تعرفه های پزشکی سال جاری افزایش می یابد؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور به نقل از ایسنا، مهدی رضایی، درباره آخرین اخبار از تعرفه های پزشکی در سال 1401، توضیح داد: در حوزه سلامت باید بعضی واقعایت ها لحاظ گردد.

تعرفه های پزشکی سال جاری افزایش می یابد؟

جلسه ای روز چهارشنبه (24 فروردین) در سازمان مدیریت در رابطه با تعرفه ها تشکیل شد.

البته طبق قانون باید تعرفه ها قبل از بسته شدن لایحه بودجه تعریف گردد که در آذرماه 1400 شورای عالی بیمه تعرفه ها را تصویب و ارسال نموده بود.

در واقع بر اساس قانون، شورای عالی بیمه اقدامات فنی و اصلاحی را انجام می دهد و در نهایت عدد مصوب به سازمان مدیریت ارسال می گردد.

جلسه روز چهارشنبه که به ریاست علی احمدی- معاون اجتماعی سازمان مدیریت برگزار گردید، بعضی اظهار می کردند تعرفه مصوب در شورای عالی بیمه با رشد 28.5 درصد باید کاهش یابد.

وی با تاکید بر اینکه این اظهارنظر چندان مقبول نیست، اعلام کرد: باید همه واقعیت ها را در نظر بگیریم. اگر قیمت گذاری دستوری از حد انصاف و معمول خود خارج گردد، نتیجه معکوس خواهد داد. ما اعتقاد داریم باید در تعرفه گذاری واقعیت ها را دید.

اگر تعرفه ها را به قدری غیرواقعی ببینید که ارائه کننده خدمت از آن قیمت اجتناب کند، بازار قیمت گذاری غیر رسمی رخ می دهد که واقعیت خواهد داشت و به جیب مصرف کننده یا بیمار فشار وارد خواهد نمود. باید با روشی منطقی قیمت گذاری کرد تا ارائه دهنده خدمت هم راضی باشد.

رضایی تاکید نمود: همانگونه که با زیاده خواهی موافق نیستیم، با کاهش غیرمنطقی رشد تعرفه هم موافق نخواهیم بود. بعضی درخواست رشد منفی تعرفه را برای بخش خصوصی و رشد تعرفه 10 درصد بخش دولتی را دارند که با هیچ منطق و عقلی سازگار نیست.

در کدام قسمت توانستید کشور را با رشد منفی پیش ببرید که اکنون این بحث را برای جامعه پزشکی مطرح می کنید؟ این موضوع جز اینکه سبب یاس و ناامیدی می گردد، سبب رونق گرفتن پرداخت های غیررسمی می گردد که دود آن به چشم بیمار خواهد رفت.

معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت، تاکید نمود: با این اتفاق حوزه سلامت دچار بحران خواهد شد و ما فکر می کنیم عدد منطقی رشد تعرفه ها همان 28.5 درصد مصوب شورای عالی بیمه باشد. ما به عنوان سازمان بیمه گر برای دفاع از حقوق بیمه شده خود معتقد هستیم یک رشد تعادلی ضروری است تا ارائه دهنده و گیرنده خدمت به رضایت نسبی برسند.

وی اضافه نمود: در جلسه روز چهارشنبه اظهارات سازمان مدیریت در حد افزایش 10 درصدی تعرفه ها بود که به نظر می رسید درک درستی از جامعه پزشکی وجود نداشت.

ما نگرانیم نتیجه قیمت گذاری غیرواقعی این گردد که بیمه شده نتواند خدمت قابل قبولی بگیرد و ما هم به عنوان سازمان بیمه گر وقتی تعرفه گذاری نهایی گردد دیگر حق نداریم خارج از تعرفه، خریدی انجام دهیم و در نتیجه با رونق پرداخت غیر رسمی، پرداخت از جیب بیمه شده افزایش می یابد که هیچ کس، حتی بیمه تکمیلی هم نمی تواند این افزایش را متقبل گردد چون غیررسمی بوده است.

او تاکید نمود: غالب افراد شرکت کننده در جلسه با نظر سازمان مدیریت درباره تعرفه گذاری مخالف بودند؛ زیرا شورای عالی بیمه با آنالیز های فنی به عدد 28.5 درصد رشد تعرفه رسیده بود.

منبع: تجارت نیوز

به "تعرفه های پزشکی سال جاری افزایش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعرفه های پزشکی سال جاری افزایش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید