نقشه دقیق ماده تاریک دنیا؛ چالش جدید فیزیکدان ها

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، این نقشه نشان می دهد که ماده تاریک چطور در سراسر کیهان پخش شده است. نواحی تاریک مناطق وسیعی از خلاء هستند، جایی که قوانین فیزیک ممکن است متفاوت باشد. نواحی روشن محل تراکم ماده تاریک است.

نقشه دقیق ماده تاریک دنیا؛ چالش جدید فیزیکدان ها

دقیق ترین نقشه از توزیع ماده تاریک در دنیا - نقاط روشن جا هایی است که کهکشان ها متمرکز هستند

تیمی بین المللی از محققان بزرگترین و دقیق ترین نقشه از توزیع ماده تاریک در دنیا را تهیه نموده است. نتایج این مطالعه، غافلگیرکننده توصیف می گردد، چون توزیع ماده تاریک در آن همگون تر از چیزی است که با بهترین نظریه های موجود پیش بینی می شد.

به علاوه به نظر می رسد که این نقشه نشانگر انحرافی از نظریه نسبیت عام اینشتین باشد که محققان را با معمای تازه ای روبرو می نماید.

نتایج را نهادی به نام مطالعه ماده تاریک (دی ای اس) متشکل از گروه های مختلف پژوهشی از اطراف دنیا منتشر نموده است. ماده تاریک یک ماده نامرئی است که در فضا وجود دارد و 80 درصد کل ماده موجود در دنیا را تشکیل می دهد.

منجمان توانستند با تکنیک هایی محل حضور این ماده را تشخیص دهند، چون نور ستارگان دوردست را از جهت عادی منحرف می نماید. هر چه خمیدگی نور بیشتر باشد، تراکم ماده تاریک هم بیشتر است.

دکتر نیال جفری، از مدرسه عالی نرمال در پاریس که تکه های این نقشه را به هم وصله نموده گفت نتایج یک مشکل واقعی برای علم فیزیک است.

او گفت: اگر این اختلاف واقعی باشد در آن صورت شاید نظریه اینشتین غلط باشد. شاید فکر کنید که این چیز بدی است، شاید فیزیک دچار گسست شده باشد. اما برای یک فیزیکدان خیلی هیجان انگیز است. معنی اش این است که می توانیم چیز تازه ای درباره ماهیت دنیا کشف کنیم.

پروفسور کارلوس فرِنک از دانشگاه دورهام که یکی از فیزیکدان هایی است که با یاری نظریه های اینشتین نظریه جاری کیهان شناسی را بنا نموده اند، گفت که احساسات ضد و نقیضی درباره این خبر دارد. او گفت: من زندگی ام را صرف این نظریه نموده ام و دلم نمی خواهد شاهد فروپاشی آن باشم. اما عقل سلیم می گوید که این اندازه گیری ها درست است و باید امکان وجود یک فیزیک تازه را آنالیز کنیم.

در این مطالعه 100 میلیون کهکشان آنالیز و تحلیل شد

بعد دلم هری می ریزد، چون هیچ زمین سفتی برای کند و کاو نداریم و نظریه ای فیزیکی که ما را هدایت کند در اختیار نداریم. خیلی مرا مضطرب و بیمناک می نماید، چون داریم وارد یک قلمرو کاملا ناشناخته می شویم و کسی نمی داند با چه روبرو خواهیم شد.

تیم محققان با استفاده از تلسکوپ ویکتور ام بلانکو در شیلی 100 میلیون کهکشان را تحلیل کرد.

این نقشه نشان می دهد که ماده تاریک چطور در سراسر کیهان پخش شده است. نواحی تاریک مناطق وسیعی از خلاء هستند، جایی که قوانین فیزیک ممکن است متفاوت باشد. نواحی روشن محل تراکم ماده تاریک است. این ها به هاله معروفند و وسط آن ها کهکشان هایی مانند راه شیری قرار گرفته است و مثل سنگ های گرانبها در یک شبکه وسیع کیهانی می درخشد.

به گفته دکتر جفری این نقشه به وضوح نشان می دهد که کهکشان ها بخشی از یک ساختمان نامرئی بزرگتر هستند.

هیچ کس در تاریخ نتوانسته به اعماق کیهان بنگرد و به این دقت بداند که ماده تاریک در کدام نقاط نهفته است. اخترشناسان توانسته اند تصویری از تکه های کوچک بسازند، اما ما نواحی تازه وسیعی که بخش خیلی بزرگتری از ساختمان دنیا را نشان می دهد آشکار نموده ایم. برای اولین بار می توانیم کیهان را از زاویه تازه ای بنگریم. .

اما نقشه تازه از ماده تاریک دنیا کاملا بر آنچه که دانشمندان انتظارش را داشتند منطبق نیست. آن ها با یاری رصدخانه فضایی اروپایی پلانک تصویر دقیقی از توزیع ماده، 350 هزار سال بعد از مه بانگ ساختند. این رصدخانه تشعشع ناشی از آن لحظه به نام تابش زمینه کیهانی (سی ام بی) که هنوز ادامه دارد را اندازه گیری کرد.

اخترشناسانی مثل پروفسور فرِنک با الهام از اینشتین مدلی برای محاسبه چگونگی توزیع ماده در 13.8 میلیارد سال بعد تا امروز طراحی نموده بودند. اما رصد های عملی برای تهیه نقشه تازه نشان دهنده تفاوتی چند درصدی با آن پیش بینی هاست - و نشان می دهد که ماده با یکدستی بیشتری توزیع شده.

در نتیجه پروفسور فرنک فکر می نماید که ممکن است تغییرات بزرگی در درک ما از کیهان در راه باشد. ممکن است چیزی کاملا بنیادی را در خصوص تار و پود کیهان پیدا نموده باشیم. نظریه جاری بر پایه های لرزان ماسه ای بنا شده؛ و ممکن است اکنون شاهد ریختن یکی از این پایه ها باشیم. .

اما دیگران از جمله پروفسور اوفر لاهاو از دانشگاه کالج لندن محتاط تر است.

او گفت: سوال اصلی این است که آیا نظریه اینشتین ایرادی دارد یا نه. به نظر می رسد که این نظریه همه آزمون ها را به خوبی پشت سر می گذارد، اما گهگاه انحراف هایی نشان می دهد. شاید دانش اخترفیزیک ما از کهکشکان ها نیازمند برطرف اشکال باشد.

در نظریه کیهان شناسی مواردی هست که مسائل حل شده اند، اما مواردی هم هست که نگاه ها عوض شده. جالب خواهد بود ببینیم که آیا تنش جاری در کیهان شناسی به جابجایی عمده ای در نگاه ما منجر خواهد شد یا نه. دی ای اس متشکل از بیش از 400 دانشمند از 25 موسسه در هفت کشور است.

منبع: فرادید

به "نقشه دقیق ماده تاریک دنیا؛ چالش جدید فیزیکدان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه دقیق ماده تاریک دنیا؛ چالش جدید فیزیکدان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید