سفر با دوچرخه ، راهنمای کامل ، نکات سفر و لوازم لازم

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، تا امروز به این فکر کرده اید که با دوچرخه می توانید تمام دنیا را بگردید؟ برای این کار لازم نیست قهرمان ورزشی باشید، کافیه با پدال زدن در محله خود شروع کنید و بعد از مدتی تمرین، رویای خود را عملی کنید. شاید فکر کردن به سفر با دوچرخه برای شما دلهره آور باشد اما کسانی که این تجربه را دارند بر این باورند که بهترین وسیله برای سفر کردن است، همچنین دوچرخه به شما آزادی عمل بیشتری می دهد و در طول سفر دیده بهتری به اطراف خود دارید. با ما همراه شوید تا در این مطلب خبرنگاران اطلاعاتی در مورد سفر با دوچرخه به دست آورید.

سفر با دوچرخه ، راهنمای کامل ، نکات سفر و لوازم لازم

در اینجا راهنمایی برای مواردی که باید در نظر گرفته شود آماده کرده ایم :

انواع دوچرخه

دوچرخه های جاده ای:

دوچرخه جاده ای

این دوچرخه ها برای دوچرخه سواری پر سرعت بر روی جاده های صاف و آسفالت مناسب هستند. از نظر ظاهری، فریمی ظریف همراه با تایرهای باریک دارند و فاصله بین چرخ ها کم است. این خصوصیات باعث می شود وزن این دوچرخه کم و برای دوچرخه سواری با سرعت بالا بهترین انتخاب باشد.

دوچرخه های توریستی:

دوچرخه های توریستی

از نام این دوچرخه مشخص است این مدل برای سفر با دوچرخه و طی کردن مسافت های طولانی همراه با وسایل طراحی شده اند.

از نظر ظاهری فریم مثلثی شکل بزرگتری دارند و نسبت به دوچرخه های جاده ای از قدرت و استحکام بیشتری برخوردارند.

دوچرخه های توریستی با داشتن چرخ دنده های بیشتر که نسبت به دوچرخه های دیگر در سطح پایین تری قرار دارند، با قدرت بیشتر و راحت تر از تپه ها بالا می فرایند.

دوچرخه های کوهستان:

دوچرخه کوهستانی

این دوچرخه ها با داشتن لاستیک های محکم و عریض تر، چرخ دنده های بیشتر و متنوع مناسب برای کوه، تپه، دشت و طبیعت هستند. همچنین به دلیل داشتن محل نشستن راحت از محبوبیت بالایی میان مردم برخوردارند و بسکمک برای استفاده روزمره این دوچرخه را تهیه می کنند.

اگر می خواهید این دوچرخه ها را بر روی آسفالت و سطوح صاف برانید، بهتر است از تایرهای اسلیک (تایرهایی با سطح نرم) استفاده کنید. همچنین برای سفر مناسب هستند اما نسبت به مدل توریستی فضای کمتری برای حمل بار دارند.

انواع دوچرخه های توریستی

دوچرخه های توریستی جاده ای:

دوچرخه های توریستی جاده ای

این دوچرخه ها طوری طراحی شده اند که سواری راحت و با ثباتی دارند. همچنین هنگام سواری می توانید حجم بالایی از وسایل را با آن حمل کنید. وجود نقاط اتصال در بخش گلگیر این امکان را فراهم کرده که قفسه های بیشتری برای حمل بار روی دوچرخه نصب شوند.

دوچرخه های توریستی ورزشی:

دوچرخه های توریستی ورزشی

دوچرخه های توریستی ورزشی فریم و تایرهای سبکی دارند و برای مسابقات طولانی طراحی شده اند. همچنین در قسمت وسایل این دوچرخه ها تنها می توان بار سبک وزن حمل کرد.

دوچرخه های توریستی اکتشافی:

دوچرخه های توریستی اکتشافی

یکی از مقاوم ترین و مستحکم ترین انواع دوچرخه های توریستی که برای حمل بار زیاد و پیمودن راستاهای طولانی و ناهموار طراحی شدند دوچرخه های توریستی اکتشافی هستند که انتخاب خوبی برای سفر با دوچرخه است. فریم این مدل از استیل ساخته شده تا در ضمنً استحکام، انعطاف مناسبی داشته باشد و همچنین در صورت شکستن در سفر، در هر نقطه از جهان بتوان آن را تعمیر کرد.

دوچرخه های توریستی ترکیبی:

دوچرخه های توریستی ترکیبی

نامگذاری این مدل به نام ترکیبی به این دلیل است که ترکیبی بین دوچرخه های کوهستان و جاده ای هستند و به نام All-Rounder در جهان معروفیت دارند. به دلیل داشتن تعادل در کارایی و سرعت هنگام استفاده در جاده های خاکی و ناهموار محبوب هستند و معمولاً از استیل سبک ساخته می شوند. این دوچرخه ها بار با وزن میانه را بدون هیچ مسئله ای حمل می کنند.

دوچرخه های توریستی خوابیده:

دوچرخه های توریستی خوابیده

این دوچرخه ها با دوچرحه هایی که تا الان معرفی کردیم از نظر ظاهری تفاوت زیادی دارند و به گونه ای طراحی شده اند که دوچرخه سوار در حالی که به پشت تکیه داده و نیمه خوابیده است رکاب می زند. مزیت دوچرخه های خوابیده، راحتی بسیار دوچرخه سوار است. در این مدل بار و وسایل سفر در پشت قرار می گیرند و برای قرار دادن وسایل به تجهیزات متفاوتی نیاز است.

دوچرخه های توریستی تاشو:

دوچرخه های توریستی تاشو

برای سفر با دوچرخه این مدل انتخاب متفاوتی است. در زمانی که دیگر نمی خواهید رکاب بزنید می توانید این دوچرخه را از وسط تا کنید و به راحتی در هواپیما، اتوبوس یا قطار قرار دهید.

دوچرخه های توریستی دو نفره:

دوچرخه های توریستی دو نفره

دوچرخه هایی که به جای یک زین، دوزین دارند و برای دوچرخه سواری با آن ها به قابلیت جسمانی متفاوتی نیاز است.

دوچرخه های توریستی دونفره نیز به همین شکل اند با این تفاوت که برای سفر و طی مسافت های طولانی ساخته شده اند.

چه مسافتی را می خواهید طی کنید؟

سفر با دوچرخه

در حالی که بسکمک از وبلاگ ها یا وب سایت هایی که بازدید می کنید در مورد سفر با دوچرخه دور جهان صحبت می کنند، این مهم است که بدانید اگر شاغل هستید نمی توانید مدت طولانی دوچرخه سواری کنید و مانند هر سفر دیگری معمولاً مدت سفر یک هفته تا سه ماه است، در نتیجه شما باید مطمئن شوید زمانی را که اختصاص می دهید برای مسافتی که می خواهید سفر کنید کافی است.

به کجا می خواهید بروید؟

سفر با دوچرخه | به کجا می خواهید بروید؟

از آنجا که مردم چندین سال است که با دوچرخه سفر می کنند، جای تعجب نیست که نقشه های زیادی از راستاهای دوچرخه در سراسر جهان وجود دارد. زمانی که شما در حال برنامه ریزی برای تور دوچرخه خود هستید این نقشه ها بسیار مفید هستند.

سعی کنید جایی بروید که به آن علاقه دارید نه فقط به دلیل اینکه راستا آسانی دارد، اگر از صمیم قلب به راستا و مقصدی که انتخاب می کنید علاقه مند باشید به سختی های راستا کمتر توجه خواهید کرد.

فراموش نکنید که شرایط آب و هوایی را برای راستای که قرار است طی کنید در نظر بگیرید.

زمانی که راستا را انتخاب کردید برای اطلاعات بیشتر به سایت های زیر مراجعه کنید:

Adventure Cycling Association (آمریکای شمالی)

Planning your own European Bicycle Tour(اروپا)

Spice Roads (آسیا)

TDA Global Cycling (آفریقا)

DuVine Adventures (آمریکای جنوبی)

Cycling Tours Australia & New Zealand(استرالیا و نیوزیلند)

آمادگی جسمانی شما در چه سطحی است؟

آمادگی جسمانی در سفر با دوچرخه

برای اینکه بتوانید 70 کیلومتر رکاب بزنید و راستاهای کوهستانی را طی کنید لازم است که از شرایط جسمانی خوبی برخوردار باشید. اگر تا به حال سفر با دوچرخه را تجربه نکرده اید، قبل از شروع سفر روزانه چند کیلومتر رکاب بزنید تا برای طی کردن راستاهای طولانی آمادگی لازم را به دست آورید. همچنین تمرین های استقامتی بسیار مفید هستند.

به یاد داشته باشید که در طول سفر استقامت خود را تقویت خواهید کرد و بدن شما کم کم به شرایط عادت می کند، بنابراین بعد از چند روز، طی کردن مسافت های بیشتر برای شما آسان تر می شود.

چطور پیش از سفر تمرین کنیم؟

برای آماده شدن به 3 تا 4 ماه تمرین نیاز دارید که به صورت زیر می توانید شروع کنید:

مرحله ابتدایی:

در این بخش تمرین های هوازی انجام دهید، مرحله ای برای چربی سوزی و آمادگی جسمانی همراه با یک برنامه ریزی برای دوچرخه سواری ثابت و طولانی که به شما این امکان را می دهد تا با چم و خم دوچرخه سواری طولانی مدت آشنا شوید.

ماه اول 20 تا 30 ساعت، هفته ای 4 تا 6 روز تمرین کنید.

در همین مدت، زمانی را به تمرین های کششی اختصاص بدهید، با این تمرین عضلات، تاندون و رباط های شما برای ورود به مرحله بعد آماده می شود.

مرحله قدرتی:

در این مرحله باید قدرت بدن خود را افزایش دهید برای اینکار دوچرخه سواری را بر روی تپه ها و ناهمواری ها تمرین کنید.

هفته ای یک یا دو بار از تپه بالا بروید و هر بار سرعت رکاب زدن خود را افزایش دهید.

روزهایی که تمرین سرعت دارید، زمان دوچرخه سواری خود را کاهش دهید و روزهایی که برنامه دوچرخه سواری سبک دارید، زمان بیشتری را برای سواری کنار بگذارید.

مرحله استقامتی:

در انتهای ماه سوم هفته ای دو بار، بین 65 تا 80 کیلومتر رکاب بزنید. برای این کار بهتر است سفرهای یک روزه به روستاهای اطراف شهر خود انجام دهید و توانایی خود را در ناهمواری ها بی آزمایید.

مرحله پیش از سفر:

می توان گفت بدن شما از قدرت و آمادگی کافی برخوردار شده است. حالا وسایل خود را سوار دوچرخه تان کنید و همراه با آن ها رکاب بزنید. از 9 کیلوگرم شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید ودر نهایت با تمام وسایل رکاب بزنید. بهتر است تا دوهفته قبل از سفر چندین بار با تمام وسایل رکاب بزنید.

هتل، هاستل یا کمپینگ؟

هتل، هاستل یا کمپینگ | سفر با دوچرخه

برخی از شرکت های خارجی نقشه هایی را ارائه می دهند که مکان هایی برای اقامت شما در انتها هر روز در آن ها مشخص شده اند.

حتی اگر برنامه ریزی دقیقی انجام داده اید ممکن است که تمام برنامه سفر طبق برنامه جلو نرود. پس اگر در حال بازدید از برخی قسمت های روستایی آسیا یا آفریقا هستید، حتما چادر همراه خود داشته باشید.

سفر با دوچرخه چه وسایلی را نیاز دارد؟

لوازم مورد نیاز در سفر با دوچرخه

لباس و وسایل شخصی مورد نیاز:

-کلاه، شورت، جوراب و کفش دوچرخه سواری

-پیراهن دوچرخه سواری از جنس Coolmax

-پوشش Gore-tex برای کلاه ایمنی

-شلوار کشی ساق بلند

-پیراهن ضد آب

-بادگیر

-دستکش و عینک دوچرخه سواری

-شلوار دو کاره

-دستمال دستی

-زیرپوش

-لباس شنا

-لوازم نظافت (خمیر دندان، مسواک، شامپو، خوشبو کننده، ریش تراش، صابون و …)

-حوله سبک میانه

-سوشرت

-کاپشن سبک وزن

-ساعت

-کمک های اولیه

همچنین برای سفر با دوچرخه پیشنهاد می کنیم لوازم تعمیر و نگهداری از دوچرخه را همراه خود داشته باشید:

-تیوب یدکی

-تلمبه فشار قوی

-پره چرخ یدکی

-لوازم پنچرگیری

-تایر یدکی نرم تا شده

-سیم دنده و ترمز یدکی

-یک بطری پلاستیکی کوچک روغن عمومی

-روان ساز

جعبه لوازم شامل: (آچار پیچ گوشتی چند سر، آچار پره، آچار جدا کردن تایر از طوقه، آچار زنجیر، آچار پیچ گوشتی، آچار آلن شماره های: 2-3-4-5، آچار پیچ شماره های: 8-9-10)

لوازم کمپ:

-پد یا تشک خواب

-کیسه خواب

-بالش بادی

-هدلامپ

-جعبه کمک های اولیه

-اجاق گاز سفری

-وسایل تعمیر اجاق گاز سفری

-فندک

-ظروف فلزی

-قاشق، چنگال، چاقو

-اسفنج و مایع ظرفشویی

چگونه از آمادگی خود اطمینان حاصل کنیم؟

چگونه از آمادگی خود اطمینان حاصل کنیم؟ | سفر با دوچرخه

وسایل و کیف های مورد نیاز را که در طول سفر اصلی می خواهید همراه خود داشته باشید را بر روی دوچرخه قرار دهید و برای مدتی آخر هفته ها را سفر بروید. این کار باعث می شود نسبت به توانایی های خود آگاه شوید.

همچنین در مورد سرعت خود در طی مسافت نظری واقع گرایانه پیدا می کنید و با توجه به اینکه ناهمواری های زمین و آب و هوا در مسافتی که طی می کنید تاثیر زیادی دارند در سفر اصلی قادر خواهید بود در مورد مسافتی که در بازه زمانی مشخص طی خواهید کرد پیش بینی بهتری داشته باشید.

وبلاگ کاتالوگ و بروشور ی های عزیز، کدام یک از شما تا به حال تجربه سفر با دوچرخه را داشته است؟ بیشترین مسافتی که طی کرده اید چقدر بوده است؟ آیا دوست دارید در آینده مسافت های طولانی را با دورچرخه طی کنید؟ از تجربیات خودتان بیشتر برای ما بگویید. ما عاشق شنیدن نظرات شما هستیم.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور

به "سفر با دوچرخه ، راهنمای کامل ، نکات سفر و لوازم لازم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر با دوچرخه ، راهنمای کامل ، نکات سفر و لوازم لازم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید