ابزارهای عجیبی که اجداد ما می ساختند، عکی

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، فرادید نوشت: تیم باستان شناسی مشترک چین و کنیا اخیراً یک محوطۀ عصر حجری با فناوری ساخت ابزارهای سنگی را در سایت دریاچه بوگوریا در کنیا کشف کرده است.

ابزارهای عجیبی که اجداد ما می ساختند، عکی

باستان شناسان چینی و کنیایی ابزارهایی سنگی را در نزدیکی یک دریاچه در کنیا کشف کرده اند که به نظر می رسد قدمتی نزدیک به 300 هزار سال داشته باشند؛ این همان زمانی است که انسان امروزی (هوموساپینس) در آفریقا پدیدار شده است.

تیم باستان شناسی مشترک چین و کنیا اخیراً یک محوطۀ عصر حجری با فناوری ساخت ابزارهای سنگی را در سایت دریاچه بوگوریا در کنیا کشف کرده است. این کشف زمینه ای برای مطالعه موضوعات علمی مهمی مانند منشاء و توسعه فناوری ابزارهای سنگی و سرآغازهای ظهور انسان امروزی را فراهم می کند.

به گفته ژائو چینگپو، باستان شناس چینی، مصنوعات سنگی باستانی در مساحتی بیش از 1500 متر مربع در این محوطه یافت شده اند که 40 متر مربع آن کاملا متمرکز و دارای تراکم بالایی از یافته ها است. تعداد مصنوعات سنگی یافت شده نیز به بیش از 500 مورد می رسد.

انواع مختلفی از ابزارهای سنگی با کارکردهای مختلف در این محوطه یافت شده است.

سطح سایت متشکل از رسوبات کواترنر است که از طریق باران و رودخانه های فصلی شسته شده است. تعداد زیادی از مصنوعات سنگی از جمله، ابزارهای نوک تیز، ابزارهای خرد کردن و تبرهای ماقبل تاریخ در نزدیکی سطح زمین یافت شده اند. اغلب این ابزارها با روش لب پر کردن سنگ ها و ایجاد سطوح تیز و برنده ساخته شده اند.

با توجه به نوع یافته ها و شیوه های ساخت آن ها باستان شناسان آن ها مربوط به دورۀ پارینه سنگی میانه یعنی چیزی بین 250 تا 300 هزار سال قبل می دانند. فرآیند تولید این ابزارها پیچیده و دقیق بوده و این مدرک نشان می دهد که انسان های باستانی که بر این فناوری تسلط داشتند، از توانایی های شناختی قوی برخوردار بودند.

با توجه به اینکه انسان امروزی احتمالا حدود 300 هزار سال قبل در آفریقا ظهور کرده است، به نظر می رسد ابزارهای یافت شده در این سایت نیز مرتبط با انسان های امروزی بوده باشند. این فناوری نماد مهمی از پیشرفت چشمگیر شناختی و قابلیت های زندگی اجتماعی در روند تکامل انسان است.

مؤسسه آثار فرهنگی و باستان شناسی استان هنان چین و موزه ملی کنیا در سال 2017 یک قرارداد همکاری امضا کردند که شامل بررسی، کاوش و تحقیق باستان شناسی در سایت های پارینه سنگی برای یافتن ردپاهایی از انسان های باستانی است.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "ابزارهای عجیبی که اجداد ما می ساختند، عکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابزارهای عجیبی که اجداد ما می ساختند، عکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید