عجیب ترین کتابفروشی های جهان

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، یا پیشینه مکان فعلی شان آن ها را متفاوت نموده و یا به دلیل چهره متفاوت شان از دیگر هم نوعان خود متمایز شده اند؛ کتابفروشی هایی که از میان شالیزاری در چین، قایقی در میان آب های لندن، سالن تئاتری در آرژانتین، بانکی در ویکتوریا، میان یک هزارتو و ... سر درآورده اند و عنوان کتابفروشی هایی در عجیب ترین مکان های جهان را به خود اختصاص داده اند.

عجیب ترین کتابفروشی های جهان

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور به نقل از ایسنا، به سراغ کتابفروشی هایی در سراسر دنیا می رویم که سال هاست متفاوت از بقیه به نظر می رسند؛ یکی شان در گوشه یک دهکده، ترکیبی از سنت و مدرنیته است، دیگری در دل آب، پناه زمستانه کتاب دوستان و در تابستان صحنه اجرای موسیقی است، آن یکی کتاب ها را در سالن تئاتر جای داده است، و برخی از آن ها هم جای پول ها را به کتاب ها داده اند یا روزگاری محل عبادت بوده اند و ... .

مخروبه ای مدرن در میان شالی ها

کتابفروشی پدی فیلد (Paddy Field) در خانه ای متروکه واقع شده است، جایی در میان مزارع شالیکاری و در حومه دهکده Xiadi چین.

قدمت روستایی که این کتابفروشی در آن است، به بیش از 800 سال می رسد؛ اما ساختمان های فرسوده همانند همین کتابفروشی به جای تخریب، بازسازی شده اند و تنها چیزی که از بنای اصلی آن ها باقی مانده، دیوارهای بیرونی تراش خورده است.

گفته می گردد این کتابفروشی توسط Librairie Avant-Garde، کتابفروشی مستقلی که در سال 1996 در نانجینگ (Nanjing) راه اندازی شد و از آن موقع در سراسر چین گسترش پیدا کرد، اداره می گردد.

پدی فیلد یک کتابفروشی سه طبقه است؛ در طبقه همکف یک فضای نمایشی، در طبقه اول یک اتاق مطالعه و در پشت بام یک تراس دیده می گردد تا بازدیدکنندگان از این بام در چشم اندازی وسیع از دیدن مناظر اطراف لذت ببرند. این درحالی است که وقتی کار بازسازی بر روی ساختمان کتابفروشی آغاز شد، فقط سه دیوار خاکی تراش خورده و چند دیوار فرسوده حیاط از ساختمان فعلی سالم باقی مانده بودند.

معماران بنای بازسازی شده کتابفروشی پدی فیلد را ترکیبی از سنت و مدرنیسم می دانند.

کتابفروشی پدی فیلد بیش از 7500 عنوان کتاب از هنر گرفته تا علوم اجتماعی را در خود جای داده است. همچنین کافه ای دارد که مشرف به شالیزارها و روستا است.

کتاب های موجود در آن به مباحثی مانند حفاظت از روستاهای باستانی، آموزش روستایی و تمدن های کشاورزی اختصاص دارند. این فروشگاه همچنین در طول سال نمایشگاه های هنری، نمایش های تئاتر و اجراهای موسیقی زنده برگزار می نماید.

کلمه ها روی آب!

به سمت کشتی بروید، انبوهی از گنجینه های ادبی را پیدا خواهید کرد که در انتظار کشف هستند.

Words on the Water (کلمه ها روی آب)، قایقی است که به یک کتابفروشی شناور در کانال آب ریجنت لندن تبدیل شده. این بارج (شناوری برای حمل و نقل اشیای عظیم) هلندی از دهه 1920، مجموعه ای از کتاب های کلاسیک، معاصر و ... و همچنین مجموعه وسیعی از کتاب های بچه ها را در خود جای داده است.

این کتابفروشی حاصل ایده پدی اسکرچ (Paddy Screech)، جاناتان پریوت (Jonathan Privett) و استفان چودات (Stephane Chaudat) است.

اما پیدا کردن این کتابفروشی شناور در گذشته مثل حالا آسان نبود. در واقع مقررات کانال طوری بود که کشتی باید هر دو هفته یک بار مکان خود را تغییر می داد و هر کجا که صاحبانش می توانستند، ظاهر می شد. اما پس از گذشت چند ماه آن ها توانستند یک صندلی دائمی به دست بیاورند.

این بارج در ماه های زمستان پناهگاهی برای مخاطبانش در برابر باد سرد و سرما است و در تابستان نیز در بام خود میزبان اجراهای متنوعی از گروه های فولکلور، گروه های موسیقی جاز و ... می گردد.

نمایش کتاب ها در صحنه تئاتر

می توانید در یک خیابان شلوغ و تجاریِ محله شیکِ Recoleta بوئنوس آیرس از یک معبد آرام کتاب بازدید کنید. نور ملایم است... و از گفت وگوها یک کتابخانه عظیم و بسیار آرام به نظر می رسد اما فضای آن چنان گرم و دلپذیر است که کافه غارمانند پشت اتاق با مراجعه کنندگان در حال خواندن و نوشیدن کاپوچینو و ساب مارینوهای شکلاتی پر شده است.

کتابفروشی El Ateneo Grand Splendid در درون تئاتر تاریخی بوئنوس آیرس آرژانتین است. Grand Splendid از زمان تاسیس خود در سال 1919 ساختمان هنرهای نمایشی، سینما و هم اکنون کتابفروشی بوده است. در این بنا هنوز هم معماری و تزئینات مربوط به زمان ساخت آن مثل: صحنه پرده قرمز، جعبه های تئاتر و بالکن دیده می گردد.

ساختمان این کتابفروشی برای اجرای تئاتر در سال 1919 افتتاح شد، زمانی که بوئنوس آیرس به عنوان یک بندر و مرکز تجاری عظیم در حال رونق یافتن بود. سیل مهاجران به این منطقه - به ویژه از اروپا - به رونق دریافت زمینه های فرهنگی و هنری یاری کرد.

این کتابفروشی در حالی در این مکان آغاز به کار کرد که پیش از آن، این ساختمان در معرض خطر فروریختن بود! اما این ساختمان از ویرانی نجات داده شد.

بنیان های موسیقی این کتابفروشی هنوز کاملاً از بین نرفته است و اغلب، اجراهای زنده ای توسط نوازندگان پیانو در آن برگزار می گردد.

کتاب ها جای پول ها را دریافتد!

انبوهی از کتاب ها جایگزین انبوهی از پول ها شده اند؛ کتابفروشی Last(آخرین) در مکان سابق یک بانک در لس آنجلس واقع شده است.

ستون های مرمر و سقف مایل بلند از زمان بانک باقی مانده است، اما به جای مراجعه کنندگان و انبوهی از پول های حفاظت شده، قفسه های کتاب دیوارها را پوشانده اند و نمایش هنری کتاب ها دیده می گردد.

گفته می گردد این کتابفروشی برای اکتشاف طراحی شده است. قفسه های کتاب به طور تصادفی در سراسر فروشگاه قرار داده شده اند و کتاب های مستعمل و آسیب دیده با روش های مختلف روی هم انباشته شده .

بقایای معماری بانک هنوز هم در این کتابفروشی دیده می گردد.

می گویند هر اینچ این مکان به گونه ای طراحی شده است که عاشقان کتاب را عاشق خود می نماید و انگار پیروز هم شده است.

کتابفروشی Munro، عظیم ترین کتابفروشی مستقل ویکتوریا، بریتیش کلمبیا، کانادا نیز در جایی واقع شده که پیش تر بانک بوده است.

این کتابفروشی که بیش از 50 سال سن دارد، توسط نویسنده برنده جایزه نوبل، آلیس مونرو و همسرش تاسیس شد. از ساختمانی که در آن واقع شده است به عنوان Royal Bank of Canada یاد می گردد.

مونرو حدود 30 کارمند و یک بخش عظیم کتاب کودک دارد.

آلن فوترینگام، روزنامه نگار این کتابفروشی را به عنوان باشکوه ترین کتابفروشی کانادا، احتمالاً در آمریکای شمالی توصیف نموده است.

پناهگاهی که به کتاب ها جا داد

ساختمان Librairie Avant-Garde در نانجیک چین پیش از آن که یک کتابفروشی باشد، به عنوان پناهگاه بمب و یک پارکینگ دولتی مورد استفاده قرار می گرفت.

کتابفروشی Avant-Garde که در زیر ورزشگاه Wutaishan نانجینگ واقع شده است، در سال 1999 و در زمانی تأسیس شد که صاحب آن، Qian Xiaohua این فضای 41000 فوت مربع را بازسازی کرد. این کتابفروشی حالا به مکانی محبوب برای دانشجویان و گردشگران تبدیل شده است.

این کتابفروشی خصوصا دارای متون مذهبی است و گفته می گردد این نشان دهنده اعتقادات مالک آن است.

قسمت هایی از این کتابفروشی با صلیب های عظیمی تزئین شده است، اما بنا به گفته صاحب آن که فردی مسیحی است، دانش، مقدس ترین چیز است. همچنین ماکت مجسمه آگوست رودن (Auguste Rodin)، هنرمند فرانسوی هم در این کتابفروشی دیده می گردد.

همواره با کفش های بارانی به این جا بیایید

پله ها کتاب هایی ناگرفته اند که علاقه مندان را به این کتابفروشی می رسانند.

Libreria Acqua Alta در ونیز ایتالیا واقع است؛ یکی از معدود کتابفروشی های دنیا که باید با کفش های بارانی به آن جا بیایید چون به طور مکرر در آن جا سیلاب جاری می گردد.

نام این کتابفروشی به Book Store of High Water ترجمه می گردد. این فروشگاه برای محافظت از مجموعه خود در برابر طغیان مکرر کانال های ونیز، کتاب ها را در تشت های ضدآب، وان ها و حتی یک گوندولا (قایق سنتی ونیزی) که هنگام سیل شناور است، قرار داده. بخش های خارجی کتابفروشی هم از کتاب هایی که بر اثر آب آسیب دیده اند تشکیل شده.

کلیسا، انبار و حالا کتابفروشی!

با سرانجام دادن به وظایف خداپسندانه، اکنون مردم را به عنوان یک کتابفروشی عظیم جذب می نماید.

کلیسای گوتیک 700 ساله، اکنون محل کتابفروشی Selexyz Dominicanen در ماستریخت هلند است.

این ساختمان که در ابتدا یک کلیسای کاتولیک بود، اما در دهه 1790 توسط ناپلئون بناپارت به جای عبادتگاه به مکانی برای نگهداری تجهیزات و پرسنل تبدیل شد. در سال 2005 نیز این فضا به یک کتابفروشی که امروزه شناخته شده است، مبدل شد.

خانه ای که با تصمیم دانشجویان کتابفروشی شد

می گویند دو دانشجو در دوران تعطیلات شان تصمیم به راه اندازی یک کتابفروشی گرفته اند و به این ترتیب کتابفروشی Atlantis Books در یک خانه غاری در سانتورینی یونان توسط آنان ساخته شده است.

دو سال بعد این دانشجویان تعدادی از دوستان شان را با خود همراه کردند و به یونان رفتند. از آن موقع این کتابفروشی باز است و آن ها حتی به شوخی گفته اند که فرزندان شان روزی محل را اداره خواهند کرد.

هزارتوی کتاب ها

کتابفروشی Zhongshuge که در چونگ کینگ چین واقع شده، هزارتوی راه پله و آینه است.

این کتابفروشی طوری طراحی شده که شبیه به یک کالیدوسکوپ با آینه های سقفی است و اتاق های رنگارنگی را منعکس می نماید. راه پله های متعدد و تکثیرشدن آینه ها باعث ایجاد تار عنکبوت در سراسر این کتابفروشی شده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "عجیب ترین کتابفروشی های جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین کتابفروشی های جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید