کمبود گاز برای تامین کننده انرژی منطقه!

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، در حال حاضر ایران بعد از روسیه بزرگترین مخازن گاز طبیعی دنیا را در اختیار دارد که یکی از این میادین گازی پارس جنوبی است که با کشور قطر مشترک است. مدت ها است که کارشناسان ایرانی و قطری اعلام نموده اند فراوری گاز از میدان گازی پارس جنوبی فرایند نزولی به خود گرفته است و اگر سرمایه گذاری مناسبی روی این میدان صورت نگیرد همین مقدار گازی هم که از این میدان فراوری می گردد از دست خواهد رفت. حال این کاهش فراوری گاز از میدان پارس جنوبی را در کنار افزایش مصرف سالانه گاز ببینید. این افزایش مصرف موجب شده است تا سال به سال شاهد واگرایی فرایند فراوری و مصرف گاز در کشور باشیم. به طور کلی با توجه به عدم توسعه میادین گازی در سال های گذشته و فرایند مصرف گاز در کشور خطر جدی کسری تراز گازی کشور احساس می گردد و این زنگ خطری است که از مدت ها پیش به صدا درآمده است.

کمبود گاز برای تامین کننده انرژی منطقه!

بنابراین با توجه به اینکه چشم اندازی برای افزایش فراوری در کوتاه مدت و حتی میان مدت وجود ندارد توجه به راه چاره های کوتاه مدت برای کاهش مصرف گاز خانگی و اداری اهمیت بالایی پیدا می نماید؛ مهمترین ابزاری که دولت ها برای کنترل مصارف بالای انرژی استفاده می نمایند، ابزار های قیمتی است؛ که البته این موضوع نه تنها در ایران که دارای میادین گازی است بلکه در کشور های وارد نماینده گاز نیز اجرا می گردد.

در ایران بنابر آمار 25 درصد مشترکین بخش خانگی بیش از 50 درصد گاز را در خانگی مصرف می نمایند و این طبیعی است که وزارت نفت بخواهد الگوی مصرف را تغییر دهد. به همین منظور از ابتدای آذرماه، وزارت نفت مکلف به اصلاح تعرفه های گاز شد که البته در تعرفه های نو 76 درصد مشترکین هیچ تغییری در تعرفه هایشان رخ نداد و باقی تنها 4 درصد مشمول جریمه سنگین شدند.

طبق آمار 70 درصد مصرف گاز خانگی و اداری در فصل زمستان مربوط به سیستم های گرمایشی و پس از آن تأمین آب گرم و پخت و پز است.

در مصارف اداری هم سال هاست طبق دستورالعمل ها مقرر شده که دمای ادارت دولتی بایستی بین 18 تا 21 درجه مشخص گردد که متأسفانه این دما در بیشتر ادارات رعایت نمی گردد. ماه گذشته نیز معاون اول رئیس جمهور در ابلاغیه ای بر این دستورالعمل و روشن نمودن وسایل گرمایشی یک ساعت قبل از شروع وقت اداری و خاموش نمودن آن ها یک ساعت قبل از انتها وقت اداری و انجام معاینه فنی کلیه موتورخانه تأکید کرد. وی در این نامه ادارات دولتی را بر کاهش 10 درصدی مصرف گاز، نسبت به سال گذشته با رعایت دستورالعمل های فوق ملزم کرد.

منبع: مهر

آخرین اخبار انرژی را از صفحه انرژی و کالا دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز

به "کمبود گاز برای تامین کننده انرژی منطقه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود گاز برای تامین کننده انرژی منطقه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید