روزهای قرنطینه خانگی را چگونه مدیریت کنیم؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، خبرنگاران/گیلان یک متخصص مشاوره با تاکید بر لزوم خلوت کردن جداگانه و چندساعته اعضای خانواده در طول روز، ادامه داد: اعضای خانواده برای کاهش تنش ها در ایام قرنطینه باید چند ساعت در طول روز همدیگر را نبینند و یک حریم شخصی برای خود قائل شوند.

روزهای قرنطینه خانگی را چگونه مدیریت کنیم؟

آزاده رسولی راد در گفت وگو با وبلاگ کاتالوگ و بروشور، با بیان اینکه انسان ها با خلقیات و روحیات متفاوت و منحصر به فرد به جهان می آیند، اظهار کرد: امروز همه مردم با بحران بیماری کرونا روبرو هستند و لذا خلقیات و روحیات افراد در مدیریت کردن این شرایط به وسیله رعایت بهداشت فردی و ماندن در خانه بسیار اثرگذار است.

وی قرنطینه خانگی را یک راه حل مهم و ناگزیر برای عبور از کرونا دانست و اضافه نمود: افراد مختلف در مقابل این راه حل دو نوع واکنش نشان می دهد؛ گروه اول افراد خوش بین هستند که خلق و خوی خوش بینانه و مثبت اندیشانه دارند و لذا براساس نگاه مثبت خودشان موارد بهداشتی را رعایت نمی نمایند، زیرا کرونا را تهدیدی برای خود نمی دانند. چنین افرادی به راحتی می توانند ناقل ویروس کرونا باشند.

این دکترای مشاوره، گروه دوم را گروه ذاتا نگران و مضطرب دانست و توضیح داد: بعضی از افراد همیشه افکار منفی و بدبینانه دارند و نگاهشان به آینده بیشتر متوجه خطرهاست. این افراد در شرایط بحرانی با تشدید علائم اضطرابی روبرو می شوند و با شنیدن اخبار تپش قلب و تنگی نفس شدید پیدا می نمایند.

رسولی راد گروه دوم را در برابر کرونا ایمن تر دانست و یادآور شد: افراد نگران و مضطرب ماندن در خانه را جدی می گیرند و لذا احتمال ابتلا به کرونا در آنان کمتر است، اما خطر افسردگی و اختلالات روانی و وسواس فکری همچنان آنان را تهدید می نماید. این افراد به خاطر دغدغه هایی که دارند هیجانی عمل می نمایند و این رفتارهای هیجانی زمینه ایجاد درگیری و تنش بین اعضای خانواده است.

روش هایی برای در امان ماندن از هجوم افکار نگران نماینده

وی با بیان اینکه پیگیری اخبار لحظه به لحظه بحران محیط تنش زایی را ایجاد می نماید، گفت: افراد نگران و مضطرب نباید زیاد به اخبار گوش نمایند، زیرا توانایی مدیریت کردن افکار منفی و هیجانات خود را ندارند. قطعا کرونا یک واقعیت جهانی در حال وقوع است و لذا شاخ و برگ دادن به لحظات تاریک و ناگوار آن کمکی در حل مشکل نمی نماید، بلکه تنها راه حل برای مقابله با این بیماری در خانه ماندن و رعایت کردن بهداشت فردی است.

این دکترای مشاوره، با اشاره به روش های در امان ماندن از هجوم افکار نگران نماینده در روزهای کرونایی، اظهار داشت: افرادی که قبل از بحران کرونا با مسائل روحی و روانی روبرو و تحت درمان پزشکی و روان شناختی بودند و اکنون به واسطه شیوع این بیماری مانند بسیاری از بیماران قلبی و عروقی و دیالیزی و سرطانی و... فرایند درمان خود را متوقف نموده اند، این روزها شرایط سختی را می گذارند، زیرا با مسائل ریشه ای روبرو هستند و احتیاج به روش های پزشکی و روان شناختی دارند، اما افراد سالم و عادی می توانند با رعایت یکسری نکات روان شناسی از اضطراب و نگرانی این روزهای خود و خانواده خود بکاهند.

رسولی راد، نخستین گام برای کاهش اضطراب و نگرانی را کاهش توجه به اخبار کرونا در ایام قرنطینه خانگی دانست و افزود: معمولا آمار و ارقام مطرح شده در شبکه های اجتماعی استرس ما را تشدید می نماید. توجه به علاقمندی ها و سرگرمی هایی که موجب شادی ما می گردد دومین گام در مدیریت شرایط فعلی است.

وی با تاکید بر لزوم خلوت کردن جداگانه و چندساعته اعضای خانواده در طول روز، ادامه داد: در شرایط عادی و غیر بحرانی همه افراد خانواده مشغول کار و مدرسه و ورزش و کلاس و موسیقی و مطالعه و... هستند و کمتر کنار هم قرار می گیرند، اما در ایام قرنطینه خانگی فرصت پرداختن به حریم شخصی خود را نداریم.

روزهای کرونایی؛ فرصتی برای محک همسر آینده

این متخصص مشاوره زوجین مطرح نمود: اعضای خانواده برای کاهش تنش ها باید چند ساعت در طول روز همدیگر را نبینند و یک حریم شخصی برای خود قائل شوند و به کارهای شخصی بپردازند تا عصبی و بی حوصله نشوند.

رسولی راد، ایجاد فضای همکارانه بین اعضای خانواده و ایجاد توافق در انجام کارها و اجرای سرگرمی ها را مورد تاکید قرار داد و بیان نمود: هر کدام از اعضای خانواده در ایام قرنطینه باید زمان را مدیریت نمایند و برنامه ریزی روزانه داشته باشند و ورزش و مطالعه را حتما انجام دهند تا دچار بی هدفی و بی انگیزگی نشوند، زیرا هدف نداشتن و بی انگیزه بودن انسان را دچار افسردگی و اختلالات روانی می نماید.

وی با بیان اینکه بچه ها باید درباره کرونا بدانند، توضیح داد: نباید حقایق را از بچه ها پنهان کنیم، اما فاجعه سازی از یک واقعیت و انتقال آن به بچه ها درست نیست لذا والدین در حضور بچه ها نسبت به اخبار کرونایی بی تفاوت باشند و قبل از مدیریت هیجانات خود درباره مرگ و میر کرونا، بچه ها را درگیر ننمایند. والدین مهمترین الگوی رفتاری فرزندان هستند و باید الگوی خوبی برای فرزندان باشیم.

این دکترای مشاوره، همچنین به شرایط زوجین در شرف ازدواج اشاره نمود که به واسطه بحران کرونا مراسم ازدواج خود را به تعویق انداخته اند و گفت: کرونا یک بحران جهانی است و زوج های جوان باید بدانند وقتی زندگی مشترک خود را شروع نمایند در طول زندگی مشترک با بحران های مختلف روبرو خواهند شد و لذا باید تاب آوری داشته باشند.

رسولی راد، روزهای کرونایی را فرصتی برای محک همسر آینده دانست و یادآور شد: زوجین از این فرصت برای بهتر و بیشتر شناختن شریک خود استفاده نمایند و با نگرش و روحیات و هیجانات او در خوشی ها و ناکامی ها آشنا شوند تا تصمیم گیری درست تری درباره آینده داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "روزهای قرنطینه خانگی را چگونه مدیریت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزهای قرنطینه خانگی را چگونه مدیریت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید