یک میلیون نفر در یک سال گذشته بیکار شدند

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، مدیر کل دفتر سیاست گذاری و اشتغال وزارت کار گفت: در یک سال گذشته یک میلیون نفر بیکار شده اند، 730 هزار نفر از این تعداد بیمه بیکاری گرفته اند.

یک میلیون نفر در یک سال گذشته بیکار شدند

به گزارش تسنیم، آنالیز های اجرا شده نشان می دهد، بازار کار کشور در سال 1399 بیش از هرچیز متأثر از شیوع ویروس کرونا بوده است. با این حال این بازار به طور سنتی با چالش های بسیاری ازجمله نرخ پایین مشارکت بالاخص در زنان، نرخ بالای بیکاری جوانان و قشر تحصیل نموده، اشتغال ناپایدار و کم کیفیت و عدم توازن منطق های دست به گریبان بوده است.

با وجود افزایش 3 میلیون نفری تعداد شاغلین طی سال های 1394 تا 1398 با این حال چالش های مذکور همچنان باقی است و در بعضی موارد حتی تشدید نیز شده است.

مطابق گزارش های مرکز آمار در پاییز 99 سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران 40.2 درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

علاءالدین ازوجی؛ مدیرکل دفتر اشتغال وزارت کار با بیان اینکه 40 درصد بیکاران کشور فارغ التحصیل دانشگاهی هستند گفت: 2 میلیون و 400 هزار نفر بیکار در کشور وجود دارد که 40 درصد آن ها را فارغ التحصیلان دانشگاه ها شامل می گردد.

وی با بیان اینکه در یک سال گذشته یک میلیون نفر بیکار شده اند، گفت: 730 هزار نفر از این تعداد بیمه بیکاری گرفته اند البته مبلغ کمی مانده است که آن نیز به زودی پرداخت می گردد.

وی با بیان اینکه دو میلیون و 400 هزار نفر بیکار در کشور وجود دارد که 40 درصد آن ها را فارغ التحصیلان دانشگاه ها شامل می گردد، اضافه نمود: سالانه 600 تا 700 هزار نفر ورودی جدید به بازار کار داریم.

ازوجی ادامه داد: سیاست گذاری اشتغال وزارت کار بر اساس تبصره 18 بودجه حفظ اشتغال، توسعه کسب و کار و برنامه های بهبود وزارت کار است و بر اساس این تبصره از سال 96 تا 99 سالانه 450 هزار شغل ایجاد شده است.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و اشتغال وزارت کار گفت: با تغییری که مجلس شورای اسلامی در تبصره 18 لایحه بودجه ایجاد نموده است فراوری ایجاد می گردد، اما مشکل اشتغال برطرف نخواهد شد و دفتر اشتغال وزارت کار با این تغییرات مخالف است. بر اساس تبصره 18 لایحه دولت دستگاه ها برنامه سه ساله ای در دست اجرا دارند، اما سازوکاری که مجلس شورای اسلامی برای تبصره 18 ایجاد نموده برای سال های آینده است و چارچوب کار دستگاه ها را به هم می زند.

وی اضافه نمود: سالانه 5 درصد به جمعیت بیکاران فارغ التحصیل اضافه می گردد و تبصره 18 مجلس شورای اسلامی این مشکل را برطرف نمی کند و رویکرد حرکت دادن منابع تبصره 14 به تبصره 18 کاملاً درست است.

منبع: فرارو

به "یک میلیون نفر در یک سال گذشته بیکار شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک میلیون نفر در یک سال گذشته بیکار شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید