روزنامه سعودی: 2021 با ایران مذاکره نکنید؛ در موضع قدرت است

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، فارس نوشت: یک روزنامه سعودی با انعکاس نگرانی چند کشور عربی از بازگشت نفت ایران به بازار در نتیجه هرگونه عقب نشینی آمریکا، هشدار داد، واشنگتن نباید در سال 2021 با ایران وارد مذاکره شود چون ایران در موضع قدرت است.

روزنامه سعودی: 2021 با ایران مذاکره نکنید؛ در موضع قدرت است

روزنامه سعودی العرب چاپ لندن، روز پنجشنبه (هفدهم مهر) در یادداشتی، به آمریکا درباره مذاکره با ایران هشدار داد و نوشت، ایران سال 2021 در موضع قدرت واقع شده است.

العرب با تیتر 2021 برای امضای توافق هسته ای جدید با ایران مناسب نیست؛ ایران در موضع قدرت است، در ابتدای یادداشت نوشت، اگر رئیس کاخ سفید، اصرار داشته باشد که تهران را به بازگشت به میز مذاکره متقاعد کند و در مقابلش، تحریم صادرات نفت آن را کاهش دهد، ایران در سال 2021 در موضع قدرت خواهد بود.

العرب ادامه داد، تحلیلگران می گویند، فارغ از اینکه در سوم نوامبر چه کسی رئیس جمهور آمریکا می شود، سال آینده [2021] برای امضای توافق هسته ای جدید با ایران یا حتی برای کاهش محدودیت های اقتصادی بدون موافقت همسایگانش مناسب نیست؛ ناظران سیاسی می گویند هر دو نامزد، بشدت دنبال رسیدن سریع به سازشی با تهران هستند. ترامپ افتخار می کند که می تواند مذاکره کند و طی چهار هفته به توافق برسد و بایدن هم مایل به کسب پیشرفتی در اهدافش در حوزه سیاست خارجی از طریق صد روز نخست حضورش در کاخ سفید است.

العرب نوشت: هر دو (ترامپ و بایدن) متعهد شده اند که پرونده تعامل با جمهوری اسلامی را در اولویت قرار می دهند. بایدن با برخی ملاحظات تمایل به بازگشت به توافق هسته ای 2015 دارد و ترامپ هم دنبال توافقی جدید و سرسخت تر که شامل [موضوعاتی مثل] دخالت های منطقه ای و برنامه موشک های بالستیک ایران شود. در هر دو حالت [رئیس جمهور شدن بایدن یا ترامپ]، احتمال زیاد، مشوّق اول برای ایران، کاهش تحریم نفتی است. اما حقیقت دردناکی هست که هیچ یک از این دو به آن توجه نکرده اند و آن بازار جهانی نفت و بخصوص [اوضاع اقتصادی] کشورهای عربی خلیج [فارس] است که برای بازگشت نفت ایران آماده نیستند. حتی اگر آمریکا در تلاش ها برای رسیدن به توافق با ایران در ابتدای سال 2021 سرعت عمل به خرج بدهد، کشورهای عربی خلیج [فارس] هزینه هایی را که در نتیجه بحران سال 2020، جنگ نفتی روسیه و عربستان سعودی و در پی بحران ویروس کرونا متحمل شدند، به حساب خواهند آورد.

به نوشته العرب، خوش بینانه ترین پیش بینی ها از قیمت نفت که معتقد است واکسن کرونا در آمریکا اواخر سال 2020 به بازار می آید، قیمت نفت برای اواخر سال 2021 را 65 دلار پیش بینی می کند. این قیمت حتی از نرخ توازن (برابری هزینه و درآمد هر بشکه) هم برای کشورهای خلیج [فارس] کمتر است حتی اگر سخت ترین بودجه های ریاضتی را در پیش بگیرند.

به نوشته این روزنامه سعودی بازگشت نفت ایران به بازار، سبب کاهش زیاد قیمت نفت خواهد شد و این مایه افزایش دردمندی تولیدکنندگان عربی نفت می شود و این درباره فرصت های حصول توافق بین آمریکا و ایران بشارتی نمی دهد. برای اینکه هر گونه راه حلی با ایران به نتیجه برسد، باید شامل همسایگانش هم بشود بخصوص عربستان سعودی، امارات و بحرین، اما آنها در حقیقت در شرایطی نیستند که اجازه داده شود مذاکره کنند.

العرب نوشت: اگر رئیس کاخ سفید بر رسیدن به توافق با ایران اصرار کند، ایران در 2021 در موضع قدرت خواهد بود. اما با توجه به اوضاع نابسامان شرایط اقتصادی و تنگنایی که به دلیل تحریم های اقتصادی آمریکا در آن واقع شده، تهران را در مقابل کاهش تحریم صادرات نفتش، به بازگشت به میز مذاکره متقاعد خواهند کرد. به احتمال زیاد این بهترین راهبردی است که همه طرف ها آن را دنبال خواهند کرد؛ یعنی تغییر تدریجی در سال 2021 به همراه مشوق هایی برای آرام کردن تنش های منطقه ای و کمک به بهبود اقتصادی اما نه بازگشت ایران به بازار نفت. به جای عجله در امضای توافق جدید، آمریکا باید ایران و همسایگان عربش را جهت اعتمادسازی به بهره برداری از [اوضاع سال] 2021 تشویق کند مثل همکاری در موضوع همه گیری ویروس کرونا و اشکال دیگری از مشارکت اقتصادی که حصولش در زمان امضای توافق هسته ای سال 2015 ممکن بود.

این روزنامه سپس خواستار ابراز حسن نیت یکطرفه از جانب ایران از طریق جنگ یمن شد که عربستان تا گلو درگیر آن است و ضمن شورشی خواندن ارتش و نیروهای مردمی یمن، نوشت ایران به نوبه خود می تواند دست کم با شانه خالی کردن از حمایت شورشیان حوثی در یمن و توقف صدور سلاح و آموزش [آنان] حسن نیت خود را ابراز کند [!].

این روزنامه بی توجه به همکاری مستمر ایران و آژانس و بازرسی های مستمر ادامه داد: همچنین بازگشت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تهران فرصت اظهار تمایل به همکاری با ابتکارات بین المللی را فراهم می کند و می تواند باب مذاکره مقدماتی درباره متوقف کردن هرگونه فعالیت غنی سازی دیگرش را باز کند. طی همین سال کشورهای عربی خلیج [فارس] می توانند اقتصاد متضررشان را با تدابیر ریاضتی و شاید انتقال سریع به خصوصی سازی یا هر ابتکار گردشگری، بهبود ببخشند.

این روزنامه سعودی سال 2022 را برای مذاکره با ایران مناسب تر دانست و نوشت: بهبود یافتن اقتصاد جهانی شاید سال 2022 را برای امضای توافق جدید با جمهوری اسلامی مناسبت تر قرار دهد.

این روزنامه سعودی در سرانجام به نقل از ناظران سیاسی ادعا کرد که ادامه تحریم ها و توافق [احتاقتصادی] منوط به نتیجه انتخابات آمریکاست و فارغ از اینکه چه کسی پیروز آن باشد، چارچوبی برای تفاهم، مذاکره و چانه زنی ها هست و شکل آن بستگی به رئیس جمهور آینده [آمریکا] دارد.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "روزنامه سعودی: 2021 با ایران مذاکره نکنید؛ در موضع قدرت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه سعودی: 2021 با ایران مذاکره نکنید؛ در موضع قدرت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید