لارنژیت در یک نگاه

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، احتمالا شما هم گرفتگی صدا را تجربه نموده اید یا ممکن است گهگاه در گلویتان احساس قلقلک داشته اید و احتیاج مداوم به صاف کردن گلو پیدا نموده اید. این علایم همگی از التهاب حنجره خبر می دهند.

لارنژیت در یک نگاه

لارنژیت در یک نگاه

نویسنده:دکتر ابوالفضل استاد

صدا چرا می گیرد؟

احتمالا شما هم گرفتگی صدا را تجربه نموده اید یا ممکن است گهگاه در گلویتان احساس قلقلک داشته اید و احتیاج مداوم به صاف کردن گلو پیدا نموده اید. این علایم همگی از التهاب حنجره خبر می دهند.

التهاب حنجره عفونت یا آزردگی جعبه صدا یا همان حنجره است که به بخش فوقانی نای متصل می گردد. در پی التهاب یا تحریک طناب های صوتی، آنها متورم شده و اصواتی را که با عبور هوا از روی آنها فراوری می گردد، تغییر می دهند. در نتیجه صدای شما خشن می گردد. به طوری که گاهی صدایتان آن قدر ضعیف می گردد که قابل شنیدن نیست. التهاب حنجره ممکن است کوتاه مدت یا طولانی مدت باشد. علایم این دو و درمان آنها اغلب مانند یکدیگر است.

التهاب حاد حنجره به طور معمول از طریق ویروس ها ایجاد شده و بدون درمان برطرف می گردد. این حالت کمتر به دلیل عفونت باکتریایی روی می دهد! این التهاب حاد بیشتر در خلال یک بیماری دیگر مانند سرماخوردگی معمولی، آنفلوآنزا یا عفونت ریه به وجود می آید.

علل شایع التهاب مزمن حنجره عبارتند از تحریک مداوم آن به دلیل مصرف سیگار یا بازگشت اسید از معده به مری و حلق که به آن بیماری ریفلاکس می گویند. تحریکاتی از قبیل صحبت کردن یا آواز خواندن زیاد، مواد حساسیت زا یا تنفس در مواد محرکی چون دود تنباکو یا مواد شیمیایی هم می تواند موجب خشونت و از دست دادن صدا گردد.

علامت اولیه التهاب حنجره، گرفتگی صدا است. تغییر در صدا بسته به درجه عفونت یا آزردگی از خفیف تا از دست دادن کامل صدا فرق دارد. حلق گاهی دچار احساس قلقلک یا جراحت می گردد و شما مجبور می شوید مرتب گلویتان را صاف کنید. اگر التهاب حنجره پیش از پنج تا هفت روز تداوم یافت یا علایم شما بیشتر شد به پزشک مراجعه کنید.

در بیشتر افراد، التهاب حنجره یک مشکل موقتی است که یا خودبه خود و یا پس از درمان برطرف می گردد. درمان التهاب حنجره به نوع التهاب بستگی دارد. اگر به التهاب باکتریایی حنجره مبتلا شوید پزشک احتمالا یک نوع آنتی بیوتیک را برای شما تجویز می نماید. علایم و نشانه های آن باید ظرف مدت کوتاهی پس از مصرف دارو تخفیف یابد.

التهاب حنجره ناشی از ویروس یا مواد محرک موجود در هوای تنفسی، به برترین نحو با استراحت دادن به صدا تا حد امکان، پرهیز از صاف کردن گلو و اجتناب از استنشاق ماده محرک بیماری زا درمان می گردد. استنشاق بخار از کاسه یا کتری حاوی آب داغ یا دوش آب گرم هم مفید است.

نوشیدن مایعات گرم و فاقد کافئین، حلق شما را مرطوب نگه می دارد. یک دستگاه فراوری رطوبت هم به مرطوب کردن هوا یاری می نماید اما اگر از این وسیله استفاده می کنید، به دقت دستورالعمل آن را در خصوص چگونگی پاک کردن دستگاه به کار برید تا از رشد باکتری ها جلوگیری گردد. برای درمان التهاب مزمن حنجره شما احتیاج به برطرف دلیل زمینه ساز دارید. اگر سیگاری هستید آن را قطع کنید.

منبع: http://salamat.com

منبع: راسخون

به "لارنژیت در یک نگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لارنژیت در یک نگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید