چگونگی پرداخت وام ضدکرونا به کسب وکارهای آسیب دیده

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، 52 هزار میلیارد تومان تسهیلات به واجدان شرایط در کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا پرداخت می شود. کارفرماهای مشمول مشروط به این که در دوران مبارزه با کرونا کارگران خود را اخراج نکرده باشند از اواخر اردیبهشت می توانند این تسهیلات را دریافت کنند.

چگونگی پرداخت وام ضدکرونا به کسب وکارهای آسیب دیده

وبلاگ کاتالوگ و بروشور - احمد میرخدائی: طبق اعلام دولت، کسب وکارهای 10 رسته شغلی که از کرونا آسیب دیده اند از طریق پرداخت تسهیلات به کارفرماها حمایت می شوند. مجموع اعتبار در نظر گرفته شده برای این منظور 52 هزار میلیارد تومان است که از اردیبهشت با نرخ سود 12 درصد به افراد واجد شرایط اعطا خواهد شد.

ستاد مقابله با کرونا 75 هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت های مالی کرونا به کسب وکارها و معیشت مردم در نظر گرفته است که 52 هزار میلیارد تومان از آن مخصوص اعطای تسهیلات به واجدان شرایط در کسب وکارهای آسیب دیده از کروناست.

این منابع از محل آزادسازی 25 هزار میلیارد تومان از ذخیره قانونی بانک ها نزد بانک مرکزی با نرخ سود صفر و 50 هزار میلیارد تومان آورده بانک ها با نرخ سود 18 درصد تأمین شده و با نرخ بهره 12 درصد، به شاغلان 10 رسته شغلی که در جریان شیوع کرونا با محدودیت یا آسیب مالی روبرو شده اند، تخصیص می یابد. به گفته رئیس جمهوری، افراد مشمول این مصوبه مشروط به اینکه در دوران مبارزه با کرونا کارگران خود را اخراج نکرده باشند از اواخر اردیبهشت می توانند این تسهیلات را دریافت کنند.

  • مأموریت حفظ اشتغال

بررسی اظهارات دولتمردان، به ویژه رئیس جمهوری نشان می دهد تسهیلات حمایت از کسب وکارها در دوره شیوع کرونا با هدف حفظ اشتغال موجود، از طریق کمک مالی به کارفرمایان انجام می شود و لزوماً به کارگران آسیب دیده از کرونا تسهیلات مستقیمی پرداخت نمی شود.

بر اساس تمهیدات ستاد مقابله با کرونا، کارگرانی که مشمول قانون کار باشند و حق بیمه بیکاری آنها پرداخت شده می توانند از طریق ثبت نام در سامانه بیمه بیکاری نسبت به دریافت مستمری بیکاری اقدام کنند. برای این منظور 5 هزار میلیارد تومان نیز با مصوبه ستاد مقابله با کرونا به صندوق بیمه بیکاری تأمین اجتماعی واریز شده تا این سازمان در تأمین منابع موردنیاز برای پرداخت مستمری به بیکار شدگان کرونا با مسئله ای روبرو نشود.

  • سر بی کلاه کارگران روزمزد

اگرچه دولت اعتبار قابل توجهی برای جبران خسارت های مالی کرونا در حوزه کسب وکارهای کوچک و خویش فرما در 10 رسته شغلی در نظر گرفته و بر توزیع دقیقان نیز تأکید دارد؛ اما با بررسی این 10 رسته شغلی معین می شود بخشی از کارگران این مشاغل روزمزد یا فاقد پوشش بیمه کارفرمایی هستند که در این صورت یا اعطای تسهیلات به کارفرما کمکی به کارگر بیکار شده در دوره کرونا نمی کند یا عملاً کارگر ازنظر بیمه قابل شناسایی نیست و کارفرمای آن اصلاً مشمول دریافت تسهیلات عبور از کرونا نمی شود.

  • گلایه رانندگان اتوبوس

در میان 10 رسته شغلی معرفی شده از ستاد مقابله با کرونا، بزرگ ترین رسته ای که قرار است حمایت شود، فعالان حوزه حمل ونقل جاده ای مسافر و بار هستند که یک میلیون و 302 هزار و 400 نفر را در بر می گیرد و به تنهایی 35.4 درصد از مجموع شاغلان آسیب دیده از کرونا را شامل می شود؛ در حالی که این افراد، به خصوص در حوزه حمل ونقل عمومی مسافر در تماس با وبلاگ کاتالوگ و بروشور از بیکاری اجباری در 2 ماه اخیر خبر داده اند.

علی عابدی، رانند اتوبوس بین شهری در گفت وگو با وبلاگ کاتالوگ و بروشور می گوید: رانندگان اتوبوس به ازای هر سرویس 100 هزار تومان حقوق می گیرند و با احتساب 15 روز حق کار و 2 روز مرخصی، در نهایت هرماه می توانند 28 سرویس انجام داده و 2.8 میلیون تومان حقوق بگیرند. به گفته او جدا از هزینه معمول شغل رانندگی، از این مبلغ باید ماهیانه 380 هزار تومان به عنوان حق بیمه خویش فرما به حساب تأمین اجتماعی واریز شود و در صورت تأخیر مشمول پرداخت جریمه نیز خواهد شد.

او با انتقاد از این که رانندگان بین شهری هم چنان مکلف به پرداخت حق بیمه هستند و حتی مشمول بیمه بیکاری نیز نیستند، می افزاید: رانندگی نه جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب می شود و نه از مزایای انتها خدمت یا حین خدمت بهره مند است؛ اما انتظار می رود در شرایط شیوع کرونا که کسب وکار این افراد به کلی تعطیل شده به عنوان شهفرایندان کشور مانند دیگر مشاغل مورد حمایت قرار بگیرند.

به گفته این فعال حوزه حمل ونقل، رانندگان برون شهری در 2 ماه گذشته فاقد درآمد بوده اند و فشار این مسئله برای کسانی که مثلاً برای خرید اتوبوس باید اقساط سنگین بپردازند تا جایی بوده که اخیراً در یک مورد به خودکشی رانند ختم شده است. او همچنین با اشاره به این که به تازگی 13 نفر از 20 نفر مسافر یک دستگاه اتوبوس در جهت شیراز، مشکوک به ابتلای کرونا تشخیص داده شده اند، می گوید: حمل ونقل عمومی بخش مهمی از زنجیره انتقال کروناست که با خانه نشینی رانندگان قطع شده؛ اما این کار به قطع درآمد این افراد هم منجر شده که باید مورد توجه قرار بگیرد.

  • جزئیات حمایت از بنگاه ها

طبق اظهارات متولیان دولتی، در جریان حمایت از کسب وکارهای آسیب دیده، بنگاه های دارای کارگر بر اساس اطلاعات بیمه ای مشمول دریافت حمایت شناخته می شوند و در صورت حفظ کارگران خود تسهیلات می گیرند. آن گونه که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید بنا به اهمیت حفظ اشتغال و پیشگیری از بیکاری کارگران، کارفرمایان رسته های 10 گانه آسیب دیده از کرونا، برای حفظ سطح اشتغال کارگاه ها جلوگیری از افزایش بیکاری، به ازای هر کارگر وام های 12 و 16 میلیون تومانی با نرخ سود 12 درصد دریافت خواهند کرد.

دیروز محمد شریعتمداری در جلسه با رئیس و اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه بیکاران کرونا از طریق بیمه بیکاری نیز حمایت می شوند گفت: فرایند افزایش بیکاری در تمامی کشورها نگران کننده است و در ایران نیز تا به امروز 600 هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند که پیش بینی های لازم برای حمایت از آنها درنظر گرفته شده است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص 5 هزار میلیارد تومان از محل اعتبار صندوق توسعه ملی برای پرداخت مقرری بیمه بیکاری به این کارگران خبر داد و گفت: 14 هزار میلیارد تومان نیز در حوزه درمان هزینه می شود که امید است بخشی از این مبلغ به حوزه درمان سازمان تأمین اجتماعی اختصاص یابد.

منبع: همشهری آنلاین

به "چگونگی پرداخت وام ضدکرونا به کسب وکارهای آسیب دیده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی پرداخت وام ضدکرونا به کسب وکارهای آسیب دیده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید