فارین پالیسی: بن سلمان قدرت سیاسی اش را به حراج گذاشته است

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، یک نشریه آمریکایی گزارش کرد که با توجه به اینکه عرضه سهام آرامکو می تواند کنترل خاندان آل سعود را بر یکی از مهم ترین شرکت های عربستان کاهش دهد، ولی عهد عربستان سعودی قدرت سیاسی خود را به حراج گذاشته است.

فارین پالیسی: بن سلمان قدرت سیاسی اش را به حراج گذاشته است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ کاتالوگ و بروشور، حدود یک هفته پیش، در حالی که بورس عربستان، شرکت نفت آرامکو را در لیست شرکت های بورسی خود اضافه نمود، عرضه سهام آن در بورس داخل عربستان را به ماه دسامبر (اواسط آذرماه و اوایل دی ماه) موکول کرد.

نشریه آمریکایی فارین پالسی با اشاره به تعویق عرضه اولیه سهام آرامکو (IPO) در بورس داخل عربستان نوشت که ولی عهد عربستان میخواهد از سرمایه گذاران در شرکت نفت ملی (آرامکو) پول دریافت کند اما بیش از حد تصور خود، این قضیه را به تعویق انداخته است.

این گزارش سپس شرح داد در قضیه عرضه اولیه سهام آرامکو، دو حقیقت بسیار مهم در تقابل مستقیم با یکدیگر قرار گرفته اند، یکی آنکه شرکت نفت آرامکو به عنوان مهم ترین شرکت در عربستان سعودی، برای قدرت خاندان سعود بسیار حائز اهمیت است زیرا خاندان سلطنتی، این شرکت را تحت کنترل شدید خود دارد و در عین حال، محمد بن سلمان ولی عهد عربستان، عرضه سهام آرامکو را برای پیشبرد برنامه خود موسوم به چشم انداز 2030 به منظور متحول کردن عربستان سعودی، ضروری می داند و در راستای این طرح خود وعده فروش سهام آرامکو را به سهامداران، ارائه داده است که در واقع به سهامداران این مجوز را می دهد که کنترل بیشتری بر شرکت ملی نفت عربستان داشته باشند.

این نشریه آمریکایی با اشاره به این مسئله نوشت، چیزی که از این تصمیم بن سلمان می توان فهمید این است که این تصمیم برای پول اتخاذ شده است زیرا علیرغم آنکه عربستان سعودی به داشتن ثروت هنگفت شهرت دارد، باز هم به پول نقد بیشتری احتیاج دارد اما مسئله دیگری نیز در آنجا وجود دارد و آن این است: توانبخشی سیاسی ولی عهد عربستان.

با اینحال این گزارش ادامه می دهد گرچه بن سلمان برای پیشبرد طرح چشم انداز 2030 خود پیشنهاد فروش سهام آرامکو را مطرح نموده است اما عرضه سهام اولیه آرامکو بسیار خطرناک تر از چیزی است که سعودی ها وانمود می نمایند.

این گزارش سپس اضافه نمود، مهم است که بدانیم گرچه رسانه ها تا حد زیادی در مورد عرضه سهام اولیه آرامکو گزارش می نمایند اما سردرگمی های زیادی در مورد آنچه واقعاً در حال رخ دادن است، وجود دارد.

فارین پالیسی شرح داد، دولت عربستان به شدت سعودی ها را ترغیب به سرمایه گذاری در آرامکو می نماید و محمد بن سلمان به وضوح معتقد است که عرضه سهام اولیه آرامکو در زمان خوبی اتفاق افتاده است و به سند 2030 در شرایطی سرعت می بخشد که سعودی ها امیدی به پیشرفت آن ندارند اما گرچه عرضه سهام اولیه آرامکو ممکن است از نظر سیاسی برای بن سلمان به منظور پیشبرد برنامه اش خوب باشد اما ماه دسامبر زمان مناسبی برای عرضه اولیه سهام آرامکو نیست زیرا سرمایه گذاران بین المللی تمایلی به ریسک کردن ندارند.

این گزارش با شرح این مطالب در بخش نهایی نوشت که حفظ کنترل بر امور و قدرت بیش از هر چیزی برای سران سعودی اهمیت دارد و حتی اصلاحات اجتماعی بن سلمان نیز در نهایت به کنترل امور منتهی شد.

طبق گفته نویسنده این گزارش، همانطور که همواره این خطر وجود دارد که افراد خواسته های بیشتری را در مقایسه با آنچه که بن سلمان ارائه داده، مطرح نمایند، در قضیه عرضه سهام اولیه آرامکو نیز این مسئله صحت دارد و اگرچه فروش سهام آرامکو برای بهبود وجهه حاکمیت سعودی خوب است اما سران سعودی همچنان خواهان کنترل این فرایند هستند؛ ولی به محض عرضه سهام مهم ترین شرکت عربستان سعودی و تثبیت قیمت آن، محمد بن سلمان، کنترل بر اوضاع را از دست می دهد. خیلی فوری سرمایه گذارانی وجود خواهند داشت که خواهان شفافیت بیشتر، قوانین و شیوه هایی برای جبران خساراتی می شوند که به آرامکو وارد آمده که این با هوی و هوس و خواسته های حاکمان سعودی متفاوت است.

فارین پالیسی در خاتمه گزارش را با مطرح کردن این سؤال به خاتمه رساند: آیا این چیزی است که ولی عهد عربستان واقعاً به دنبال آن است؟ بن سلمان و هوادارانش می گویند که ولی عهد عربستان چنین چیزی می خواهد اما اقدامات بن سلمان به طور مداوم چیز دیگری را می گوید.

در تاریخ 14 سپتامبر (23 شهریور ماه)، حمله پهپادی ارتش یمن به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در شرق عربستان سعودی منجر به وقوع انفجار و آتش سوزی در این تأسیسات شد و نزدیک به نیمی از فراوری و صادرات نفت این کشور متوقف شد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "فارین پالیسی: بن سلمان قدرت سیاسی اش را به حراج گذاشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارین پالیسی: بن سلمان قدرت سیاسی اش را به حراج گذاشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید