تغییر کد تعرفه گاز مصرفی واحدهای ریخته گری و قطعه سازی آنالیز می گردد

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، اعضای کارگروه تخصصی شورای گفت وگو موضوع محاسبه تعرفه گاز مصرفی واحدهای ریخته گری و قطعه سازان که بر اساس مصوبه هیات وزیران طبق تعرفه واحدهای تولیدکننده فولاد، مشخص می گردد را آنالیز کردند و مقرر شد پس از دریافت استعلام های درخواست شده از سوی دبیرخانه شورا، موضوع در نشست اصلی شورای گفت وگو آنالیز گردد.

تغییر کد تعرفه گاز مصرفی واحدهای ریخته گری و قطعه سازی آنالیز می گردد

بر اساس اظهارات محسن عامری، مدیر دبیرخانه شورای گفت وگو در حال حاضر تعرفه گاز مصرفی واحدهای فراورینماینده فولاد بر اساس مصوبه هیات وزیران با کد تعرفه 15 که برابر با 260 تومان به ازای هر مترمکعب است، محاسبه می گردد. این در حالی است که بعضی واحدها که در زنجیره فراوری فولاد در نظر گرفته شده اند، با توجه به حجم اندک گاز نسبت به تعرفه معین شده، معترض هستند.

وی ادامه داد: واحدهای ریخته گری و یا قطعه سازان تنها از گاز برای پیش گرمایش بعضی محصولات استفاده می نمایند و بیش ترین حجم انرژی مصرفی آنها برخلاف فراورینمایندگان آهن اسفنجی، برق است.

مدیر دبیرخانه شورای گفت وگو خواسته فعالان واحدهای ریخته گری و قطعه سازی را جایگزینی تعرفه کد 10 به جای کد 15 اظهار داشت و گفت: این واحدها بر این باورند که نرخ تعرفه گاز مصرفی آنها باید 100 تومان به ازای هر مترمکعب که تعرفه گاز مصرفی واحدهای صنعتی است، معین گردد.

در این رابطه اعضای انجمن صنفی ریخته گری معتقدند مصوبه هیات وزیران معطوف به فراورینمایندگان آهن اسفنجی است که به تنهایی 5 درصد مصرف کل گاز کشور را به خود اختصاص می دهند. البته در این بخش نیز گاز به عنوان خوراک، مصرف نمی گردد و تنها جنبه فرآیندی دارد و به همین دلیل هم هیات وزیران به هنگام تصمیم گیری، کد تعرفه 15 که برابر با 260 تومان به ازای هر مترمکعب است را معین کردند.

نبود وحدت رویه در استان های مختلف و وجود بعضی اعتراض ها و تشکیل پفراینده در دستگاه های نظارتی، مسئله دیگری است که به اعتقاد اعضای این انجمن باید مورد توجه قرار گیرد. در این باره عبدالحمید قدیمی، دبیر انجمن صنفی ریخته گری تأکید کرد: زمانی که مدیران منطقه ای شرکت گاز با تفاسیر مختلف از مصوبه هیات وزیران اقدام به معین کد تعرفه می نمایند، بازار را از نظم رقابتی خارج نموده و موجب بروز درگیری می شوند. در حال حاضر بعضی استان ها کد تعرفه 10 را برای واحدهای ریخته گری و قطعه سازی اعمال می نمایند و بعضی کد تعرفه 15 که این ناهماهنگی موجب شده بازار در حالت رقابتی خارج گردد.

این فعال مالی خواهان وحدت رویه در این حوزه شد. همچنین اعضای انجمن فراورینمایندگان فولاد نیز این خواسته را تأیید کردند و خواهان اجرای آن شدند. در این مورد سید رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن فراورینمایندگان فولاد با بیان این مطلب که نوردکاران نیز مانند واحدهای ریخته گری، گاز بسیار اندکی مصرف می نمایند، خواهان تفکیک این واحدها از یکدیگر شدند.

سید جلال نورموسوی، رئیس امور تعرفه ها و قراردادهای شرکت ملی گاز در واکنش به آنچه در این نشست مطرح شد، اظهار داشت: شرکت ملی گاز در معین تعرفه ها، مصرف غالب هر نوع انرژی در واحد موردنظر را ارزیابی می نماید. در خصوص واحدهای ریخته گری و قطعه سازی نیز همین فرآیند رعایت می گردد و اگر اشتباهی هم رخ دهد، موضوع قابل رسیدگی بوده و قابل برگشت است.

وی ادامه داد: در مصوبه هیات وزیران در خصوص کل بخش فولاد صحبت شده که واحدهای ریخته گری و قطعه سازی را هم شامل می گردد. از طرفی در این مصوبه به خوراک اشاره ای نشده چراکه در شرکت های فولادی، گاز به عنوان خوراک محسوب نمی گردد به همین دلیل هم نرخ 260 تومان در نظر گرفته شده است. برای مثال در خصوص پتروشیمی ها که بخشی از گاز مصرفی برای آنها جنبه خوراک فراوری را دارد، حدود 1000 تومان محاسبه می گردد. اما این تفکیک درباره واحدهای فولادی منظور نشده است.

نورموسوی توضیح داد: شرکت ملی گاز کل واحدها از گندله سازی به بعد را جزو زنجیره فولاد در نظر می گیرد.

حمیدرضا صالحی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران با بیان این نکته که در این زمان، مختصات محیط کسب وکار اهمیت بالایی دارد، تأکید کرد: اقتصاد ایران به سمت آزادسازی قیمت ها در حرکت است اما این رویه در بعضی بخش ها اعمال شده و همچنان در بعضی دیگر از بخش ها رعایت نمی گردد و این ناهماهنگی منجر به بروز اختلالات جدی شده است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران کاهش یارانه های انرژی را یک اقدام ضروری توصیف کرد و گفت: با اینکه یارانه های بخش انرژی حذف شوند، موافق هستیم اما این فرایند باید به تدریج و اصولی انجام گردد. به اعتقاد من زمانی که کالا ارزش پیدا می نماید، کسب وکار تعریف می گردد. با این وجود واحدهای ریخته گری و قطعه سازی که مصرف گاز کمی دارند و تنها برای پیش گرمایش از آن استفاده می نمایند باید از فراورینمایندگان آهن اسفنجی که مصرف گاز بالایی دارند، تفکیک شوند.

در نهایت عامری با توجه به آنچه در این نشست عنوان شد، گفت: برای تصمیم گیری دقیق در این باره ضروری است انجمن صنفی ریخته گری، شرکت ملی گاز و انجمن فراورینمایندگان فولاد، آمار و اطلاعاتی در خصوص تعداد واحدهای ریخته گری، قطعه سازی و نوردکاران و میزان حجم گاز مصرفی آنها برای دبیرخانه شورای گفت وگو ارسال نمایند.

وی ادامه داد: باید این مسئله معین گردد که درآمد دولت با اعمال تعرفه کد 10 برای این تعداد از واحدها چه میزان کاهش پیدا خواهد نمود. از سویی ضروری است نظر رسمی معاونت حقوقی ریاست جمهوری را درباره مصوبه هیات وزیران و مشمولان آن مصوبه دریافت کنیم. استعلام های دریافتی در نشست اصلی شورای گفت وگو آنالیز خواهد شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "تغییر کد تعرفه گاز مصرفی واحدهای ریخته گری و قطعه سازی آنالیز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر کد تعرفه گاز مصرفی واحدهای ریخته گری و قطعه سازی آنالیز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید