فراوری محصولات پیشرفته و نوین برای درمان زخم های مزمن

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، دکتر حمیدرضا طیبی در این مراسم با بیان این که انسان سالم توسعه یافته زیرساخت اصلی پیشرفت و توسعه است، گفت: توسعه علمی و فناورانه در حوزه پزشکی از زمینه های مهم فعالیت جهاد بوده و خوشبختانه نقش غیرقابل انکاری در توسعه خدمات علوم تولیدمثل و درمان ناباروری، سرطان و به ویژه سرطان پستان، طب بازساختی و ترمیمی و زخم های مزمن در سطح ملی و بین المللی داشته است.

فراوری محصولات پیشرفته و نوین برای درمان زخم های مزمن

رئیس جهاددانشگاهی اظهار کرد: به علت انجام فعالیت های پیروز فناورانه در حوزه های فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم انسانی و اجتماعی، جهاددانشگاهی پیروز به انجام فعالیت های بین رشته ای مهمی در حوزه های مختلف و به ویژه یاری به ارتقاء خدمات پزشکی در درمان بیماران شده است.

طیبی با اشاره به اینکه در حوزه زخم های مزمن، یکی از نیازهای جامعه ما محصولات پیشرفته و نوین در درمان زخم های مزمن شامل زخم پوش ها و پوست های جایگزین است، عنوان نمود: در سال های اخیر به دلیل تحریم های ظالمانه شاهد آن بودیم که بسیاری از بیماران ما به دلیل کمبود بعضی از این محصولات دچار مشکل شدند، به همین دلیل جهاددانشگاهی در قالب طرح های فناورانه با موضوع پژوهشکده فناوری های زخم و ترمیم بافت و همکاری سایر بخش های فنی و مهندسی، فراوری این محصول را از سال های گذشته در دستور کار قرار داده که مراحل فراوری آزمایشگاهی آن به انتها رسیده است و با سپری کردن فاز تایید بالینی و اخذ مجوزهای لازم این محصولات در دسترس مبتلایان به زخم های مزمن قرار خواهد گرفت.

وی بابیان اینکه کرونا علی رغم همه مصیبت ها و آلامی که بر بشر وارد نموده، استفاده از فضای مجازی را به یک اجبار و فرصت تبدیل کرد اضافه نمود: این موضوع برای جامعه علمی کشورمان که انتقال تجارب علمی و فناورانه را یک ضرورت برای بیان توانمندی های خود و استفاده از تجارب پیروز دیگران می داند و تحریم ها این فرصت را در ارتباط با حضور و استفاده از دانشمندان خارجی گرفته بود، هم فرصت حضور آن ها را فراهم نموده است و هم این فرصت را فراهم نموده که متخصصان بیشتری بتوانند از مزایای این کنفرانس ها استفاده نمایند.

لزوم توجه به کاهش هزینه های درمان زخم های مزمن

دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ارتباطی مجازی در مراسم افتتاحیه این کنگره بابیان اینکه در درمان بیماران زخم های مزمن تخصص گرایی و فوق تخصص گرایی اشتباه فاحشی است، گفت: در جهت فراوری محصولات برای درمان بیماران باید به توان فراوری داخلی اتکا کنیم تا هزینه های درمان کاهش پیدا نمایند تا بیماران مجبور نشوند به دلیل هزینه های بالا از درمان اجتناب نمایند یا درمان مناسب را دریافت ننمایند.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: از جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران تشکر می کنم که اقدامات متعددی در حوزه سلامت خصوصاً در پژوهش و با تأسیس پژوهشکده زخم و ترمیم بافت یاری شایانی به این موضوع مهم در کشور نموده است.

حریرچی به شیوع زخم های مزمن در کشور اشاره و بیان نمود: زخم های مزمن خصوصاً زخم های مزمن دیابتی که شیوع قابل توجهی دارند و زخم های مزمنی که ناشی از انواع درمان های مختلف سرطان خصوصاً رادیوتراپی حاصل می گردد، می تواند تأثیر به سزایی در کیفیت زندگی افراد مبتلا بگذارد و حتی گاهی از خود سرطان و بیماری دیابت تأثیر بیشتری در فعالیت شغلی یا اجتماعی یا خصوصاً کیفیت زندگی دارد.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و آگاهی بخشی به دو گروه مرتبط با زخم های مزمن را ضروری دانست و گفت: مهم ترین اقدامی که ضروری است در این زمینه انجام دهیم، آگاهی بخشی و آموزش مناسب به دو گروه است، یک گروه بیماران و حمایت نمایندگان خانوادگی و فامیلی بیماران هستند، با آموزش به این گروه می توانیم از شیوع زخم های مزمن پیشگیری کنیم یا از پیشرفت این زخم ها به مراحل بالاتر جلوگیری کنیم. گروه دوم درمانگران ازجمله پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان هستند که گاهی حتی ممکن است در تشخیص و اهمیت این زخم ها و ضرورت آغاز درمان اولیه و انجام درمان مناسب آگاهی لازم را نداشته باشند و آموزش لازم به آنان داده نشده باشد. باید اهمیت این زخم ها و راه های پیشگیری را تبیین نموده و آموزش داد که بهترین راه این اقدام به وسیله شبکه بهداشتی و درمانی کشور است.

حریرچی با تاکید بر اینکه این اشتباه فاحشی است که گمان کنیم برای درمان هر بیماری باید به متخصص یا فوق تخصص آن بیماری مراجعه گردد و به واسطه این اشتباه بیماران شهرهای کوچک و روستاها را به این افراد ارجاع داده شوند اضافه نمود: اگر می خواهیم به مردم خدمت کنیم و موضوع زخم را حل کنیم بهترین راه این است که در شبکه ای که در گستره وسیع ایران نفوذ دارد به صورت مرحله ای به بهورزان، پزشکان عمومی، متخصصین و غیره آموزش های لازم دهیم تا همین افراد به درمان بیماران بپردازند، پس ازآن اگر بیماری شرایط پیچیده ای داشت برای درمان به متخصصان آن حوزه ارجاع داده شوند.

حریرچی بابیان اینکه پانسمان های نوین تأثیر به سزایی در درمان زخم های مزمن دارند، گفت: باید به توان فراوری داخلی اتکا کنیم تا هزینه های درمان کاهش یابند. مطمئن باشید بسیاری از خانواده ها و بیمه گران، توان پرداخت هزینه هایی که امروز مطرح است را ندارند و همین مساله باعث اختلاف طبقاتی در دریافت درمان می گردد به همین دلیل در این جهت حتماً به فراوری داخل اتکا کنید و پیگیر باشید که بتوانید براساس فراوری داخل و نیم نگاهی به بازارهای منطقه که فراوری داخل را مقرون به صرفه می نماید اقدام کنید تا به بیمار و کشور هزینه زیادی تحمیل نگردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فراوری محصولات پیشرفته و نوین برای درمان زخم های مزمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری محصولات پیشرفته و نوین برای درمان زخم های مزمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید