دزدان دریایی امروزی؛ کدام کشورها بیشترین دزدان دریایی جهان را دارند؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، این روزها، دزدی کشتی ها به وسیله قایق های تندروی مجهز به سیستم GPS، سلاح گرم و غیره، چیز عجیبی نیست. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا با این دزدان دریایی مدرن آشنا شویم.

دزدان دریایی امروزی؛ کدام کشورها بیشترین دزدان دریایی جهان را دارند؟

تا همین چند وقت پیش، خبر دزدی کشتی ها، به ندرت از رسانه ها پخش می شد. با این حال، این گونه دزدی ها، طی سال های اخیر به ویژه در سواحل کشور سومالیبسیار زیاد شده است. البته یک ائتلاف بین المللی برای مقابله با چنین حوادثی شکل گرفته است. این ائتلاف موفقیت های زیادی کسب نموده و تا حدی توانسته آرامش را به سواحل سومالی باز گرداند.

با این حال، دزدان دریایی به دیگر مسیرهای آبی جهان از جنوب شرق آسیا و دریای مدیترانهگرفته تا غرب آفریقا و آمریکای مرکزی پراکنده شده اند. چنین دزدی هایی، خطری جدی برای سفرهای دریایی محسوب می شوند و نیز نظارت بر اقیانوس های پهناور را بسیار سخت می نمایند. مراقبت و حراست از این آب ها، احتیاج به منابع مالی بسیار زیاد و تجهیزات پیشرفته دارد. علاوه بر این، حتی با وجود تمهیدات امنیتی شدید، موفقیت کامل در نظارت بر دریاها، بدون همکاری های بین المللی حاصل نخواهد شد.

نواحی کلیدی مورد حمله دزدان دریایی

طبق گفته ها، دزدی دریایی معمولاً در نقاط مسدود اتفاق می افتد. نقاط مسدود به مناطقی مانند تنگه، کانال، آبراه کوچک و غیره گفته می گردد که هنگام گذر از آن، قدرت دفاعی کشتی و یا قایق عبور نماینده را به شدت کاهش می دهد. برای نمونه می توان به کانال پانامابین اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام اشاره نمود که توجه دزدان دریایی بسیاری را به خود جلب نموده است. تنها در سال 2014، حدوداً 44 فقره دزدی در این ناحیه گزارش شده است. این کانال نقش بسیار مهمی در ترانزیت کالا بین اقیانوس آرام و خلیج مکزیک، دریای کارائیب و اقیانوس اطلس ایفا می نماید. اگر این کانال وجود نداشت، کالاهایی که از آن وارد یا خارج می شوند، ارزش بسیار کمی در بازار جهانی پیدا می کردند؛ زیرا برای رسیدن به مقصد باید کل قاره آمریکای جنوبی را دور می زدند که در این صورت، ارسال زمینی و یا هوایی، هزینه کمتری خواهد داشت .

دزدان دریایی معمولاً تمایل به ربودن کشتی های باری و ماهیگیری دارند که بلافاصله بتوانند کالاهایش را در بازار سیاه به فروش رسانند؛ به همین خاطر، کشتی های تفریحی به ندرت توجه دزدان دریایی را جلب می نماید. گروه های تبهکاری کوچک که منابع مورد نظر برای دزدی را در اختیار ندارند، وارد کشتی شده و اقدام به دزدی و زورگیری از مسافران می نمایند که از این طریق پول بسیار خوبی هم به دست می آورند. اخیراً، ربودن خدمه کشتی در ازای باج نیز در میان دزدان دریایی مرسوم شده است .

یکی دیگر از عوامل بروز حوادثی چون دزدی دریایی، بی ثباتی کشور نزدیک به دریاهای مورد نظر است. به عنوان مثال، اخیراً 20 فقره دزدی دریایی در سواحل کشور لیبریا اتفاق افتاده است. لیبریا کشوری واقع در غرب آفریقا است که پیشینه ای پرهیاهو و آشفته دارد. این کشور بیش از یک دهه است که دولت کارآمدی ندارد و تأثیر این بی ثباتی بر رفاه اجتماعی و مالی مردم بسیار بد بوده است. وجود فقر به علاوه مجاورت لیبریا با مسیرهای آبی مهم و نیز نبود دولتی کارآمد، زمینه را برای وقوع انواع و اقسام دزدی های دریایی در سواحل این کشور فراهم می نماید.

مبارزه با دزدان دریایی

کوشش های بین المللی که بر علیه دزدان دریایی در سطح جهان صورت گرفته بسیار موفقیت آمیز بوده و توانسته تعداد کثیری از این گونه دزدی ها را از 500فقره حمله در سال 2010، به 250 مورد در سال 2014 برساند. خوشبختانه، این فرایند با گذر زمان بهتر نیز خواهد شد. مقابله با دزدی دریایی نیز بایستی مانند مقابله با جرائم دیگر باشد؛ چرا که کاهش این گونه جنایات در دریا، به بهبود شرایط مالی و اجتماعی مردم جهان به ویژه در نواحی ساحلی منجر خواهد شد. این کوشش ها باید در جنوب شرق آسیا شدیدتر و جدی تر دنبال گردد، زیرا تقریباً سه چهارم از تمامی دزدی های دریایی در این منطقه رخ می دهد.سر کار آمدن دولت هایی قوی و شایسته در کشورهای سواحل غربی آفریقا درست به میزان مبارزه با دزدان دریایی مهم است .

امروزه، کشتی ها مکانیزم های دفاعی قدرتمندی مانند سیم خاردار، فنس های الکترونیکی، شیلنگ های آب فشار قوی و حتی جنگ افزار صوتی پیشرفته برای مقابله با دزدان دریایی دارند. جنگ افزارهای صوتی (فراصوتی) یا جنگ افزارهای شنودی جنگ افزارهایی هستند که می توانند اهداف مورد نظر را بدون شلیک گلوله و تنها به وسیله ساطع کردن امواج صوتی، بسته به نوع آنها و شدت امواج نابود یا متوقف سازند. این جنگ افزارها به وسیله نیروهای نظامی همانند ارتش و پلیس (به ویژه پلیس ضد شورش) مورد استفاده قرار می گیرند .

از آنجایی که بسیاری از واردات و صادرات مهم جهان به وسیله دریا انجام می گردد، دزدی دریایی تهدید بزرگی برای اقتصاد جهانی محسوب می گردد. به همین خاطر، برای مقابله با این پدیده، به یک استراتژی و راهبرد قوی در سطوح بین المللی احتیاجمندیم. برای دستیابی به این منظور، علاوه بر دستگیری دزدان دریایی، بایستی دلایل وجود فقر در کشورهای مورد نظر و دلیل روی آوردن افراد به دزدی را نیز جستجو کنیم. بعضی از این دلایل عبارت اند از حکومت ضعیف، فساد و پایین بودن سطح سواد که به چرخه فقر تداوم می بخشد. تا این گونه معضلات حل نشوند، دزدی دریایی کماکان در دریاها وجود خواهد داشت .

منبع: کجارو / worldatlas.com

به "دزدان دریایی امروزی؛ کدام کشورها بیشترین دزدان دریایی جهان را دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دزدان دریایی امروزی؛ کدام کشورها بیشترین دزدان دریایی جهان را دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید