ناسا این هفته تعمیر فضاپیمای لوسی را از راه دور آغاز می کند

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، ناسا این هفته یک عملیات مهم فضایی را در پیش دارد و در حالی که فضاپیمای لوسی به سوی مقصد پیش می رود، قرار است از راه دور نخستین گام را برای باز شدن کامل آرایه خورشیدی معیوب اجرا کند.

ناسا این هفته تعمیر فضاپیمای لوسی را از راه دور آغاز می کند

18 آوریل (29 فروردین) بود که ناسا تصمیم اعلام نمود با برنامه هایی استقرار آرایه خورشیدی باز نشده فضاپیمای لوسی (Lucy) را تکمیل خواهد کرد. انرژی این فضاپیما از طریق دو مجموعه بزرگ از سلول های خورشیدی تأمین می شود که باید پس از پرتاب به صورت یک اوریگامی باز می شدند و در جای خود قرار می گرفتند. یکی از آرایه های بادبزن-مانند طبق برنامه ریزی عمل کرد و باز شد اما دیگری تنها لحظاتی پس از آغاز عملیات متوقف شد.

مهندسان لوسی از طریق ترکیبی از ویژگی های دقیق آرایه خورشیدی لوسی هنگام پرواز و آزمایش های زمینی، تشخیص دادند که آرایه خورشیدی بدون قفل شدن، کاملا باز است و تقریبا در 345 درجه از 360 درجه کامل واقع شده است و با استقرار 75 تا 95 درصدی، حتی انرژی کافی هم برای فضاپیما تولید می کند. با این وجود اگر در پیکربندی فعلی، فضاپیما یک موتور اصلی خود را روشن کند، متخصصان نگران آسیب احتمالی به آرایه خورشیدی هستند.

پس از پرتاب، آرایه های خورشیدی از طریق یک موتور کوچک یک طناب متصل به دو سر آرایه خورشیدی تا شده را می چرخاند، باز شدند. تیم مأموریت تخمین می زند که برای قفل شدن کامل آرایه، هنوز 50 تا 100 سانتی متر از این بند تقریبا 740 سانتی متری، باید باز شود.

آرایه خورشیدی لوسی برای کار با هر دو موتور اولیه و پشتیبان طراحی شده اند تا درجه ای از ضریب اطمینان برای استقرار آرایه خورشیدی که برای مأموریت حیاتی است، وجود داشته باشد. مهندسان لوسی از این قدرت افزوده استفاده می کنند تا با به کارگیری هر دو موتور به طور هم زمان، گشتاور بالاتری نسبت به فرآیند استقرار پس از پرتاب تولید کنند. بر اساس آزمایش های زمینی این گشتاور اضافی ممکن است برای کشیدن بند قفل دار تا فاصله به جای مانده کافی باشد.

این تیم اکنون در حال آماده شدن برای تکمیل استقرار آرایه خورشیدی در دو مرحله است. نخستین گام، که به طور آزمایشی برای 9 می (19 اردیبهشت) برنامه ریزی شده، قرار است بیشتر بخش به جای مانده از ریسمان را بکشد و تأیید کند که نتایج عملیات با آزمایش های زمینی مطابقت دارد. این مرحله همچنین آرایه خورشیدی را با نزدیک کردن به حالت کاملا کششی، تقویت می کند. چون این مرحله به گونه ای طراحی شده است که مدت زمان محدودی داشته باشد، احتمالا آرایه در آن نقطه قفل نمی شود.

اما اگر این گام طبق برنامه پیش برود، مرحله دوم استقرار آرایه، با هدف بستن کامل آن ادامه خواهد یافت. اطلاعات جمع آوری شده از مرحله اول، به تنظیم دقیق گام دوم کمک می کند. مرحله دوم هم اکنون برای یک ماه پس از تلاش اولیه برنامه ریزی شده است تا به مهندسان زمان کافی برای تجزیه وتحلیل داده های مشاهده شده در گام نخست را بدهد.

مأموریت لوسی ناسا قرار است گروهی از سیارک ها را که در پشت و جلوی سیاره مشتری، مدار آن ار دنبال می کنند کاوش کند. این سیارک ها که به سیارک های تروجان شناخته می شوند، از زمان شکل گیری منظومه شمسی به جای مانده اند و در دو منطقه پایدار گرانشی یعنی نقاط لاگرانژی 4 و 5 خورشید-مشتری جمع شده اند. در چنین فاصله دوری از خورشید، کارکرد صحیح آرایه های خورشیدی فضاپیما برای ادامه مأموریت ضروری و داشتن باتری های کاملا شارژ شده مهم است.

هم اکنون لوسی با سرعتی در حدود 108000 کیلومتر بر ساعت به سوی مشتری می رود تا در طول 12 سال اصلی مأموریت، سیارک های مورد نظر را مطالعه کند. این کاوشگر در سال 2025 به نخستین هدف خود می رسد و پس از ملاقات با چند سیارک دیگر، در سال 2027 به سوی منظومه شمسی درونی حرکت می کند تا با کمک گرانش زمین در سال 2031 برای دومین سفر بازدید تروجان خود در سال 2033 آماده شود.

نام این مأموریت برگرفته از فسیل سه میلیون ساله انسان نما است که در سال 1974 میلادی در اتیوپی کشف شد. بدین ترتیب لوسی هم ادای احترام به علم ریشه هاست و هم احتمالا اشاره ای به آهنگ گروه بیتلز که الهام بخش نام فسیل انسان نما شده بود. هال لویسون (Hal Levison) پژوهشگر اصلی لوسی، پیش از این سیارک های تروجان را به دلیل ارزش علمی بسیار زیاد، با جواهرات مقایسه کرده بود.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از فضاپیمای لوسی ناسا در حالت استقرار کامل آرایه های خورشیدی

Credit: NASA Goddard Space Flight Center

منابع: SchiTechDaily, Inverse

منبع: دیجیکالا مگ

به "ناسا این هفته تعمیر فضاپیمای لوسی را از راه دور آغاز می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا این هفته تعمیر فضاپیمای لوسی را از راه دور آغاز می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید