پالس رادیویی عجیب از قوی ترین میدان مغناطیسی کیهان

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، این پالس های رادیویی به نظر غیرمعمول می رسیدند. آن ها به کلی متفاوت بودند؛ حتی در مقایسه با سایر انفجار های مشابه که معمولا از چنین مگنتار های رادیوبلندی می آیند.

پالس رادیویی عجیب از قوی ترین میدان مغناطیسی کیهان

ستاره شناسان رفتار عجیبی در یکی از دورترین نقاط کیهان شناسایی نموده اند. آن ها می گویند که تا به امروز چنین رفتاری از یک مگنتار (مغنااختر) اصطلاحا رادیوبلند مشاهده ننموده بودند. چنین اجرامی از جمله نادرترین ستاره های نوترونی به شمار می فرایند و درعین حال یکی از قوی ترین مغناطیس های موجود در عالم هستند.

دانشمندان در مقاله جدید می گویند این رفتار غیرمعمول نشان می دهد که مگنتار ها ممکن است پیچیده تر از آن باشند که تا به امروز تصور می شد و این می تواند درک ما را از این که آن ها چگونه متولد و ایجاد می شوند، متحول کند.

دانشمندان در ماه مارس سال 2020 به این مگنتار که جِی1818 نام دارد برخورد کردند. این مگنتار، انفجار های درخشانی از پرتو ایکس از خود بیرون می داد؛ موضوعی که به دانشمندان امکان داد آن را ردیابی و شناسایی نمایند و مشاهدات و رصد های بعدی نیز تعیین کردند که این مگنتار، پالس های رادیویی ارسال می نموده است.

این پالس های رادیویی به نظر غیرمعمول می رسیدند. آن ها به کلی متفاوت بودند؛ حتی در مقایسه با سایر انفجار های مشابه که معمولا از چنین مگنتار های رادیوبلندی می آیند.

معمولا، چنین پالس هایی در بسامد های مختلف به شکل مشابهی روشن هستند، اما مگنتار جِی1818، در بسامد های پایینتر، روشنتر از بسامد های بالاتر بود. این نوع اختلاف معمولا با یک نوع متداولتر از ستاره های نوتورنی یعنی تپ اختر ها مرتبط است.

محققان در کوشش برای فهم این که چرا چنین چیزی رخ می دهد و چگونه چنین چیزی می تواند تغییر کند، در زمان به جامانده سال، به رصد و مشاهده آن ادامه دادند.

محققان می نویسند که آن ها در این بین، متوجه رفتار های عجیبتری هم شدند. در ماه مه، پالس های غیرمعمول که در ابتدا مشاهده شده بودند، از این مگنتار به بیرون داده می شد، اما تا ماه ژوئن درخشیدند و سوسو زدند و دوباره ضعیف شدند و به نظر می رسد تا ماه ژوئیه رفتار آن چیزی بین یک مگنتار و تپ اختر در نوسان بوده است.

مارکوس لووِر، نویسنده این مقاله، دانشجوی دوره دکترا در دانشگاه سوینبرن و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی همسود (CSIRO)، می گوید: این رفتار عجیب پیش از این تا به امروز در هیچ مگنتار رادیوبلند دیگری مشاهده نشده بود. به نظر می رسد که این فقط یک پدیده کوتاه و گذرا است چرا که در رصد های بعدی ما همه چیز به شکل مداوم و ثابت شبیه به شرایط مگنتار بود.

رصد های بعدی نشان دادند که رفتار عجیب این مگنتار می تواند ناشی از هندسه آن باشد. به نظر می رسد که میدان مغناطیسی آن به شکل متفاوتی از شرایط معمول شکل گرفته باشد. به جای آن که قطب های مغناطیسی شمال و جنوب آن، در هر دو سر ستاره باشند، در یک میدان دونات شکل به یکدیگر مرتبط شده اند.

به نظر می رسد که قطب های جِی1818 به یکدیگر نزدیکتر و مانند آهن ربای نعل اسبی با هم مرتبط باشند. لووِر می گوید: ما بر اساس مشاهدات دریافتیم که محور مغناطیسی جِی1818 در راستای محور چرخش آن نیست؛ در عوض، به نظر می رسد که قطب مغناطیسی ساطع نماینده پرتو های رادیویی در نیمکره جنوبی آن باشند؛ دقیقا زیر مدار استوا.

میدان مغناطیسی اغلب مگنتار های دیگر با محور چرخش آن ها سازگار و هم جهت است یا این که تنها کمی اختلاف دارد. این نخستین باری است که ما یک میدان مغناطیسی ناسازگار و مطلقا غیرهم جهت می بینیم.

محققان همچنان به امید این که داده های بیشتری گردآوری نمایند، به رصد این مگنتار ادامه می دهند و تغییرات میدان مغناطیسی آن را دوباره مدنظر قرار خواهند داد. این موضوع به آن ها اجازه می دهد که برای نخستین بار فرصت یابند تا نقشه میدان مغناطیسی آن را تهیه نمایند. این پژوهش جدید در مجله علمی یادداشت های ماهانه انجمن نجوم سلطنتی منتشر شده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "پالس رادیویی عجیب از قوی ترین میدان مغناطیسی کیهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پالس رادیویی عجیب از قوی ترین میدان مغناطیسی کیهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید