افت 13 هزار و 857 واحدی شاخص بورس در انتها معاملات امروز

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران گرچه با کاهش 13 هزار و 857 واحد روبرو شد، اما ارزش معاملات بورس و فرابورس بیش از 27 هزار میلیارد تومان شد.

افت 13 هزار و 857 واحدی شاخص بورس در انتها معاملات امروز

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ کاتالوگ و بروشور، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران از روزی که کارت زرد مجلس به وزیر اقتصاد داده شد، به شدت کاهش یافت. امروز هم شرایط شاخص کل بورس کاهشی بود، به گونه ای که در خاتمه معاملات با افت 13 هزار و 857 واحد به رقم یک میلیون و 398 هزار و یک واحد رسید.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن امروز با کاهش 1719 واحد به رقم 463 هزار و 715 واحد رسید. ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 5 میلیون و 544 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران بیش از 9.2 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 2.1 میلیون نوبت معامله و به ارزش 12 هزار و 968 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات فرابورس هم امروز به بیش از 14 هزار و 896 میلیارد تومان رسید، یعنی معامله گران امروز در بورس اوراق و فرابورس ایران بیش از 27 هزار و 828 میلیارد تومان داد و ستد کردند. امروز همه شاخص های بورس قرمز بودند، که حکایت از کاهش این شاخص ها دارد.

به گونه ای که شاخص کل با معیار وزنی ـ ارزشی و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام با 98 صدم درصد با کاهش روبرو شدند.

همچنین شاخص کل و شاخص قیمت در معیار هموزن 37 صدم درصد افت کردند. شاخص آزاد شناور 89 صدم درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس 99 صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 97 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نماد گل گهر بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشته و در سوی دیگر نماد های شستا، ملی مس، هلدینگ تاپیکو، پالایش نفت اصفهان، پالایشگاه تهران و پالایشگاه بندرعباس بیشتری اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند.

در این زمینه بعضی از سهامداران مرتب در تماس با خبرگزاری فارس از افت قیمت واحد های سرمایه گذاری پالایشی ها گلایه دارند و می گویند قرار بود دولت این واحد ها را با 30 درصد تخفیف ارائه کند و اکنون بعد از 3 ماه سرمایه گذاری در واحد های پالایشی یکم نه تنها سود نکرده ایم، بلکه 19 درصد زیان هم دیده ایم.

صندوق پالایش یکم که مرکب از به جامانده سهام دولت در 4 پالایشگاه تهران، اصفهان، بندرعباس و تبریز بود در مرداد ماه به مردم ارائه شد و قرار بود تا یک ماه بعد از پذیره نویسی یعنی اول مهرماه باز گردد، اما این صندوق با ریزش بازار بورس باز نشد و پول های مردم بلوکه ماند و بعد از حدود 1.5 ماه باز شد که فقط در روز اول به اندازه ناچیز سود نصیب دارندگان آن کرد و بعد از آن مرتب سهام پالایش یکم ریزش داشت، به گونه ای که امروز هر واحد 10 هزار تومانی پالایش یکم به 8108 تومان رسیده که حکایت از کاهش 19 درصدی ارزش این سهام نسبت به روز ارائه در بورس دارد.

در حالی که دولت قول داده بود با تخفیف 30 درصدی و با در نظر دریافت بازار گردان از این سهام حمایت می نماید. همچنین سهامداران گلایه می نمایند، مسؤولان بورس مرتب می گویند برای سرمایه گذاری در بورس استراتژی بلندمدت داشته باشید، در حالی که بعضی از این شهروندان از اردیبهشت ماه سهام ارزنده ای مانند دارویی ها و صنایع غذایی و حتی پالایشی خریده اند، اما با وجود افزایش سرمایه شرکتها، اصل سرمایه آن ها نیز کاهش یافته و سودی نبرده اند.

آن ها می گویند، دولت باید از سرمایه مردم در بورس حمایت کند و این استقبال بی نظیر مردم از سرمایه گذاری در بورس را قدر بداند، زیر با پول مردم بسیاری از کارخانه ها و شرکت های بورسی رونق گرفته اند و در نتیجه باید سود قابل توجهی هم به مردم برسد.

به هر حال با نگاهی به بازار امروز درمی یابیم نماد های پرتراکنش شامل لیزینگ پارسیان، شستا، صنعتی باما، ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، سرمایه گذاری سیمان تأمین و توسعه و عمران امید بوده اند.

همچنین در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل در خاتمه معاملات با کاهش 243 واحد به رقم 19 هزار و 733 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 346 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس ایران بیش از 3.1 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 1.2 میلیون نوبت معامله و به ارزش 14 هزار و 896 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز در فرابورس نماد هایی که قبلا شاخص ساز بودند در کاهش شاخص مؤثر بودند به گونه ای که نماد های گهر زمین، پتروشیمی زاگرس، آریاساسول، صبا تأمین، سرمایه گذاری اقتصادی سپهر صادرات، ذوب آهن و مؤسسه اعتباری ملل به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته اند.

نماد های پرتراکنش در فرابورس شامل پتروشیمی ارومیه، صنایع چوب خزر کاسپین، سرمایه گذاری اقتصادی سپهر صادرات، برق و انرژی پیوند گستر، دامپروری ملارد شیر، توسعه راستا برق گیلان و بیمه کوثر بوده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "افت 13 هزار و 857 واحدی شاخص بورس در انتها معاملات امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت 13 هزار و 857 واحدی شاخص بورس در انتها معاملات امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید