10 تصمیم سال نو برای زوج ها

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، آغاز سال تازه زمان تصمیم گیری های تازه برای زوج هاست. هر زمانی از سال می توان تصمیمات تازه گرفت، اما با آغاز نخستین فصل سال نو انگیزه این کار بیش از هر زمان دیگریست.

10 تصمیم سال نو برای زوج ها

وبلاگ کاتالوگ و بروشور| پیش از آغاز سال نو بیشتر افراد زمانی را در خلوت خودشان به ارزیابی اتفاقات سال گذشته، اهدافی که داشته اند و مقصد آینده اختصاص می دهند. همواره یکی از جنبه های زندگی که ما آن را ارزیابی می کنیم روابط مان است.

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، فرقی نمی نماید رابطه شما چقدر عالیست، ظرفیت بهتر شدن همواره وجود دارد. شاید بتوان گفت برترین روابط از آنِ کسانیست که از کوشش برای بهتر کردن رابطه دست نمی کشند. درست مانند هر هدف دیگری در زندگی، اندازه موفقیت شما در رابطه مستقیماً با اندازه کوشش شما برای آن رابطه بستگی دارد؛ بنابراین به زوج ها مطالعه این مطلب را پیشنهاد می کنیم!

1. هر ماه یک کار تازه

تازگی سبب زنده نگه داشتنِ عشق در روابط می گردد و آن را هیجان انگیز نگه می دارد. تصمیم بگیرید در سال تازه، هر ماه یک کار تازه را با هم انجام دهید. این کار تازه می تواند سفر به یک شهر تازه، یادگیری یک مهارت تازه، خوردن یک غذای تازه یا انجام فعالیت مشترکی باشد که قبلاً تجربه ننموده اید. هرقدر این کار تازه پرماجراتر باشد بهتر است، چون برترین روش برای روشن کردن موتور مواد شیمیاییِ عشق است، موادی مانند مانند دوپامین، سروتونین، ترس و آدرنالین که عشق را قوی می نمایند.

پیشنهاد ما: هر یک از زوج ها به 6 کاری فکر نمایند که واقعاً دوست دارند تجربه نمایند، آن ها را روی کاغذ بنویسند و مجموع آن ها را که 12 کار تازه است درون یک شیشه بریزند و هر ماه یکی از آن ها را برای تجربه کردن انتخاب نمایند! مثلاً:

جستجوی ویدئو های آکرویوگا (ترکیب یوگا و حرکات آکروباتیک) برای زوج ها در یوتوب و اجرای آن ها با هم.

رفتن به کلاس آموزشیِ درست کردن سوشی

یادگیری یک زبان تازه با هم

سفر کردن به یک جای تازه، حتی بهتر است مقصد را از قبل تعیین نکنید!

غلبه بر یکی از ترس ها مثلاً ترس از ارتفاع

اجرای یک آهنگ دوآوازی

2. دعوای پاک برای اهداف سال نو

دعوای پاک را حفظ رابطه و در عین حال توانایی ابراز مخالفت با شریک عاطفی تعریف می کنیم. این مورد یکی از برترین اهداف سال نو برای زوج هاست، چون بر اساس مطالعات اجرا شده برترین شاخص پتانسیل رابطه طولانی مدت یک زوج نحوه دعوای آنهاست. این شاخص بسیار جالب است، چون ما معمولاً با کسانی که بیش از همه دوستشان داریم بدجنس ترین نسخه از خودمان می شویم. نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید اینست که همواره با شریک عاطفی تان با عشق رفتار کنید، حتی در بدترین دعواها! به قول معروف آب ریخته جمع شدنی نیست پس جانب احتیاط را رعایت کنید.

پیشنهاد ما: حرف هایی را که منظوری از آن ها ندارید نگویید، حرف های غیرمحترمانه یا دردناکی که بعداً از گفتنشان پشیمان می شوید به زبان نیاورید. هرگز فحش ندهید. توهین نکنید. تماس تلفنی یکدیگر را قطع نکنید. در کل از این تصمیم به عنوان فرصتی برای ایجاد حد و مرز در جروبحث ها یا انتخاب یک جنبه از سبک مباحثه خودتان بهره ببرید که می دانید احتیاجمند بهتر شدن است.

3. هر هفته یک قرار عاشقانه

صرف نظر از مسئولیت های خانواده و شغل، این یک اولویت خوب برای سال نو است. شاید فکر کنید به عنوان زوجی که تازه ازدواج نموده اند به قدر کافی برای با هم بودن بیرون از خانه وقت صرف نموده اید. شاید کلیشه ای به نظر برسد، اما نکته مهم کیفیت زمانِ با هم بودن است نه کمیت آن.

تصمیم بگیرید هر هفته یک بار با هم قرار دیدار بگذارید. بهتر است از خانه بیرون بروید، اما اگر این امکان وجود نداشت سعی کنید محیط خانه را تا جای ممکن به فضای رستوران یا کافه مورد علاقه تان شبیه کنید. مثلاً از ظروف زیبا بهره ببرید، لباس شیک و رسمی بپوشید، تلفن همراه را کنار بگذارید. در هر صورت سعی کنید در خلوت از با هم بودنتان لذت ببرید.

پیشنهاد ما برای کسانی که از راه دور با هم در ارتباط هستند: بازی های آنلاین دونفره، آشپزی با هم، پرسیدن سوالات عمیق، تماشای فیلم یا ویدئو های بامزه، ارسال بسته های هدیه برای هم، صحبت کردن درباره رویا ها و اهدافتان برای آینده، صحبت کردن درباره تجربیات و خاطرات گذشته، بازی جرات یا حقیقت، صحبت کردن با اعضای خانواده هم.

بهتر است در آغاز هر هفته تعیین کنید چه روزی قرار است یکدیگر را دیدار کنید.

4. ترک فرضیات

ترک فرضیات کار سختیست. همگی ما الگو های فکری خاص خودمان را داریم بنابراین در خصوص چراییِ کار هایی که دیگران انجام می دهند به نتایج متفاوتی می رسیم. با این حال، نتایج ما لزوماً درست نیستند.

به جای اینکه با اتکاء به افکار خودتان چرایی فلان کار شریک عاطفیتان را بفهمید و بابت آن عصبانی بشوید، بهتر است اول از همه از خود او بپرسید. معنای دیگر این توصیه اینست که شما و شریک عاطفیتان باید سابقه ارتباط خوب و دعوای پاک را داشته باشید تا بتوانید درباره مسئله ای که پیش آمده منطقی مصاحبه کنید.

توصیه ما: وقتی درباره چراییِ کاری یا درباره موضوعی به جایِ فرض کردن، سوال می پرسید، در عمل درباره پاسخ کنجکاو باشید! شاید برای آغازِ مصاحبه هایی بدون فرضیات خودتان لازم باشد تمرین کنید، اما این کار به مرور زمان آسان خواهد شد.

5. شناخت تفریح های یکدیگر

به احتمال زیاد شما دو نفر علایق متفاوتی دارید. لازم نیست هر کاری را با هم انجام دهید یا علایق تان یکسان باشد، چون در این صورت دیر یا زود همه چیز برایتان کسل نماینده خواهد شد. بد نیست هر از گاهی بخاطر شریک زندگیتان کاری را انجام دهید که شاید علاقه زیادی هم به آن ندارید. این ملاحظات شما را با جنبه کاملاً تازهی از همسرتان آشنا می نماید. اگر تفریح همسر شما مهارتی است که او می تواند به شما آموزش دهد می توان گفت این یک فرصت عالی برای عمیق تر کردن پیوند بین شماست و شما به وسیله سبک آموزش او می توانید بیشتر با شخصیتش آشنا شوید.

6. صحبت درباره مسائل واقعی حین مشاجره

گاهی اوقات صحبت کردن درباره علت واقعی ناراحتی شما از همسرتان سخت است. شاید به این علت که شما از اعتراف کردن به علت ناراحتی تان خجالت می کشید، شاید تصور می کنید او با دانستن علت ناراحتی شما عصبانی می گردد یا شاید فکر می کنید او خودش باید بداند علت ناراحتی شما از او چیست.

برای مثال، شاید علت ناراحتی شما این باشد که احساس می کنید همسر شما دیگر مثل قبل عاشق شما نیست، از این رو ممکن است حین مشاجره موضوعات بی ربطی را مطرح کنید: تو حواست به یکی دیگه بود، تو امروز به من زنگ نزدی و از این دست اظهارنظر ها که ممکن است در واقع اصلاً علت اصلی ناراحتی شما از او نباشند.

به جای طفره رفتن و کش دادن بحث های ناامیدنماینده و بی حاصل سعی کنید مسئله واقعی را به سادگی بیان کنید و به یاد داشته باشید که صرف نظر از مسئله ای که برای طرف مقابل پیش آمده، واکنشی توام با قضاوت یا خشم نشان ندهید. هر دوی شما قرار است در رابطه احساس امنیت کنید تا بتوانید بدون ترس درباره مسائلی که آزارتان می دهد مصاحبه کنید.

استراتژی پیشنهادی ما برای مواقعی که مصاحبه های سخت در پیش دارید:

بنشینید و مدت 15 دقیقه بدون وقفه برای این پرسش پاسخ بنویسید: واقعاً چرا درباره این موضوع ناراحتم؟ اصلاً تردید به دلتان راه ندهید حتی اگر به ذهنتان رسیده است که بنویسید: چه تمرین احمقانه ای. من چمیدونم چی بنویسم! با ادامه این تمرین فهم شما از مسئله آنقدر بالا می رود که خودتان تعجب می کنید.

حالا یکی از شما علت ناراحتی اش را از فرد مقابل شرح می دهد، اما با زبان مستقیم، بدون کنایه و سرزنش فرد مقابل.

سپس مخاطب آنچه را که از شرحات گوینده درک نموده بازگو می نماید. این کار به مخاطب انگیزه می دهد تا سراپا گوش باشد به جای اینکه به این فکر کند که در پاسخ چه بگوید.

اگر درک مخاطب اشتباه باشد، گوینده شفاف سازی می نماید.

سپس جای مخاطب و گوینده عوض می گردد.

7. توجه به جزئیات

در روابط توجه به جزئیات کوچک است که بیشترین اهمیت را دارد نه رویداد های بزرگِ گاه و بیگاه. تمام این جزئیات کوچک در عمل منجر به اتفاقات بزرگ می شوند. چرا برای افزودن عشق به زندگی روزانه تان برای اجرای عناوین پیشنهادی این مقاله وقت صرف نکنید. جزئیات کوچک انجامشان باید ساده و آسان باشد، اما ما آنقدر غرق مسائل بزرگ می شویم که توجهی به این جزئیات نمی کنیم.

پیشنهاد ما: گفتنِ دوستت دارم را تبدیل به عادت خود کنید، ارسال پیامک های بامزه در طول روز را به خاطر بسپارید، از هم تعریف کنید، طرف مقابل را با سورپرایز های کوچک شادمان کنید.

8. گیر ندادن به مسائل جزئی

در ادامه مورد قبل، این نکته را هم باید یادآور شویم که بعضی جزئیات در صورتی که بیش از حد به آن ها اهمیت داده گردد پتانسیل تبدیل شدن به یک دعوای شدید یا حتی جدایی را دارند. این که شریک عاطفی شما کاری را انجام دهد که برای شما ناخوشایند یا آزاردهنده باشد اجتناب ناپذیر است. در صورت مواجهه با این موقعیت ها از خودتان بپرسید: آیا فردا این موضوع برایم اهمیت دارد؟ اگر اهمیت ندارد آن را رها کنید. اگر اهمیت دارد و موضوعی تکرارشونده است به آن رسیدگی کنید. در رسیدگی به این موضوع سعی کنید ریشه یابی کنید که چرا شما را آزار می دهد. بیشتر اوقات ناراحتی ما از مسائل بسیار کوچک است، اما در پشت این مسائل کوچک ممکن است مسائل عمیق تری وجود داشته باشد که بهتر است به آن ها رسیدگی کنید.

9. مثبت اندیش بودن

طبیعت انسان طوریست که به نکات منفیِ گفته های دیگران توجه بیشتری دارد تا نکات مثبت. با اینکه شما همواره تمایل دارید با همسرتان صادق باشید و گاهی اوقات این صداقت شامل گفتنِ نکات منفی می گردد، سعی کنید لحن و زبا ن تان را در کل مثبت نگه دارید. ترفند خوبی که ما پیشنهاد می کنیم اینست که برای هر اظهارنظر منفی سه اظهارنظر مثبت را بیان کنید. اگر به طور کلی به گفتن اظهارنظر های منفی عادت دارید، طرف مقابل شما به مرور تصور می نماید همه چیز از دید شما منفی است، اما اگر جملات شما آکنده از نکات مثبت باشد شنیدن نکات منفی برای طرف مقابل آسانتر خواهد شد.

10. برنامه ریزی 40 ساله

در هر رابطه ای هر دو طرف کار هایی خواهند کرد که از دید دیگری ممکن است آزاردهنده باشد و این یک امر کاملاً طبیعی است. تلنبار شدن این ناراحتی ها می تواند رابطه را به جایی برساند که دیگر نتوانید یکدیگر را تحمل کنید. همانطور که در خصوص شماره 8 گفتیم، بهتر است به جزئیات گیر ندهید، اما اگر ویژگی هایی در همسر شما وجود دارد که واقعاً برای شما آزاردهنده است و نمی توانید آن ها را نادیده بگیرید، باید درباره شان با هم مصاحبه کنید.

به یک برنامه 40 ساله فکر کنید. با هم صحبت کنید و به این نتیجه مشترک برسید که هر دو دوست دارید تا 40 سال آینده دیوانه وار عاشق هم بمانید. اگر چیز آزاردهنده ای در رفتار یا گفتار طرف مقابل وجود دارد که نمی توانید از آن به سادگی بگذرید باید توان گفتن آن را داشته باشد، مثلاً: عزیزم برای 40 سال آینده که دوست دارم همچنان دیوانه وار عاشقت بمونم میشه روی ... کار کنی؟ جزئیات آزاردهنده می تواند به سادگیِ نبستن درب خمیردندان یا بخاطر نسپردن طعم بستنی مورد علاقه همسرتان باشد. سعی کنید اندازه درخواست هایتان را از فرد مقابل برای تغییر محدود کنید! اگر بخواهید فرد مقابل چیز های زیادی را تغییر دهد، شاید اصلاً او فرد مناسب زندگی شما نباشد یا شاید شما احتیاج دارید انتظارات تان را مجدداً اولویت بندی کنید.

منبع: Happilyeveradventures

منبع: فرادید

به "10 تصمیم سال نو برای زوج ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 تصمیم سال نو برای زوج ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید