کدام بیماران کرونایی به فاویپراویر و رمدسیویر احتیاج دارند؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، خبرنگاران/اصفهان مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان به تشریح نقش درمان های دارویی و مکمل ها در مقابله با کووید 19 پرداخت.

کدام بیماران کرونایی به فاویپراویر و رمدسیویر احتیاج دارند؟

رضا فدایی امروز (چهارشنبه- 21 آبان ماه) در دومین روز از اولین همایش ملی فراوری دانش سلامتی در روبروه با کرونا و حکمرانی در جهان پساکرونا که به صورت مجازی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد با موضوع تاریخچه ای از درمان ها تا پیشرفت ها در زمینه درمان کووید 19 برگزار گردید، اظهار کرد: از روزهای نخست شیوع گسترده این ویروس که منشا آن در چین بود، تمام صاحبنظران معتقد بودند این ویروس به زودی به همه جا تسری می یابد و این درحالی بود که در ابتدای امر تمام اخبار این بیماری به چین محدود بود، اما چیزی نگذشت در جهان نیز منتشر شد.

وی اضافه نمود: چین از همان روزهای نخست، تحقیقات بر روی این بیماری را آغاز کرد و با گسترش بیماری در اروپا و آمریکا، سایر کشورها نیز آنالیز درمانی خود را آغاز کردند. در ابتدا جهان علم در حال محک زدن این بیماری بود و نتایج بعضی مقالات گاها رد شد و یا نتایج متناقضی به همراه داشت.

نرخ متوسط 3 درصد مرگ و میر برای بیماری های تنفسی بالا است

این متخصص بیماری های عفونی توضیح داد: خیلی سریع همه به این نتیجه رسیدند که با یک بیماری ویروسی تنفسی واگیردار روبرویم که مرگ و میری حدود 5 درصد در کل مبتلایان و 10 تا 20 درصد در بیماران بستری دارد. این رقم بسیار بالا و خطرناک بود چراکه برای بیماری ویروسی تنفسی نرخ مرگ و میر 3 درصد بالا است.

فدایی انتظار از روش های درمانهای کووید را اینگونه گفت که اولا بیمار درمان گردد و بهبودی وی بازگردد، همچنین بتوان از انتشار ویروس به سایر افراد پیشگیری کرد. هدف مهم، کم کردن بستری بیماران در بیمارستان است.

وی اضافه نمود: بر اساس آمار به دست آمده در مورد این بیماری، 80 درصد مبتلایان علایم خیفیف کووید 19 را تجربه می نمایند و یا بی علامت هستند، 15 درصد علائم متوسط تا شدید دارند و در نهایت 5 درصد بیماران دچار علائم بسیار شدید می شوند.

مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان تاکید نمود: در این میان آنچه مهم است توجه به این نکته بود چه ابزار درمانی داشته باشیم که جلوی فاز خفیف به متوسط بیماری را بگیرد.

داروی کلروکین، موجب کم کردن بیماران بستری نمی گردد

فدایی در مورد داروهای پیشنهاد شده برای مبارزه با این بیماری، گفت: ابتدا کلروکین مطرح شد که این دارو در درمان بیماری مالاریا استفاده می گردد. دلیل استفاده از این دارو برای مقابله با کرونا، عملکرد این دارو با نیمه عمر بالای 24 ساعت آن است که تصور می شد، بتواند جلوی تکثیر سلول داخل سلول میزبان را بگیرد. چین در مقالات اولیه از اثربخشی این دارو سخن می گفت، اما رفته رفته سایر کشورها نیز این دارو را تست کردند و در مجموع محافل علمی به این نتیجه رسیدند که این دارو برخلاف ادعاهای مطرح شده، موجب کم کردن بیماران بستری نمی گردد و انتظار اولیه را برآورده نمی نماید.

به گفته مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان در کشور ما در پروتکل ملی که وزارت بهداشت مرتب آن را بروز می نماید، کلروکین در درمان سرپایی مطرح است و برای بیماران علامت داری که بیماری زمینه ای از قبل دارند این دارو جز دستورالعل کشوری است.

وی با بیان اینکه بحث در مورد این دارو هنوز ادامه دارد، گفت: در مرحله بعد، آنتی اکسیدان ها مطرح شد و در این بین استفاده از استامینوفن ها مطرح شد که بسیار داروی ایمنی است.

فدایی تاکید نمود: بیمارانی که دارای علایم هستند، با استامینوفن آرام می شوند. همچنین گفته شد که اسپرین و ایبوپروفن نیز در تسکین علایم و کم کردن سایتوکین ها و بهبود بیمار موثرند. اما نکته مهم این است که اگر با استامینوفن نتیجه مثبت گرفتیم به سمت دیگر داروها نمی رویم و باید مواظب دوز مجاز دارو و مسائل بیماران باشیم. در اطفال نیز استامینوفن ها تجویز می گردد.

با تجویز غیرمنطق آنتی بیوتیک در درمان کرونا موافق نیستیم

به گفته این متخصص بیماری های عفونی، در مرحله بعد، آنتی بیوتیک ها و نقش آنها در مهار این بیماری مورد بحث نهاده شد که با قاطعیت می توان گفت منشا این بیماری ویروس است و نباید از آنتی بیوتیک برای درمان آن استفاده کرد.

مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان اینکه گفته می گردد، بعضی آنتی بیوتیک ها آثار ضد التهابی دارد، توضیح داد: در مجامع علمی این موضوع مطرح است، اما به دلیل اینکه داروی ضد التهابی برای درمان داریم، به هیچ وجه استفاده از آنتی بیوتیک ها مجاز نیست. استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک شرایط سختی ایجاد می نماید و نگران این هستیم که در آینده با آنتی بیوتیک هایی روبرو شویم که خاصیت خود را از دست بدهند.

فدایی در مورد تجویز آزیترومایسین ها هشدار داد و گفت: پزشکان در درمان مبتلایان به کووید 19 و دیگر بیماری های عفونی از پروتکل های ملی مصوب باید استفاده نمایند و رهنمودهای وزارت بهداشت را مدنظر داشته باشند.

به گفته این متخصص بیماری های عفونی امکان اینکه بیمار کرونایی همزمان مبتلا به نوع عفونی باکتری گردد کم است، از اینرو منطقی نیست آنتی بیوتیک تجویز گردد.

وی با بیان اینکه در دوران پاندمی کرونا، صنایع دارویی کوشش کردند دارویی ارائه دهند که مستقیم ویروس را تحت تاثیر قرار دهد، اعلام کرد: در مرحله ای فاویپراویر را مطرح کردند که شواهد علمی برای اینکه این دارو در درمان کوید موثر باشد بسیار کم است و از سویی دوز دارو باید بالا باشد و قبل از اینکه دارو نتیجه بدهد اثرات کلیوی دارد، به همین دلیل گفته می گردد، در بیماران سرپایی استفاده نگردد.

در آینده نزدیک امید فوری به دسترسی واکسن نداریم

فدایی ادامه داد: رمدسیویر نیز که برای درمان ابولا استفاده شده بود، مطرح شد و در اوایل در تعداد کمی از بیماران آزمایش شد و الان اختلاف نظر در مورد این دارو ادامه دارد.

مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان از دسترس بودن هر دوی این داروها در کشور اطلاع داد و توضیح داد: رمدسیویر از معدود داروهایی است که در بیماران بدحال نقش دارد.

وی همچنین به نقش مکمل ها و ویتامین ها در این بیماری اشاره نمود و گفت: انواع مکمل ها مطرح شد اما اینکه آیا در پیشگیری و درمان موثر است جای بحث دارد. بهتر است مکمل ها را کسانی که کمبود دارند مصرف نمایند زیرا در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است، اما به استفاده از بیمار مبتلا به کووید به عنوان درمان وجاهت علمی بالایی ندارد.

این متخصص بیماری های عفونی در مورد تاثیر گیاهان دارویی در درمان کرونا، اظهار کرد: اثبات اینکه موثر هستند یا خیر، احتیاج به آزمایشات دقیق بدون مداخله دیگر روش های درمانی است که تا به امروز پیروز نشده ایم، البته اکنون چند داروی گیاهی مجوز درمان گرفته اند و می توان گفت این داروها در تسکین علایم و سپری کردن دو هفته مبتلایان مفید هستند.

فدایی به موضوع ساخت واکسن اشاره نمود و گفت: از ابتدای اپیدمی مطالعات در این خصوص آغاز شد و در این بین نگاه امیدوارانه و حتی گاهی ناامیدانه به ساخت واکسن وجود داشت. نگاه بدبینی این بود که فرایند ساخت واکسن 10 سال زمانبر است و ما فرصت این را نداشتیم، اما با بهره گیری از توان علمی جهانی و پیشرفت هایی که اکنون داریم دسترسی به واکسن قابل انتظار است.

ابتلا به ویروس های خانواده سرماخوردگی تنها چند ماه ایمنی دارد

به گفته وی البته کووید از خانواده ویروس سرماخوردگی است و ابتلا به ویروس های این خانواده تنها چند ماه ایمنی می دهد، از اینرو واکسن نیز احتیاجمند تجویز مکرر است.

فدایی با بیان اینکه در حال حاضر توفیقات خوبی به دست آمده و اکنون بسیاری به آزمایش فاز انسانی رسیده اند، یادآور شد: ساخت واکسن از چین آغاز شده و در بعضی کشورها به دلیل بروز مسائل مطالعات متوقف شده است. دورنمای واکسن برای این بیماری مثبت خواهد بود اما به امید این راهکار نباید باشیم و فاصله گذاری اجتماعی، اعمال محدودیت تردد، بیماریابی به موقع، استفاده از ماسک و شستن دست ها به هیچ وجه نباید فراموش گردد.

مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: در کنترل افکار عمومی نباید این نکته غالب گردد که واکسن را در ایران داریم و صورت مسئله پاک می گردد. آنفلوانزا ده ها سال است واکسن دارد و باز هم شاهد مسائل این بیماری هستیم. از سویی دیگر اینکه چقدر در ایران این واکسن قابل تامین است را باید در نظر بگیریم. در آینده نزدیک امید فوری به دسترسی واکسن نداریم و راهکارهای فعلی را باید تداوم دهیم.

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، نخستین همایش ملی فراوری دانش سلامتی در روبروه با کرونا و حکمرانی در جهان پساکرونا 20 و 21 آبان ماه به همت مرکز تحقیقات توسعه علوم پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد و تحت حمایت پایگاه استنادی جهان اسلام و سیویلیکا در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد برگزار می گردد.

این همایش در موضوع اصلی دستیابی به دانش سلامتی و با 10 محور بین رشته ای نظام سلامت از جمله علوم پزشکی، مدیریت، حقوق، روانشناسی، محیط زیست، سبک زندگی، فنی مهندسی، تجارب تاریخی بحران و بیماری در جهان، آموزش، پژوهش و فناوری برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کدام بیماران کرونایی به فاویپراویر و رمدسیویر احتیاج دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام بیماران کرونایی به فاویپراویر و رمدسیویر احتیاج دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید