انتشار قبل از بعدی سیدضیاالدین شفیعی

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، خبرنگاران انلاین:کتاب قبل از بعدی با عنوان فرعی یادداشت هایی برای جوانان و نوجوانان دیروز و امروز نوشته سیدضیاءالدین شفیعی منتشر شد.

انتشار قبل از بعدی سیدضیاالدین شفیعی

انتشارات هزاره ققنوس تازه ترین کتاب سیدضیاءالدین شفیعی با عنوان قبل از بعدی؛ یادداشت هایی برای جوانان و نوجوانان دیروز و امروز را با شمارگان هزار نسخه، 90 صفحه و بهای 15 هزار تومان منتشر کرده است.

این کتاب شامل چهل یادداشت (با عنوان نیمکت نوشته) است کخ نویسنده در آن سعی کرده تا تجربه زیسته خود را در قالب آموزه هایی با نوجوانان و جوانان در میان بگذارد و تمام تلاش خود را به کار برده تا این آموزه ها را در زبانی جذاب ارائه کند. گویا نویسنده این یادداشت ها را پیشتر در چندین دبیرستان و مدرسه راهنمایی دخترانه و پسرانه خوانده و بازخوردهای مناسبی نیز از آنها گرفته است.

انتخاب و ادامه آن، آیا درست است؟، سلام بر تردید، کافی است بپرسیم، زندگی در پیچ های تند، آهستگی یا دانستن، پختگی یا خامی، به دست آوردن حال خوش، به ملاقات خودمان برویم، دوربین های درونی، در جستجوی قهرمان، در حضور دیگران، جای خالی حکیم، معجزه برگشتن، معجزه حرکت، یادم تو را فراموش، قبل از بعدی و یا اول و یا آخر عناوین شماری از سرفصل های این کتاب است.

یکی از مهم ترین نکاتی که در این کتاب به جوانان و نوجوانان گوشزد می شود، ضرورت توجه و احترام به دیگری است. سید ضیاءالدین شفیعی پس از سال ها حضور جدی در فضای فرهنگی ایران به این نتیجه رسیده که یکی از مسائل فضای فرهنگی امروز ما عدم توجه به دیگری است که باعث شده جامعه ما گفت وگومحور نباشد.

شفیعی در یکی از یادداشت های این کتاب با عنوان در حضور دیگران با زبانی بسیار ساده به آموزش مفهوم گفت وگو و ضرورت توجه به دیگری می پردازد. می توان گفت که این آموزه ها به نظریات امانوئل لویناس، فیلسوف سرشناس فرانسوی، مشهور به فیلسوف دیگری نزدیک است. البته شفیعی در یادداشت های دیگری از این کتاب نیز ضرورت توجه به دیگری را پیش می کشد.

در بخشی از این یادداشت می خوانیم: زندگی بشر از جهان کوچکی شروع می شود از جایی که دیگران نیستند، اما خیلی زود وقتی چشم باز می کند جهان آنجایی می شود که پر است از دیگران... آنها [یعنی دیگران] جهان شان با ما یکی نیست حتی ممکن است بخواهند از جهان ما، کمی یا همه را برای خودشان بردارند، با این همه به نظر می رسد جهان ما تنها وقتی بزرگ و بزرگ تر می شود که دیگرانِ بیشتری در کنار ما باشند.

یادداشت نخست کتاب با عنوان نیمکت نوشته اول در واقع مقدمه نویسنده بر کتاب است. در این یادداشت می خوانیم: تقریبا همه آن هایی که تجربه نشستن پشت میز و نیمکت مدرسه را دارند می دانند که نوجوانان این سال ها و جوانان سال های بعد، دچار چه مقاومت عمومی و ناخواسته ای در برابر گفته ها و نوشته های بزرگ ترها هستند؛ آنها می خواهند خودشان جهان را با تمام جزییاتش کشف کنند و درستی ها و نادرستی ها را خودشان به تجربه دریابند، به همین علت اغلب نوشته ها و یادداشت های موجود درباره آنها، یا برای آنها، با بی اعتنایی از طرف مخاطبان رو به رو می شود و معمولا بی حاصل است.

من خود یکی از همین نیمکت نشین های مقاوم هستم و حتی حالا هم که میز و نیمکت های دیگری را تجربه کرده ام هنوز همان مقاومت را دارم. وقتی شروع به نوشتن این یادداشت ها کردم همان اول، همه این احساسات به سراغم آمد. اما خیلی زود به خاطر آوردم مقاومت ما یکی هم به این علت بود که بزرگ ترها در گفته ها و نوشته های شان همه چیز را چنان با قطعیت مطرح می کردند که جایی را برای طرح هیچ امکان دیگری باقی نمی گذاشتند، به همین خاطر، در لحظات نوشتن این نیمکت نوشته ها سعی کرده ام جملات را با افعال غیر قطعی بنویسم.

منبع: همشهری آنلاین

به "انتشار قبل از بعدی سیدضیاالدین شفیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار قبل از بعدی سیدضیاالدین شفیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید