قبل صبحانه مسواک بزنیم یا بعد از آن؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، تهران (پانا) - یکی از مهم ترین اقدامات برای حفظ سلامت دندان ها مسواک زدن روزانه است اما این کار زمان خاص خود را دارد تا به دندان های شما آسیبی وارد نشود.

قبل صبحانه مسواک بزنیم یا بعد از آن؟

مدت زمان زیادی است که یک سوال مبهم فکر افراد زیادی را به خودش درگیر نموده است که آیا مسواک زدن قبل از صبحانه درست است و یا بعد از آن؟ شاید از نظر شما این سوال اصلا موضوع مهمی نباشد اما همین ترتیب در این اقدامات می تواند تاثیرات زیادی روی سلامتی ما داشته باشد. حال در این قسمت از سلامت دهان و دندان نمناک این پاسخ را برای شما روشن خواهیم کرد.

این زمانبندی چه اهمیتی دارد؟

لایه بیرونی دندان از مینا تشکیل شده است که آناتومی اصلی دندان است . مینا سخت ترین ماده ای است که در اعضای بدن یافت می گردد. مینای دندان به شدت اسید را جذب می نماید و محتوای صبحانه نیز معمولا اسیدی می باشد.

طبق مطالعات صورت گرفته مسواک زدن دندان مستقیما بعد از خوردن صبحانه برای اسکراب کردن و برداشتن لایه رویی و اضافی مینای دندان لازم است. اگرچه که مینای دندان به طرز اعجاب انگیزی قوی است اما مسواک زدن آن می تواند روی آن را نرم و لطیف کند و در نتیجه از پوسیدگی دندان و از بین رفتن رنگ آن جلوگیری خواهد شد.

غذایی که می خورید، چه اثری روی دندان شما دارد؟

برخی از غذاها دندان ها و برخی دیگر برای دهان شما خاصیت دارند که صبحانه هم جزء آنهاست. غذاهایی که حاوی کلسیم بالایی هستند، نرم تر می باشند و روی دندان های شما ملایم تر رفتار می نمایند ، مثل ماست، پنیر یا دانه چیا در صبحانه.

اگر می خواهید که سلامت کافی را به لثه های خود برگردانید ، باید به اندازه کافی ویتامین آ و ویتامین ث دریافت کنید. ارزش بالای غذایی ویتامین ها در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می گردد.

برخی از میوه ها خاصیت اسیدی بالایی دارند و باید همراه با آب نوشیدنی مصرف شوند تا اندازه اسیدیته آن ها کاهش پیدا کند و بعلاوه می توان همزمان با آن ها از غذاهای غیر اسیدی مثل ماست نیز استفاده کرد.

بنابراین غذاهایی مثل سبزیجات ، میوه ها و ماست هم برای سلامت بدن و هم برای سلامت دندان ها مفید هستند.

آیا می توان از مسواک زدن قبل از صبحانه صرف نظر کرد؟

مسواک زدن دندان و خوردن صبحانه را نمی توان نادیده گرفت . دقیقا مثل 30 دقیقه چک کردن پست های اینستاگرام قبل از خواب می ماند.

مسواک زدن هنگام صبح بسیار مهم است زیرا دهان و دندان شما را آماده می نماید و باکتری هایی که در شب در دهان شما خانه نموده بودند را از بین می برد . باکتری روی نفس صبحگاهی شما تاثیر می گذارد و قند و شکر را به اسید تبدیل می نماید . به همین علت است که قند برای دندان ضرر دارد.

مسواک زدن هنگام صبح باعث می گردد که دندان ها به نوعی از خواب بیدار شوند و سلامت ان ها به علت پاکیزه بودن افزایش یابد . زمانی که قبل از خواب مسواک می زنید ، نمی توانید تمام باکتری ها را از روی دندان بردارید . بخشی از باکتری ها تا صبح روی دندان شما ظاهر می شوند که برای دندان حساسیت ایجاد می نمایند که فقط با مسواک قبل از صبحانه می توان آن را از بین برد.

آیا می توان از صبحانه صرف نظر کرد؟

قطعا این کار به سلامت شما آسیب می زند . اولین گازی که به لقمه صبحانه می زنید، متابولیسم شما را تا اخر شب به کار می اندازد و از طرفی برای صبحانه سالم احتیاج به تایم زیادی ندارید و می توانید در زمان کوتاه، آن را آماده کنید . بهتر است که یک صبحانه سبک آماده کنید که دارای مواد مغذی باشد و با دندان شما نیز به نرمی برخورد کند.

پس بالاخره قبل از صبحانه مسواک بزنیم یا بعد از آن ؟

قطعا که باید قبل از صبحانه مسواک بزنید.

پس حتما بعد از بیدار شدن از خواب حتی شده در تایم کوتاه، دهانتان را بشویید و قبل از خوردن هر چیزی حتی کوچک مسواک بزنید . بعد از صبحانه نیز حداقل باید 30 دقیقه صبر کنید و بعد اقدام به مسواک زدن کنید تا دندان ها شما فرصت تنفس داشته باشند و بعلاوه در این مدت زمان بدن می تواند از قند و شکر مصرف شده استفاده کند و با کمبود آن روبرو نشوند.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن قبل از خوردن صبحانه باعث می گردد که پلاک های دندانی از دندان شما برداشته شوند و باکتری های روی آن از بین بروند و بعلاوه قند و کربوهیدرات چسبیده شده از روی دندان از بین می رود و می توانید با دندان تمیز، صبحانه بخورید . بعد از صبحانه نیز دهان خود را شسته و نخ دندان بکشید و بعد بیرون بروید.

پس بهتر است که مسواک زدن را به یک روتین صبحگاهی تبدیل کنید و حداقل دو دقیقه دندان و لثه را با مسواک تمیز کنید و بعلاوه از نخ دندان کشیدن صبحگاهی نیز چشم پوشی نکنید.

منبع: خبرگزاری پانا

به "قبل صبحانه مسواک بزنیم یا بعد از آن؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبل صبحانه مسواک بزنیم یا بعد از آن؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید