پارک های جنگلی تهران کجا قرار گرفته اند؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، تهران در مجموع بیش از 2135 هزار پارک و بوستان دارد. هرچند تعدادشان با توجه به جمعیت مرکز زیاد نیست اما از نظر کمیت می توان گفت که تهران، شهر پارک ها و بوستان های ایران است. و می توانی امید داشته باشی که وقتی از خانه بیرون زدی، بتوانی در نزدیکی ات حداقل یک پارک کوچک پیدا کنی. جدا از پارک هایی که در داخل شهر و محله ها قرار گرفته اند، پارک های جنگلی تهران نیز، جایی هستند برای تفریح و خوشگذرانی اهالی مرکز، به خصوص برای آخر هفته ها.

پارک های جنگلی تهران کجا قرار گرفته اند؟

پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر حالا از آن سال هایی که پارکی بود فقط برای پیک نیک های خانوادگی و دوچرخه سواری فاصله گرفته. و از سال 1392 و با احداث دریاچه چیتگر یا شهدای خلیج فارس در همسایگی اش، چهره اش تغییر کرده. حالا سالهاست که در مجاورت این پارک جنگلی، رستوران ها و کافه ها و مرکز خریدهای زیادی در کنار دریاچه مصنوعی خلیج فارس باز شده. و یک روز که از خانه به قصد بودن در این پارک بیرون بزنی، جز برپا کردن بساط کباب، کارهایی مثل قایق سواری و رفتن به شهربازی و اسکله تفریحی را هم می توانی انجام بدهی.

راستا دسترسی: وارد آزادراه تهران-کرج شوید. این پارک در حاشیه جنوبی بزرگراه واقع شده. همچنین از راستاهای فرعی منشعب از بزرگراه همت که در حاشیه شمالی پارک قرار گرفته هم می توان به پارک جنگلی چیتگر رسید. خط 5 متروی تهران (خط تهران-کرج) و دو ایستگاه ایران خودرو و چیتگر نیز شما را پارک می رسانند. ایستگاه مترو چیتگر مقابل درب شماره 1 و ایستگاه مترو ایران خودرو مقابل درب های 5 و 7 قرار گرفته است.

پارک جنگلی لویزان

بام تهران، تنها جایی نیست که می توان از بالایش شهر را تماشا کرد و چند دقیقه ای هوای تازه خورد. در شمال شرق تهران هم بزرگترین پارک جنگلی تهران قرار گرفته که با ماشین می توان از لابه لای درخت ها و راستاهای پرپیچ و خم رد شد. و جای مناسبی برای نشستن یا تماشا کردن شهر پیدا کرد.

زمانی بود که لویزان، امنیت چندانی نداشت، اما در سال های اخیر گشت های شبانه در این پارک برقرار شده. و با وجود بوفه و رستوران و آلاچیق و خانواده هایی که در هرجا زیراندازهایشان را پهن کرده اند، تا حد زیادی از سوت و کور بودن فاصله گرفته.

راستا دسترسی: بزرگراه امام علی (ع)، بعد از خروجی بزرگراه شهید زین الدین، خروجی شیان. اگر با مترو می روید در ایستگاه نوبنیاد از قطار پیاده شوید. تاکسی های لویزان کنار ترمینال هستند.

هیجان انگیزترین پارک های تفریحی تهران

پارک جنگلی پردیسان

پارک پردیسان که محلی ست برای بادبادک بازی ساکنان مرکز نیز یکی دیگر از پارک های جنگلی تهران است که در منطقه 2 قرار گرفته. خیلی ها برای پیاده روی و دوچرخه سواری به این پارک می آیند. چون هم به اندازه کافی بزرگ است و هم از آنجایی که به پارک بدون دخانیات معروف است، یکی از سالم ترین پارک های تهران به شمار می رود.

کلنگ اولیه ساخت پارک پردیسان در زمان پهلو ی ها زده شده. ولی از عمر آن چندان نمی گذرد و تازه در دهه 80 بر سر زبان ها افتاده. این پارک جز جایی برای پیاده روی و حال و هوایی عوض کردن، موزه آب و موزه حیوانات تاکسیدرمی شده نیز دارد.

راستا دسترسی: از بزرگراه شهید همت به سمت شرق حرکت کنید و بعد از بزرگراه یادگار امام (ره) وارد پارکینگ شمالی پارک شوید. همچنین می توانید از بزرگراه شهید حکیم غرب و بعد از بزرگراه شیخ فضل الله نوری وارد پارکینگ جنوبی پارک پردیسان بشوید.

زیباترین باغ های تهران

پارک جنگلی تلو

کیلومتر 5 اتوبان بابایی ما را به چهارمین پارک جنگلی بزرگ تهران می رساند. پارک جنگلی تلو یا غزال، مثل بیشتر پارک ها، آلاچیق هایی برای نشستن و برپا کردن بساط کباب نیز دارد.

راستا دسترسی: بزرگراه شهید زین الدین را به سمت شرق بروید. خروجی جاده دماوند را طی کنید، بعد از دور برگردان، در جاده تلو قرار می گیرید.

پارک جنگلی طالقانی

درست است که تاریخ افتتاح پارک جنگلی طالقانی به سال 1361 برمی گردد و قبلا اسمش تپه های داوودیه بوده، ولی احداث پل طبیعت و پارک آب و آتش، سرنوشت دیگری را برای پارک طالقانی رقم زد. پل طبیعت که احداث شد، دو پارک طالقانی و آب و آتش را به هم وصل کرد و پارک شلوغ تر شد. تا 15 سال پیش، بیشتر راه های این پارک خاکی بودند. ولی در دهه اخیر و با ساخته شدن راه های چوبی، گشت و گذار در پارک راحت شده و دید خوبی هم از روی تپه های عباس آباد به شهرداری.

راستا دسترسی: کافی است در خط یک مترو تهران، در ایستگاه مترو شهید حقانی از قطار پیاده شوید. و با پنج دقیقه پیاده روی به پارک طالقانی برسید. ایستگاه مترو شهید همت هم در قسمت جنوبی این پارک قرار گرفته است. اما برای رسیدن به مرکز پارک و جاذبه های آن مثل پل طبیعت راه طولانی تری را باید پیاده روی کنید.

اگر با ماشین شخصی تان می خواهید به پارک طالقانی بروید، می توانید از یکی از بزرگراه های همت، مدرس و حقانی برای رسیدن به پارک طالقانی استفاده کنید. در خروجی بزرگراه حقانی و در مجاورت پارک، پارکینگ بزرگی هست که ماشین تان را می توانید آنجا بگذارید. البته اگر خوش شانس باشید و پارکینگ پر نباشد.

دیگر پارک های جنگلی تهران:

  • پارک جنگلی سرخه حصار
  • پارک جنگلی توسکا
  • پارک جنگلی کوهسار
  • پارک جنگلی سوهانک
منبع: اسنپ تریپ

به "پارک های جنگلی تهران کجا قرار گرفته اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک های جنگلی تهران کجا قرار گرفته اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید