افزایش قیمت تخم مرغ چقدر است؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، تهران(پانا) - در جریان نوسان اخیر در بازار تخم مرغ، این کالا جزو آن دسته از اقلام خوراکی قرار گرفته که بیشترین افزایش قیمت را نسبت به پارسال دارد. تخم مرغ بیش از 72 درصد نسبت به شهریور سال گذشته گران شده است.

افزایش قیمت تخم مرغ چقدر است؟

به گزارش ایسنا، طی هفته های اخیر بازار تخم مرغ دچار نوسان قابل توجهی شد و قیمت این محصول در شرایطی که در تیر ماه سقف قیمتی هر کیلوگرم آن در مرغداری حداکثر 9500 و هر شانه 30 عدی برای مصرف کننده حدود 20 هزار تومان معین شده بود، تا بیش از 30 هزار تومان افزایش یافت.

این در حالی است که آنالیز آخرین شرایط تورم و قیمت تخم مرغ براساس آمار مرکز آمار نشان می دهد که این کالا از هر کیلوگرم 8900 تومان در شهریور پارسال به 13 هزار و 700 تومان در مرداد ماه امسال افزایش داشته است و در شهریور امسال به طور متوسط هر کیلوگرم 15 هزار و 300 تومان فروخته شده است،

حداقل قیمت تخم مرغ در ماه گذشته تا 12 هزار 500 و حداکثر آن 17 هزار و 600 تومان ثبت شده است.

براین اساس قیمت هر کیلو تخم مرغ در شهریور ماه نسبت به مرداد امسال 11.9 درصد و در مقایسه با شهریور ماه پارسال 72.6 درصد گران شده است.

در حالی بعضی فعالان بازار صادرات تخم مرغ را از دلایل افزایش اعلام نموده بودند که گزارش گمرک نشان داد در پنج ماهه اول امسال 28 میلیون و 835 هزار و 220 دلار تخم مرغ و انواع تخم خوراکی صادرات شده که وزنی حدود 48 هزار و 119 تن داشته است.

همچنین تا انتها تیرماه 23 میلیون و 514 هزار و 581 دلار انواع تخم خوراکی صادر شده بود که نشان دهنده افزایش حدود پنج میلیون دلاری در ماه گذشته است.

چندی پیش ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب تخم مرغ را افزایش داد که طبق آن تخم مرغ 30 عددی بسته بندی شناسنامه دار دارای زنجیره سرد حداکثر 31 هزار تومان، تخم مرغ 20 عددی 22 هزار تومان، تخم مرغ 15 عددی 18 هزار تومان، تخم مرغ 9 عددی 11 هزار تومان و تخم مرغ شش عددی 7000 تومان عرضه گردد.

از سوی دیگر صادقی - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران - در تازه ترین اظهارات خود در رابطه با قیمت تخم مرغ گفته که فرایند تامین مواد اولیه برای واحدهای فراوری تخم مرغ با ثبات نبوده و فراوریکنندگان معتقدند قیمت اعلام شده برای آن ها مقرون به صرفه نیست که این موضوع در ستاد تنظیم بازار کشور در حال آنالیز است.

البته وی گفته که قرار نیست تخم مرغ گران تر گردد، بلکه مقرر شده شرایط پشتیبانی از فراوریکنندگان برای ارائه قیمت های با ثبات تقویت گردد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "افزایش قیمت تخم مرغ چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت تخم مرغ چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید