای اقتصادی خود به خریدوفروش این اوراق می پردازند، با نوسانات گسترده در حجم معاملات بازار دوم، هرچند رقم اوراق ونرخ بازدهی اوراق از سوی دولت تضمین شده است، اما نرخ ریسک نقد شوندگی در بازار دوم کاهش می یابد.

در همین زمینه

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز به رغم کاهش شدید معاملات، نرخ های بازده نسبت به روز گذشته باثبات بود. نرخ بازده اوراق یکساله و دوساله با یک دهم افزایش به ترتیب به 17.57 و 20.12 درصد رسیدو نرخ بازده اوراق شش ماهه نیز به 14.46 درصد رسید که نسبت به روز گذشته تغییر نداشت.

در منحنی اوراق اندازه نقطه ها حجم معاملات در هر نماد را نشان می دهد، در تخمین منحنی بازده امروز شاهدیم در برخی نقاط به این نمادها وزن بیشتری داده شده است.

نرخ بازده اوراق آینده اما نسبت به دیروز تغییر چندانی نداشت و از محدوده 500 روز به بالا در حدود 22.9 ثابت ماند.

نرخ بازده نقدی و آینده

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می شود. نرخ کشف شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می دهد. همچنین از تفاوت نرخ های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می توان برای استخراج بازده آینده مورد انتظار سرمایه گذاران استفاده کرد.

منبع: اقتصادنیوز

به "طوفان به پناهگاه اقتصاد ایران رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طوفان به پناهگاه اقتصاد ایران رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید