واقعیت هایی درباره مکمل آهن و کمبود آن

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، کمبود شدید آهن در بدن سبب کم خونی، رنگ پریدگی و سلول های خونی با مقدار غلظت هموگلوبین پایین می گردد. این کمبود در زنان باردار، خطر تولد فرزندان نارس را افزایش داده و موجب تولد نوزادان کم وزن می گردد.

واقعیت هایی درباره مکمل آهن و کمبود آن

با این حال 5 واقعیت را در خصوص آهن از قلم نیاندازید:

کم خونی فقر آهن بی عارضه نیست: کم خونی فقر آهن اگر خفیف باشد معمولا عارضه ای ندارد اما اگر درمان نگردد، می تواند مسائل جدی سلامتی را در پی داشته باشد. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مسائل قلبی: کم خونی فقر آهن ممکن است منجر به ضربان قلب سریع و نامنظم گردد. همین فرایند نارسایی و عظیم شدن قلب را در پی دارد.

مسائل دوران بارداری: در زنان باردار، کم خونی فقر آهن منجر به تولد زودرس نوزادان و یا نوزاد با وزن کم می گردد.

مسائل رشد: در نوزادان و بچه ها با فقر شدید آهن، مسائل تاخیر در رشد ایجاد می گردد. ضمن این که استعداد ابتلا به عفونت ها هم بالا می رود.

شاید به اندازه کافی آهن دریافت نمی کنید: اندازه احتیاج زنان به آهن در روز 18 میلی گرم است و این اندازه در مردان به 8 میلی گرم می رسد. البته گیاه خواران، افرادی که گوشت قرمز نمی خورند و ورزشکاران باید مراقب باشند که به اندازه کافی آهن دریافت نمایند. علاوه بر این، هنگامی که بدن تحت تاثیر تغییرات ناگهانی نظیر رشد ناگهانی در بچه ها و بالغین یا در طی دوره شیردهی قرار می گیرد، احتیاجمند افزایش دریافت آهن و افزایش فراوری سلول های قرمز خونی است.

آهن سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید: یکی از نشانه های فقر آهن، بیمار شدن در بیشتر اوقات است. کمبود آهن خود را با خستگی، تنگی نفس به هنگام ورزش، ضربان قلب سریع، سرگیجه، سردرد، تحریک پذیری و ظاهر رنگ پریده نشان می دهد.

همه آهن ها به یک اندازه جذب نمی شوند: دو نوع آهن وجود دارد؛ آهن هم و غیر هم. آهن هم به آسانی به وسیله بدن ما جذب میگردد و آنهم به وسیله مصرف گوشت قرمز، گوشت ماکیان، ماهی و جگر. آهن غیر هم در منابع گیاهی یافت می گردد از قبیل عدس، لوبیا و نخود، غلات و ماکارونی غنی شده ،برگ سبزیجات سبز، میوه های خشک، آجیل و دانه ها و تخم مرغ. آهن غیر هم به اندازه آهن هم جذب بدن نمی گردد و به همین علت گیاه خواران باید در روز 32 میلی گرم آهن مصرف نمایند؛ یعنی 2 برابر گوشت خواران.

اضافه کردن آهن به رژیم غذایی آسان است: مصرف غذاهای غنی از آهن در هر وعده غذایی مهم است. پرتقال، توت فرنگی، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، گل کلم، طالبی، کیوی، فلفل و آب میوه طبیعی. شما می توانید آهن غیر هم را مصرف کنید و جذب آن را با مصرف ویتامین ث افزایش دهید. بعلاوه پختن غذا در ظروف استیل ضد زنگ، جذب آهن را در بدن افزایش می دهد. آهن را یک ساعت قبل یا پس از مصرف قهوه یا چای مصرف کنید چون در غیر این صورت جذب آهن 35 تا 60 درصد کاهش می یابد./

منبع: besthealthmag

منبع: ایرنا زندگی

به "واقعیت هایی درباره مکمل آهن و کمبود آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واقعیت هایی درباره مکمل آهن و کمبود آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید