آمریکا: ونزوئلا می خواهد از انتخاب مجدد گوایدو جلوگیری کند

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، آمریکا رئیس جمهور ونزوئلا را به رشوه دهی به قانونگذاران این کشور جهت جلوگیری از انتخاب مجدد گوایدو متهم کرد.

آمریکا: ونزوئلا می خواهد از انتخاب مجدد گوایدو جلوگیری کند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ کاتالوگ و بروشور، آمریکا روز جمعه نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا را به رشوه دهی به قانونگذاران برای جلوگیری از انتخاب مجدد خوان گوایدو به ریاست مجدد مجمع ملی ونزوئلا متهم کرد.

انتخابات مجمع ملی ونزوئلا قرار است روز 5 ژانویه برگزار خواهد شد. این رأی گیری تعیین خواهد کرد که آیا گوایدو برای یک دوره دیگر ریاست این مجمع را به عهده خواهد گرفت یا خیر.

گوایدو چند ماه پیش خودش را رئیس جمهور ونزوئلا گفت. آمریکا و سایر کشورهای غربی او را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخته اند. دولت آمریکا امیدوار بود بتواند سران ارتش را به کودتا علیه مادورو ترغیب کند، اما ناکام ماند.

الیوت آبرامز، کننده ویژه دولت آمریکا در امور ونزوئلا روز جمعه مدعی شد دولت مادورو از رشوه، تهدید، دستگیری برای جلوگیری از انتخاب مجدد گوایدو استفاده می کند.

آبرامز با بیان این ادعا که دولت ونزوئلا قصد دارد از برگزاری انتخابات آزاد جلوگیری کند گفت که واشنگتن تحریم ها علیه این کشور را ادامه خواهد کرد.

آمریکا و گروهی از متحدان این کشور در سال های گذشته تلاش کرده اند با دامن زدن به بحران اقتصادی ونزوئلا در این کشور ناآرامی ایجاد کنند.

بهمن ماه سال گذشته خوان گوآیدو در اقدامی غیرقانونی خودش را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناخته و ادامه دولت مادورو را که تنها چند ماه پیش از آن با رأی بالای مردم ونزوئلا مجددا به ریاست جمهوری انتخاب شده بود، غیرقانونی گفت.

پس از آن نیز، واشنگتن با وضع تحریم هایی علیه کاراکاس، تمام تلاش خود را برای برکنار کردن دولت مادورو از قدرت به کار گرفت.

واشنگتن مرداد ماه سال جاری به همین دلیل تمامی دارایی های دولت ونزوئلا در آمریکا را مسدود کرد.

در شهریورماه نیز آمریکا روز 24 سپتامبر (2 شهریور) چهار شرکتی که در بخش نفتی ونزوئلا فعالیت داشتند را تحت تحریم های خود قرار داد و علاوه بر آن 4 نفتکشی را که در این زمینه انتقال نفت ونزوئلا فعالیت می کردند اموال مسدود شده گفت.

کاخ سفید هنگام اعلام به رسمیت شناختن گوآیدو انتظار داشته وی ظرف تنها چند روز رسما مادورو را کنار بزند و نظامیان را نیز با خود همراه کند. با گذشت چند ماه، این سناریو عملا شکست خورده و تلاش های واشنگتن برای ترغیب نظامیان به حمایت از گوآیدو ناکام مانده است.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا خردادماه سال جاری در یک جلسه پشت درهای بسته در نیویورک تحلیل صادقانه ای از شرایط مخالفان دولت ونزوئلا ارائه کرد و نبود اتحاد میان مخالفان را عامل شکست طرح های آمریکا در آن کشور دانست.

پامپئو گفته است: لحظه ای که مادورو برود هر کسی دستش را بالا می برد و می گوید من را ببینید، رئیس جمهور بعدی ونزوئلا هستم. بیش از 40 نفر هستند که حق خودشان می دانند بعد از مادورو کار را به دست بگیرند.

اظهارات پامپئو با مواضعی که دولت ترامپ علناً درباره مخالفان ونزوئلا اعلام کرده تفاوت زیادی دارد. دولت آمریکا همواره ادعا کرده معارضان ونزوئلا تحت رهبری خوان گوایدو متحد و قدرتمند هستند. (جزئیات بیشتر)

مادورو، کلمبیا و آمریکا را متهم کرده که پشت پرده توطئه برای سرنگونی دولت وی و ترورش بوده اند.

در حالیکه آمریکا و کلمبیا و شماری از کشورها، گوایدو را بعنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت می شناسند اما کشورهایی از جمله روسیه و چین و ایران همچنان، مادورو را رئیس جمهور قانونی ونزوئلا می دانند.

مادورو چندی پیش گفت علیرغم تلاش های واشنگتن برای افزایش فشار حداکثری به دولت ونزوئلا رشد اقتصادی این کشور از سال 2020 آغاز خواهد شد. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس

به "آمریکا: ونزوئلا می خواهد از انتخاب مجدد گوایدو جلوگیری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا: ونزوئلا می خواهد از انتخاب مجدد گوایدو جلوگیری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید