مسدود شدن دهانه های 33 پل

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، به منظور نصب حفاظ های سی و سه پل با پایه های فلزی، دهانه های 33 پل مسدود می شود.

مسدود شدن دهانه های 33 پل

فریدون اللهیاری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت:

ایمن سازی پل های تاریخی استان اصفهان یک اصل مسلم است و باید پذیرفته شود، چون جان مردم باید حفظ شود بنابراین به زودی حفاظ های سی و سه پل با پایه های فلزی نصب می شوند.

با وجود هشدارهای شهرداری اصفهان به میراث فرهنگی از حدود دو سال قبل نسبت به حصارکشی دهانه پل های تاریخی اصفهان، سقوط کودک دو ساله از سی سه پل در 20 مهر سال گذشته، این هشدار را آنقدر جدی تر کرد تا شورای فنی میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، با برگزاری جلساتی در نهایت 30 دی سال گذشته، طرح نهائی نصبِ حفاظ روی دهانه های سی و سه پل را تصویب کرد.

بعد از گذشت حدود سه ماه از انتشار خبر تصویب نصب حفاظ در دهانه های سی و سه پل، اللهیاری گفت:

ایمن سازی 33 پل و پل های تاریخی اصفهان، از ضرورت هایی است که باید برای حفظ جان مردم انجام شود. در واقع این یک اصل مسلم است و باید پذیرفته شود.

او با اشاره به انجام بررسی های مورد نیاز برای مصالح قابل استفاده در ایجاد حفاظ ها، ادامه داد:

اعضای شورا در نهایت به طرحی رسیدند که با استفاده از پایه های فلزی دقیق و ظریف که در سیما و منظر تاثیر نداشته باشد و با حفاظ های کابلی بسته شود، این کار صورت گیرد. اجرائی شدن آن نیز تقریبا نهائی شده است، اما با توجه به حساسیت های موجود یکسری هماهنگ های نهائی نیز باید در استان روی موضوع انجام شود تا در نهایت نمونه کار انجام و پروژه شروع شود.

وی اضافه کرد:

اگر 33 پل یک بنای تای بود که امکان تردد روی آن وجود نداشت، مسئله ای نداشت، اما زمانی که سی وسه پل یک فضای عمومی شهری و از نظر تاریخی ارزشمند است و میراث فرهنگی وظیفه حراست و حفاظت از بحث میراثی آن را بر عهده دارد پس به همراهی شهرداری این کار انجام می شود.

او در مورد جزئیات طرح و ایجاد حفاظ روی دهانه های مختلف پل با هدف ایمن سازی مطرح نمود:

براساس جزئیات، طرح نصب حفاظ درهمه دهانه ها از کنار پل شروع نمی شود بلکه دهانه هایی که راهروها را تعریف می کنند، مسدود می شوند و قرار است در برخی نقاط جاها نیز فضایی برای دسترسی به کنار پل تعریف شود.

اللهیاری تاکید کرد که قاعدتا تردد روی پل های تاریخی در شهر انجام می شود، همچنین مطرح نمود:

ایمن سازی برای پل ها باید برنامه ریزی شود و نصب حفاظ روی هر کدام از پل های تاریخی که ضرورت دارند، پیگیری می شوند.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "مسدود شدن دهانه های 33 پل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسدود شدن دهانه های 33 پل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید